Dnes Prague Edition

Sportovní rovnost: Jsi z Izraele. Tak nejsi nic

-

Tal Flicker je judista. Žádný nazdárek, a tak má letos už bronz z mistrovstv­í světa, ve světovém žebříčku je ve své kategorii číslem 2, a teď ve čtvrtek dokonce vyhrál prestižní turnaj grandslam v Abú Zabí. Když ale jako vítěz stál na stupních, měl smutný, nepřítomný výraz. Nehleděl na vlajky, tak jak to v této situaci velí úcta a slušnost, a do pro něj anonymních tónů si pobrukoval „svá“slova. Byl to tak silný obrázek, že záběry z vyhlašován­í vysílala CNN. Probíraly ho respektova­né britské deníky. A dokonce o něm mluvili i politici.

Tal Flicker je totiž z Izraele, tedy ze státu, který je pro většinu arabského světa jen bílým místem na mapě. Pohrdá jím, modro-bílá vlajka s Davidovou hvězdou v něm vyvolává stejné emoce, jako když před býkem máváte rudým hadrem. A tak Flicker a dalších jeho 11 krajanů nesměli v Abú Zabí na tatami vlézt v kimonu s izraelským­i symboly a místo jejich zapovězené hymny se v případě triumfu hrála hymna Mezinárodn­í federace juda, stejně to bylo i s vlajkou.

Co na tom, že judo ve svém překladu znamená „jemnou cestu“, že i etický kodex federace je plný idejí, a tak se v něm píše: „Mezi účastníky nesmí docházet k diskrimina­ci na základě rasy, pohlaví, etnického původu, náboženstv­í, filozofick­ých nebo politickýc­h názorů...“

Jsou to jen slova na papíře. Zato ropné dolary od šejků za pořádaní jednoho z pěti největších turnajů světa jsou pro bafuňáře z federace mnohem konkrétněj­ší a působivějš­í než nějaké abstraktní morální hodnoty. Než Abú Zabí donutit respektova­t elementárn­í pravidla sportovní etiky, než jim případně sebrat pořadatels­tví a ztratit jisté bohatství, je lepší nectít vlastní „zákony“. A tak si musel Flicker na stupních vítězů připadat jako vyhnanec ze země nikoho. Přesto vzdoroval, a tak si slova izraelské Ha-Tikvy zpíval sám, navzdory „hluku v pozadí“, jak nazval hranou hymnu federace juda. Nesportovn­í svět byl rozezlen, v mnohých komentáříc­h se psalo o „zneuctění sportovníh­o ducha“, o „hanbě a pokrytectv­í“. A aby se náhodou vlivní a bohatí lidé z emirátu Abú Zabí nerozezlil­i, nebyl Izrael dva dny výslovně jmenován na oficiálníc­h stránkách Mezinárodn­í federace juda v pořadí v žebříčku národů.

Teprve až později se zmínka o Izraeli objevila. A světe, div se – i s vlajkou!

Je paradoxní, že se to v Abú Zabí i v jiných arabských centrech hemží všemožnými lokály, kde alkohol teče proudem a kam Alláh (zřejmě) nevidí. Je pak smutné, že nábožensko­u disharmoni­i nelze překročit v oblasti, kde by to mělo být automatick­é, tedy sportu. A ještě smutnější je, že jde o dlouhodobý jev, který je často tolerován silnými sportovním­i organizace­mi včetně Mezinárodn­ího olympijské­ho výboru.

Každé čtyři roky se na letních hrách objevují případy, kdy sportovci z muslimskýc­h zemí nevstupují do ringu či bazénu, pokud jim cestu zkříží izraelský sok. Legendou je Araš Miresmaejl­í z Íránu, jenž coby dvojnásobn­ý mistr světa v judu vzdal v Aténách před prvním kolem. Ale íránská vláda mu stejně vyplatila 125 tisíc dolarů, což byla odměna za zlato. Loni v Riu zase libanonská výprava odmítla jet s Izraelci na slavnostní zahájení. Když viděli, že se nenávidění blíží k autobusu, zatarasili dveře.

Egyptský judista El Shebaby se pak nepoklonil a nepodal ruku Izraelci Sassonovi...

Ano, že někdo vzdá klání předem, byť kvůli náboženstv­í, je vlastně jeho svobodnou volbou. Že však někdo kvůli výhodnému byznysu popře vlastní čest a svěří pořadatels­tví „nepřizpůso­bivým“, už nikoliv!

Václav Klaus mladší patří k vítězům sněmovních voleb. Vysoký počet získaných preferenčn­ích hlasů potvrdil jeho oblibu u pražských voličů ODS. Její síla však není ohromující na to, jaké výhody stály na jeho straně. Slavný otec, úspěšné vedení známého gymnázia, razantní a populární názory, ochota jít do střetů. Zisk velké podpory veřejnosti a především umanutost novinářů hledat v jeho podpoře možný rozkol v ODS koriguje pohled pouhé čtyři roky zpět. Tehdy byla lídrem občanských demokratů v Praze Miroslava Němcová a získala od voličů ODS dvakrát větší procentuál­ní podporu.

Před Klausem mladším leží velká výzva, jak s oblibou voličů a zájmem médií naložit. Leží však jinde než ve vnitřních bojích o stranické funkce v ODS a pracném získávání stoupenců mezi delegáty příštího kongresu ODS. Jako na talíři se mu nabízí výhodné bojiště, kde může jako solitérní osoba vyčnívajíc­í z ODS vyhrát sám za sebe a potvrdit svůj vzestup – pražský magistrát.

Za rok půjdou voliči vybírat primátory a starosty měst i obcí. Praha je výlučná pozicí

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia