Dnes Prague Edition

Rodina mu učení rozmlouval­a

-

Táta z něj učitele mít nechtěl. „Chtěl, abych měl pořádné zaměstnání,“říká Bohuslav Hora, učitel češtiny a dějepisu na Základní škole v Plané nad Lužnicí. Maturoval proto na střední zemědělské škole v Chebu, zároveň se usilovně připravova­l na přijímačky na pedagogick­ou fakultu v Plzni. Vzali ho na první pokus. Letos byl třetí v českém kole mezinárodn­í soutěže o nejlepšího učitele Global Teacher Prize.

Když o postoji svého otce k učitelství přemýšlí s odstupem, napadá ho, že možná hrály roli i obavy z komunistic­kého režimu. „On si pamatoval, jak se trhaly z čítanek obrázky Masaryka a Beneše. Říkal, že první šli vždycky pro sokoly, politiky a pro učitele,“vzpomíná. Ani on si nedovede představit, že by učil za podmínek, které měli jeho předchůdci. Svoboda, kterou má před tabulí, je pro něj důležitá. Být učitelem pro Horu znamená navazovat vztahy s žáky. Pamatuje si ještě, jak řešil, jestli si bude se svými prvními studenty na rokycanské­m gymnáziu vykat, nebo tykat. „Byl mezi námi tak malý věkový rozdíl. Nakonec jsem se rozhodl pro vykání,“vzpomíná. Odchod zvažoval jen jednou, když se narodilo první dítě. Místo dvou platů musel stačit jeden. „Tchánova rodina mi tenkrát říkala, že mám začít dělat něco pořádného,“krčí rameny s tím, že i díky jejich pomoci to zvládli.

Za nevýhodu práce považuje zpětnou vazbu. Na tu čekáte dlouho, ale občas se to podaří. Setkal jsem se například na Facebooku s chlapcem, kterého jsem učil při suplované hodině na začátku kariéry, ještě si pamatuje mě i tu hodinu, byla o Karlu Martellovi,“říká.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia