Plná třída Arabů? Tady je to logické

Dnes Prague Edition - - NEWS -

Pokračování ze str. 1 Rasisté ke zkopírovanému snímku psali o „multikulturní sra..e“nebo o tom, že by „tam sednul granát“. Už to prošetřuje policie.

Podle rasistických reakcí pisatelům nejvíce vadili malí Arabové, jejichž rodiče, kteří nemají zájem o luxusnější byty a domy v nedalekém Šanově nebo nechtějí stavět dům v obci Modlany, zůstávají v Proseticích. Jde hlavně o ty, kteří se v Teplicích usazují, jsou zaměstnáni nebo podnikají coby zprostředkovatelé lázeňských pobytů. Na sídlišti žijí i rodiny dvou nebo tří arabských lékařů zdejší nemocnice.

„Už to nikdy nebude, co dřív. Bydlí tady stále více Rusů a hlavně Romů a Arabů, kteří dělají velký nepořádek. Není tu večer bezpečno,“shodly se včera ráno Marie a Věra, dvě paní v důchodovém věku.

Město statistiku „pohybu“obyvatelstva v teplických čtvrtích nevede, a tak spočítat, kolik cizinců na sídlišti žije, není možné. Opticky jich v okolí lázeňského Šanova přibývá.

„Jak ubylo lázeňských hostů, tak podle mne přibylo Arabů, kteří se tu usazují. Vozím děti do Šanova do školy a nikdy jsem neviděl tolik malých Arabů, chlapců a zahalených dívek jako v posledním roce. Zřejmě jde o nějaký „silný“ročník, kdy usazení Arabové mají zrovna děti ve školním věku,“říká pan Josef.

Podle statistiky ministerstva vnitra z loňského roku na Teplicku trvale žilo vedle zhruba 120 tisíc Čechů na dvě stovky Arabů z Afghánistánu, Alžíru, Egypta, Iráku, Íránu, Sýrie, Jemenu a Pákistánu a dalších muslimských zemí. Dále šest set Rusů a třináct set Vietnamců.

„Ničí věci, nemají úctu. A kvůli tomu tady neustále rostou nájmy, každý rok o 200 až 300 korun. Loni to bylo kvůli výtahu, letos na fond oprav. Dnes tak za holý nájem v 3+1 platím 5 100 a celkem 8 600 korun. A ve zdejším Penny se už skoro mluví jen rusky a arabsky,“míní pětapadesátiletý Milan. Naproti přes ulici je vývěsní štít Čerstvé arabské pečivo majitele Muhammada Sadika Hasana. Sem ale podle místních chodí hlavně Češi.

„Kdybych chtěl arabskou klientelu, pekl bych v centru Teplic a ne tady. Chci Čechům přiblížit tradiční arabské pečivo. Nechci, aby byly všude jen kebaby,“uvítal nás pan Muhammad, který do Teplic přišel v roce 1992. Z Kuvajtu jeho rodina utekla v srpnu roku 1990, tři dny před útokem spojenců v Zálivu. Nejprve do Sýrie, pak se rozhodli pro Evropu. Usadili se v Teplicích. „Do Kuvajtu moje rodina dovážela evropská terénní auta, ale tady jsem pekař,“říká ve vyhřáté pekárně s vůní cizokrajného koření. „Už od čtyř hodin ráno na ně lidé stojí před pekárnou velké fronty,“řekl šéf obchůdku, kde chleba stojí 25 korun a ráno dává dva koláče a čaj za padesátikorunu.

Protože děti se často ptaly, jestli dělá i palačinky, začal pro ně péct velký arabský chleba namazaný nutellou.

Během necelé hodiny mu do obchodu přišlo pět Čechů a jedna zahalená Arabka. Řeč přišla i na události posledních dní, kdy rasisté na Facebooku nevybíravě nadávali místním prvňáčkům.

„Já do Teplic přišel, když mi bylo osm. Ve škole jsem byl jediný Arab. Nejdřív jsem byl pro všechny terorista a říkali mi Saddám Husajn. Časem jsme se ale skamarádili a těm, kteří se mi smáli, bylo trapně a omluvili se. Měl jsem a mám spoustu českých kamarádů,“sdělil Hasan. Pak vypráví o tom, že v létě do teplických lázní přijíždějí hlavně movitější Arabové, na zimu ti chudší. „Ti, kteří tady žijí trvale, se tu usadili před pěti šesti roky. A já moc nevěřím, že jejich nárůst bude významný. Arabové dnes míří do Německa a Švédska, tady si nezvyknou, pokračují dál nebo se „Na základě jednání s ředitelkou školy vím, že se ona i pedagogický sbor snaží o zklidnění situace a stabilizovaný režim výchovně–vzdělávacího procesu. Paní ředitelka osobně promluvila ve všech třídách. Obavy jsou zejména mezi rodiči, kteří se na základě xenofobních útoků na žáky školy na Facebooku bojí o bezpečnost svých dětí. I tuto situaci paní ředitelka řešila ve spolupráci se zřizovatelem s Policií ČR i s městskou policií. Škole nejvíce ublížila nepřiměřená medializace,“říká k útoku Radka Růžičková, náměstkyně primátora, která má na teplickém magistrátu na starosti školství. Růžičková pak uvádí, že prosetická základní škola byla vybrána jako ta, jež bude poskytovat speciální vzdělávání dětem cizinců.

Primátor Teplic Jaroslav Kubera má pak za to, že kauza je umělá. „Lidé na Facebooku, kteří ani nejsou z Teplic a situaci tady neznají, vyvolali kauzu, kterou média rozpoutala do neuvěřitelných rozměrů. Prosetice jsou sídliště, kde shodou různých okolností žije více Romů, Vietnamců, Rusů a Arabů, než je v kraji zvykem, a do ZŠ Plynárenská prostě spadají. Ve městě to lidé nevnímají jako problém, je to opravdu pouze uměle vyvolaná kauza,“říká Kubera.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.