Macron chce z Paříže evropské Silicon Valley

Dnes Prague Edition - - NEWS -

Francie se má podle plánů prezidenta Macrona stát evropskou velmocí v oblasti technologií a inovací. PAŘÍŽ Jak rozhýbat francouzský pracovní trh a zároveň snížit zhruba desetiprocentní nezaměstnanost? Prezident Emmanuel Macron už má plán: vytvořit z Francie evropské Silicon Valley.

Čím ale začínající podnikatele a investory přesvědčit, že právě Francie, země proslulá zkostnatělým pracovním trhem, je tím pravým místem k založení nové firmy nebo startupu? Podle francouzské logiky třeba tím, z čeho si například Američané často spíše utahují: obědy u vína, během nichž se nikam nespěchá, nebo dlouhou dovolenou během léta.

„Chci, aby se Francie stala zemí startupů, která pracuje s nimi a pro ně,“řekl Macron nedlouho po svém zvolení. Nyní se ukazuje, že to nemusí být hudba vzdálené budoucnosti.

Jen za letošní rok celková suma prostředků na podporu nových firem ve Francii dosáhla 2,7 miliard eur (69 miliard korun) – což je více, než kolik letos mají k dispozici Britové, Němci nebo ostatní evropské země dohromady.

Mezinárodní firmy také ve Francii začínají výrazněji podporovat místní vědecké skupiny a investoři si pochvalují „množství a talent“francouzských inženýrů. Jejich výhodou prý navíc je, že jsou levnější než jejich kolegové v Silicon Valley.

Plán přilákat do země startupy podporuje i francouzská vláda, v níž má Macronova nedávno založená strana La République en marche 313 z celkových 577 křesel. Letos v červnu navíc zavedla „technologická víza“, která podnikatelům a jejich rodinám umožňují pobyt ve Francii na čtyři roky.

„Potřebujeme, abyste do Francie přišli právě vy a pomohli nám vytvořit svět zítřka,“píše se na webových stránkách vízové aplikace. Jako další důvody, proč by talentovaní vizionáři měli jít právě do Francie, uvádí stránka deset tisíc startupů po celé zemi a ochotu mladých lidí podnikat – 60 procent Francouzů ve věku mezi 18 a 29 lety si prý chce založit vlastní firmu.

Pokus o modernizaci země a přitáhnutí talentů, stejně tak jako snaha motivovat ty schopné, aby neodcházeli do zahraničí, nicméně začaly už za Macronova předchůdce Françoise Hollanda. Jen místo slov „národ startupů“, která nyní používá Macron, nazýval Hollande Francii „digitální republikou“.

„Roky jsme podporovali technologie a investice a toto úsilí se dnes i v mezinárodním kontextu začíná vyplácet,“říká Hollande. Ten nyní spolupracuje s pařížským technologickým inkubátorem Station F v prostorách bývalého nádraží na jihovýchodě města a od září letošního roku předsedá nadaci La France s’engage, která má za cíl podporovat inovační projekty.

Ve vzduchu nicméně stále visí otázka, jak rychle budou reformy francouzského pracovního trhu postupovat a čeho se přes plánované protesty odborů nakonec podaří dosáhnout. Zatím to jsou proto z velké části výrazná gesta a sebevědomé proslovy, které mají posílit důvěru investorů.

„Potřebujeme vás,“přesvědčoval například Macron koncem října dvacítku zástupců investičních fondů pozvaných na večeři do Elysejského paláce. Francie už prý nebude z hlediska své ekonomiky vrtkavou a nevypočitatelnou zemí. A hosté tomu podle zdrojů z paláce i věřili – alespoň pro tu chvíli.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.