„Volební“rozpočet hotov

Radní schválili rozdělení financí na rok 2018. Peníze půjdou na metro D, Výstaviště i dluh města

Dnes Prague Edition - - PRAHA - Matěj Ludvík redaktor MF DNES

PRAHA Příští rok na podzim bude skládat účty koalice na magistrátu, složená z hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice (Zelení, KDU-ČSL a STAN). Skončí jí čtyřleté období, kdy je u moci, a voliči rozhodnou, zda bude mít šanci vládnout dál, nebo ji vystřídá někdo ze současné opozice.

Jedním z hlavních kritérií bude jistě stav, v jakém bude město na konci jejich mandátu, což závisí především na investicích. Jenže vedení poztrácelo množství času už na začátku své vlády, kdy se věnovalo spíše sporům mezi sebou než samotnému rozvoji Prahy.

Avšak i po zažehnání krize čelí jednotliví radní kritice z řad opozičních zastupitelů, že město málo investuje do důležitých projektů v oblastech dopravy, městské infrastruktury nebo třeba do obnovy svého majetku. Přitom na účtech magistrátu leží bez využití desítky miliard korun. S investicemi opatrně

I proto odborná veřejnost s napětím očekávala, jak bude poslední rozpočet připravovaný touto koalicí vypadat a zda dojde k prudkému nárůstu investičních výdajů. Po včerejším jednání rady města je jasné, že k žádné zásadní změně nedojde.

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 54,1 miliardy korun a výdaji 65,3 miliardy. Do radními schváleného návrhu rozpočtu však ještě budou započítány převody peněz z letošního roku ve výši necelých pěti miliard, celkový objem výdajů tak bude 70,34 miliardy. Oproti tomuto roku se jedná o mírný nárůst, letos magistrát hospodaří celkem s 65,2 miliardy.

Běžné výdaje by měly v příštím roce dosáhnout sumy 53,4 miliardy korun, z toho nejvíce půjde na dopravu, konkrétně 19,6 miliardy korun, a na školství, mládež a sport, které dostanou 12,9 miliardy. Polepší si i oblast kultury a cestovního ruchu, kam Praha pošle 2,6 miliardy korun. „Celkem 3,5 procenta rozpočtu je určeno na kulturu. Myslím,

že málokteré město má takto vysoký podíl, o státu nemluvě,“pochvaluje si radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

Na kapitálové výdaje neboli investice vyčlení Praha pro rok 2018 takřka 12 miliard korun. Počítá se zejména s dokončením už rozpracovaných a zahájením nových projektů. Mezi nejvýznamnější položky patří dostavba nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod Praha za 1,1 miliardy korun, stavební

práce související s přípravou trasy nové linky metra D z Pankráce do Depa Písnice za 1,7 miliardy nebo rekonstrukce areálu Výstaviště v Holešovicích, kam z rozpočtu půjde 350 milionů korun. Opozice je k rozpočtu skeptická

Podle navrhované podoby rozpočtu si polepší také jednotlivé městské části. Na svůj provoz pro příští rok dostanou v součtu 5,33 miliardy korun. To je o 268 milionů více než letos. Magistrát totiž radnicím navýšil příspěvek na jednoho obyvatele z 2 900 na 3 000 až 5 500 korun.

Aby byl rozpočet města platný, musí jej ještě schválit zastupitelé. K tomu by mělo s největší pravděpodobností dojít na nejbližším řádném jednání 30. listopadu. Už nyní se ozývají první kritické hlasy z řad opozice. Jiřímu Nouzovi (TOP 09) se především nelíbí, že o podobě rozpočtu před schválením radními vůbec nejednal finanční výbor zastupitelstva, kterého je členem. „Žádný návrh rozpočtu jsme neviděli, nikdo nás s ním dosud neseznámil. Je to takové ‚o nás bez nás‘, u této koalice mě to ale už nepřekvapuje,“stěžuje si opoziční zastupitel Nouza.

Podle něj nemusí být největším úskalím samotná podoba rozpočtu, ale spíše následné čerpání financí pro desítky připravovaných projektů. Právě s tím měli radní v minulosti největší problémy. „Nemám důvod si myslet, že to bude po třech letech tentokrát lepší,“je Nouza skeptický. Nejvíce peněz přijde z DPH

Naopak příznivější je situace ohledně příjmů. Letos vybralo město 47,2 miliardy, příští rok očekává, že to bude přes 54 miliard. Největší část získá z daně z přidané hodnoty (DPH), konkrétně 27 miliard korun, což je o 26 procent víc než letos.

Z návrhu rozpočtu, který radní schválili, přesto vyplývá, že výdaje výrazně překročí výši příjmů. To nepovažuje za problém náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO), která je za přípravu rozpočtu zodpovědná. Podle ní schodek město dorovná z vlastních zdrojů a státních dotací, s jejichž obdržením už Praha počítá.

Při rozdělování financí město připravilo na splátky úvěrů od Evropské investiční banky 933 milionů. „Jsem ráda, že se nám podařilo od roku 2014 snížit čistý dluh Prahy o celých 18,2 miliardy. Rychle se blížíme k okamžiku, kdy Praha začne s realizací finančně velmi náročných staveb,“vysvětluje Kislingerová, podle níž dá Praze nižší dluh vyšší šance půjčit si v budoucnu na velké projekty.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.