Okřídlený lev ztratil anonymitu

Sporný pomník dostal plaketu se jmény Čechoslováků sloužících za 2. světové války v RAF

Dnes Prague Edition - - PRAHA -

PRAHA Za druhé světové války sloužili pro svou vlast v řadách britského Královského letectva (RAF). Teď má všech 2 507 Čechoslováků své jméno vyryté na plaketě, která byla včera slavnostně odhalená na pomníku na Klárově, který již od roku 2014 budí velké vášně.

Laická i odborná veřejnost se přela o hodnotu bronzového Okřídleného lva, měl být dokonce přesunut na jiné místo. Pražská primátorka Adriana Krnáčová jej označila za nekvalitní umění a negativně se k němu stavěl také památkový odbor magistrátu.

Včerejší slavnostní odhalení plakety za 1,5 milionu korun možná památníku pomohlo, aby zůstal na svém místě. „Ten spor už není. Jsem moc ráda, že naše úsilí, které trvá už pár let, je korunováno například letos velkými oslavami veteránů. Jsme rádi, že ten pomník je lepší a lepší, že je na významném místě a stále více lidí se o to zajímá,“tvrdí Jessica Horváthová z Nadačního fondu generála Karla Janouška, který se na vzniku památníku podílel.

Dřívější půtky o přesun památníku ohodnotili i poslední dva v Česku žijící veteráni RAF, generálmajor Emil Boček a brigádní generál Pavel Vranský. „Pomník je pocta všem těm našim kamarádům, kteří již dávno nejsou mezi námi. Tu poctu si zasloužili a já myslím, že žádné přestěhování z Klárova někam jinam Salutující hrdinové Fakta Historie Okřídleného lva

17. června 2014: Prosinec 2014: Březen 2015: Červenec 2017: 13. listopadu 2017: by nepřicházelo v úvahu. My bychom s tím nesouhlasili už jenom kvůli nim, protože to jsou oni, kteří položili životy za to, že my i všichni ostatní můžeme ještě žít,“řekl Vranský.

„Já si myslím, že to může nařídit jenom blbec, že to tak musím říct, který by chtěl tenhle památník někam přestěhovat. Je to památník pro všechny letce, kteří už mezi námi nejsou, kteří bojovali pro tuto republiku a pro tuto republiku něco udělali,“poznamenal poslední žijící stíhač RAF Emil Boček.

Všech 2 507 jmen československých příslušníků létajícího a pozemního personálu, kteří sloužili během 2. světové války v RAF, je doplněno i o vojenskou hodnost a křížek v případě úmrtí během války. Památník i hrdinové tak ztrácejí oproti předchozím letům na anonymitě.

Slavnostního ceremoniálu se vedle Bočka a Vranského zúčastnili i rodinní příslušníci žijících i padlých veteránů. „Podařilo se vytvořit památník, který je důstojnou památkou na činy našich předchůdců. Dnešní setkání je o to více symbolické, neboť dneškem, ve dnech, kdy oslavujeme veterány, ponese památník také jejich jména,“uvedl současný velitel vzdušných sil Armády ČR Jaromír Šebesta.

Pietnímu aktu požehnal pražský arcibiskup Dominik Duka a následovala minuta ticha za padlé veterány. Zahráli také tři státní hymny: česká, slovenská a britská. Hold svým předchůdcům vzdali současní letci přeletem dvou gripenů z letecké základny v Čáslavi.

Na vzniku památníku se velkou finanční měrou podílela britská komunita žijící v Česku a na Slovensku. Sama britská vláda přikládá k pamětnímu aktu velkou váhu. „Jako letec jsem velmi hrdý na to, co přinesli českoslovenští letci v boji proti nacismu. Přes osmdesát českých pilotů padlo v bitvě o Británii. Takže podle mého názoru to, že tento památník stojí přesně na tomto místě, je nezbytné a nutné,“zdůraznil plukovník Andrew Shepherd, britský přidělenec obrany v Česku.

„Pomník a ta vzpomínka má nejenom tu stránku, že jsme ve válce bojovali a měli tu možnost bojovat za existenci Československa. Musíme si uvědomit, že Velká Británie stála jako sama jediná proti nacismu a přijala nás fantastickým způsobem a umožnila nám bojovat,“doplnil generál Vranský.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.