Má mít Unie dvakrát vyšší rozpočet?

Dnes Prague Edition - - ZE SVĚTA -

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani navrhuje dvojnásobné zvýšení rozpočtu EU. Naráží však na odpor členských států. ŠTRASBURK Pokud chce EU konkurovat Spojeným státům a Číně, musí mít i tomu odpovídající rozpočet. S touto myšlenkou přišel šéf Evropského parlamentu Ital Antonio Tajani, jenž je zástupcem největší frakce europarlamentu Evropské lidové strany. Navrhl, aby se roční rozpočet Unie zvýšil ze 140 na 280 miliard eur, což je v přepočtu asi sedminásobek rozpočtu Česka.

Členské státy však nemají velkou ochotu do rozpočtu Unie dávat více, než dávají nyní, a z EU navíc odchází Británie, která je poměrně velkým čistým plátcem. Tajani proto navrhl, aby Unie zvýšila své vlastní příjmy zavedením nových celoevropských daní. „Například prostřednictvím daně z finančních transakcí uvalené na obchody na burzách,“řekl. Tím by se měl výrazně zvýšit poměr vlastních příjmů EU, které dnes činí jen asi dvacet procent z celkového rozpočtu a pocházejí dosud hlavně z celních poplatků.

Trvalo ale jen pár hodin, než přišlo odmítnutí z nejdůležitějšího státu Unie, z Německa. „Toto téma není zcela určitě na pořadu dne,“uvedl mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert. Také Evropská komise se k Tajaniho představě vyjádřila velmi zdrženlivě s tím, že jednání o novém dlouhodobém rozpočtu Unie na léta 2021 až 2028 začnou až příští rok.

Podle Tajaniho je zvýšení prostředků v rozpočtu Unie nutné nejen na boj proti terorismu a nelegální migraci, ale i k podpoře investic do energetiky nebo digitalizace evropské ekonomiky.

Čeští europoslanci se na návrh zvýšit rozpočet dívají kriticky. „Souhlasím s tím, že musíme začít vést seriózní debatu o tom, jak bude vypadat rozpočet Evropské unie po odchodu Velké Británie. Předseda Tajani přišel do debaty s nějakým číslem, sama bych ale s tak silným prohlášením byla velmi opatrná,“uvádí europoslankyně za hnutí ANO Dita Charanzová. „Očekávám, že nejprve proběhne diskuse o tom, co jsou priority EU a kam budou směřovat výdaje. Očekávala bych ale také předložení podrobné analýzy rozpočtu. Abychom se rozhodovali nad konkrétními čísly a nestříleli od boku odhady, které mohou zbytečně budit vášně,“vyjádřila se Charanzová kriticky k Tajaniho návrhu.

Europoslanec ODS Jan Zahradil pak Tajaniho návrh považuje od základu za špatný. „Navýšení rozpočtu EU ani celoevropské daně nepřicházejí v úvahu. Česko může být brzy čistým plátcem, nafukování rozpočtu není naším zájmem,“řekl Zahradil. „Celoevropské daně jsou snahou najít vlastní rozpočtové zdroje, posouvaly by celou EU ještě více k jakémusi kvazistátu.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.