Dnes Prague Edition

Maršál Radecký zmizel z dějin

Spolek usiluje o návrat vojevůdce na Malostrans­ké náměstí. „Rakušané“to však nemají snadné

-

PRAHA Porazil Napoleona. Jako jediný vojevůdce původem z Čech. Přesto socha maršála Radeckého stále odpočívá v lapidáriu na Výstavišti. Její návrat na původní místo na Malostrans­kém náměstí náleží mezi priority Spolku Radecký. Jeho členové a příznivci v pondělí večer připili maršálově památce. Stalo se tak jako připomínka 159. výročí odhalení sousoší vojevůdce, pocházejíc­ího ze starobyléh­o českého rytířského a hraběcího rodu.

O návratu sousoší se začalo hovořit před třemi lety v souvislost­i s rekonstruk­cí Malostrans­kého náměstí. Padlo několik variant, kdy by se dílo mohlo slavnostně vrátit na místo. První termín hovořil o 250. výročí narození Václava Radeckého, které připadlo na listopad loňského roku. To se stihnout nepodařilo. Další „kulaté“termíny se nabízejí na příští rok. V lednu roku 2018 uplyne 160 let od maršálovy smrti. A na listopad 2018 připadne 160 roků od slavnostní­ho odhalení monumentu. „Nyní je zpracovává­n další stupeň projektové dokumentac­e a projednává­n na pražském magistrátu. Argumenty proti pomníku, kromě hloupostí, mi nejsou známy,“říká k možnému návratu sousoší architekt Jan Bárta, předseda Spolku Radecký. Zásadní by mohlo podle něj být v nejbližšíc­h měsících vypsání veřejné sbírky, která by měla zajistit alespoň část předpoklád­aných nákladů spojených s obnovou pomníku. „Rada Spolku a výroční členská schůze o tom rozhodne v únoru 2018. Šli bychom tak ve stopách Jednoty krasoumné, jež veřejnou sbírkou započatou v roce 1849 zajistila čtvrtinu tehdejšího nákladu na pomník,“uvedl Bárta.

Socha Radeckého neprobouzí takové vášně jako návrat strženého mariánskéh­o sloupu na Staroměsts­kém náměstí. „Domnívám se, že sochy by měly lidi spojovat, nikoli rozdělovat,“uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Ve svých stanoviscí­ch však nebyl striktně proti „comebacku“Radeckého.

O navázání na staré vojenské tradice nemá zájem třeba vedení ministerst­va obrany. „Mně nechybí maršál Radecký na Malostrans­kém náměstí ani mariánský sloup na Staroměsts­kém náměstí. I když třeba proti Radeckému osobně nic nemám,“uvedl ministr obrany Martin Stropnický. Pro sochu Radeckého je varovným momentem osud právě mariánskéh­o sloupu. Jeho cestu zpět ke Staroměsts­ké radnici politici před volbami zablokoval­i.

Radecký se vším, co připomínal, vypadl z pražské i české historie po roce 1918 stejně dokonale jako jeho malostrans­ké sousoší. To by se podle činitelů zmíněného Spolku Vojevůdce v lapidáriu Radecký mělo změnit. „Některé slavné osobnosti ze zemí Koruny české se nacionalis­tům podařilo v učebnicích dějepisu zdeformova­t, respektive zatajit skutečnou podobu doby, v níž žili a pracovali. Vznikl tak neblahý český mýtus, který je dodnes hlavní ideologick­ou silou, jež brání objektivní­mu pohledu na naše vlastní dějiny,“míní Jan Bárta.

Sochu maršála Radeckého vztyčili Pražané několik měsíců po jeho smrti – zemřel začátkem ledna 1858 v úctyhodném věku 91 let. Pomník navrhl ředitel pražské akademie Christian Ruben. Sousoší je dílem nejslavněj­ších sochařů té doby, bratří Josefa a Emanuela Maxových.

Po skončení velké války a rozpadu Rakouska byl monument nejprve zahalen. Na jaře 1919 díky Klubu Za starou Prahu unikl zkáze a dočkal se transportu do Lapidária Národního muzea.

Maršál Radecký začínal jako kadet kyrysnické­ho regimentu na turecké frontě na sklonku 80. let 18. století. Proslavil se jako tvůrce vítězného bitevního plánu v „bitvě národů“u Lipska v roce 1813. V létě 1848 rakouské jednotky pod jeho velením rozdrtily Italy u Custozzy a Santa Lucie. Pod Radeckého velením nasazovali život vojáci všech národů monarchie, a to včetně Čechů. Od počátku kariéry byl hodnocen jako schopný, statečný a oblíbený velitel. K jeho lidským slabostem Fakta Pomník Radeckého

13. listopadu 1858 Radeckého

1919 zabedněn. 2014

náležely dluhy, nad nimiž nedokázal vítězit. „Zapravoval je za něj císař,“uvádějí historici.

Spolek Radecký podporuje i organizace 28. pěší pluk Praha. Ani tento elitní regiment, zvaný Pražské děti, neušel zkreslení historie. Po roce 1918 košatěla legenda o zběhnutí pluku k Rusům na karpatské frontě na jaře 1915. Zapomíná se, že Pražské děti si plukovní prapor vybojovaly zpět úspěšným nasazením na albánské a italské frontě až do hořkého konce na podzim 1918.

Do plejády zmíněných zapomenutý­ch osobností náleží i generál Alois Podhajský. Za velké války jeden z nejvýše postavenýc­h Čechů v rakouské armádě. Po roce 1918 vstoupil do českoslove­nské armády a dotáhl to až na zemského velitele na Moravě, generálníh­o inspektora, a dokonce šéfa štábu. V roce 1946 zemřel v Praze, degradovan­ý.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia