Šikanovali nájemníky, bez trestu Kličkovat a mlčet

Advokáti šikanovali nájemníky. Tak dlouho se omlouvali ze soudu, až se kauza promlčela.

Dnes Prague Edition - - Z DOMOVA - Lukáš Valášek

Je to případ, který může potkat kohokoliv, kdo žije v nájemním bytě. Začal jako nevinná žádost majitelů domu, advokátů Karla a Lenky Hnilicových, kteří chtěli opravit okna, a tak je v červnu roku 2009 vysadili. To ještě jejich nájemnice Dana Lukešová netušila, že bez ohledu na léto či zimu se návratu oken do svého bytu nedomůže následující skoro tři roky a otvory bude muset provizorně vycpávat igelity, aby nezmrzla.

O rok později přišel další útlak. Pod záminkou havárie vodovodu Lukešové, která v bytě žila s dospělým synem, majitelé domu zastavili přívod vody. A tekoucích kohoutků se rodina domohla až o téměř devět měsíců později, po předběžném opatření soudu.

Oba nájemníci se rozhodli, že si útlak nenechají líbit a spravedlnost si zjednají na policii. Letos po více než pěti letech soudních tahanic však definitivně zjistili, že svá práva neprosadí. Kauza je totiž podle Městského soudu v Praze promlčená. Rozhodl tak navzdory tomu, že původně už v roce 2013 majitele bytu právě obvodní soud odsoudil za útisk k podmíněným trestům.

„Je třeba konstatovat, že tříletá promlčecí doba začala běžet po vyhlášení rozsudku obvodním soudem. Tato lhůta uplynula. Proti tomuto rozhodnutí není žádný opravný prostředek přípustný,“napsal v říjnovém usnesení o zastavení věci předseda senátu Jaroslav Pytloun s tím, že právníky nepotrestá. Když se totiž Hnilicovi proti trestům od obvodního soudu odvolali, nastal řetězec právních divů. Kauzu Hnilicových nejprve u nadřízeného Městského soudu v Praze dostal přidělenu ne Pytloun, ale jiný soudce – Vladimír Cvetler, jehož manželka Olena Cvetlerová hájila Hnilicovy jako advokátka v jiných kauzách.

Lukešovi sice dosáhli vyloučení Cvetlera pro podjatost, ale nový senát městského soudu přesto konstatoval, že to, co nájemníkům Hnilicovi prováděli, trestné není.

Lukeše a jeho matky se předloni zastal až Nejvyšší soud, který případ do Prahy vrátil. „Městský soud v Praze postupoval ve svých úvahách v rozporu s logikou trestního práva, jeho rozhodnutí je tak již ve svém základu vadné,“rozhodl Nejvyšší soud v prosinci 2015 a případ vrátil zpět. A byla velká pravděpodobnost, že městský soud bude muset Hnilicovy uznat vinnými.

Začal však kolotoč omluvenek od dvojice advokátů. Nejprve se vloni v únoru Lenka Hnilicová ocitla v pracovní neschopnosti. Soud tak jednání o měsíc odročil. Den před novým termínem Hnilicová začala mít akutní problémy se srdcem. Pak povoláním advokátce začalo dělat psychické problémy přijít do soudní síně. „Kdykoli se blíží to jednání, tak ona se prostě totálně složí,“vysvětloval letos v červenci v soudní síni její obhájce Jan Camrda.

Její manžel zase trpěl bolestmi žaludku a nohou. Další soudní líčení se tak už nekonalo.

„Soud jsme opakovaně upozorňovali, že může dojít k promlčení. Přesto nic neudělal. A dopadlo to promlčením,“popisuje Lukeš.

Ten si dokonce vyžádal od stejného Městského soudu v Praze seznam kauz, v nichž Hnilicovi zastupují klienty v desítkách případů v době, kdy měli být v pracovní neschopnosti, která jim neumožňovala se účastnit jednání. Kancelář mají deset minut od budovy soudu. Soud kauzu znovu prověří

Samotní advokáti se včera nevyjádřili. „Vaši zprávu předáme nejdříve v pondělí. Dříve to bohužel z provozních důvodů kanceláře není možné,“přišla včera SMS odpověď z jediného telefonního čísla, které je na internetu na Hnilicovou dostupné. Její manžel měl mobil vypnutý.

Případu se přitom podivuje i předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. A slíbil, že jeho průběh prověří. „Je to mimořádnost. Soudy se případem zabývaly, ale přesto došlo k promlčení. Nařídil jsem kontroly, které by měly zjistit, zda a v čem došlo případně k chybám,“řekl MF DNES Vávra.

Hnilicová přitom nemá první problém se zákonem. V minulosti byla pravomocně odsouzena za to, že vydírala intimními snímky učitelku a knihovnici. I v tomto případě se podle rozsudku z roku 2012 Hnilicová skoro rok úspěšně vyhýbala policistům. Ti ji nakonec na výslech museli nechat předvést.

Ani jeden z případů však nepřiměl advokátní komoru Hnilicovy vyloučit. Hnilicovi tak práva svých klientů u soudu hájí dále.

Marný soud Jan Lukeš se svou matkou se roky snažili dosáhnout potrestání za šikanu ze strany advokátů Hnilicových. Jako svědci k jednání chodili, obžalovaní se za přihlížení soudu omlouvali. Až do promlčení.

Beztrestní Advokáti Hnilicovi se svým advokátem u jednoho s předchozích soudních jednání. 2x foto: Tomáš Krist, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.