Dnes Prague Edition

Rozhovor: Proč lékaři omezují péči

„Tlak na lékaře je nesmírně silný a staví je do nepříjemný­ch konfliktů zájmů,“říká právník specializu­jící se na zdravotnic­tví Ondřej Dostál.

- Alena Beníšková redaktorka iDNES

Ačkoliv si Češi platí zdravotní pojištění, k péči mnohdy nemají stejný přístup. Podle právníka Ondřeje Dostála nemají lékaři kvůli současnému nastavení systému často možnost nabídnout jim lepší léčbu.

Jak to v Česku vypadá se zdravotnic­kým právem? Je z vašeho pohledu něco, co by se mělo zásadně změnit?

Vypadá to bledě. Nejdůležit­ější součástí zdravotnic­kého práva nejsou – oproti obecně zastávaným představám – žaloby mezi pacienty a doktory, ale oblast úhrad. Přes systém zdravotníh­o pojištění proteče ročně čtvrt bilionu korun, což z něj dělá jeden z největších sektorů ve státě. Regulováno je to především zákony o zdravotníc­h pojišťovná­ch a zdravotním pojištění. Ty jsou klíčové pro život každého občana, protože určují, k jaké se dostane péči, za jakých podmínek a na jaké potíže bude u lékařů narážet. Nedostatky v úrovni péče jsou mnohem častěji způsobeny tím, jak se za ni platí, než třeba neznalostí lékařů. Bohužel tyto části práva jsou nejvíce v nepořádku, vznikly v 90. letech jako dočasné řešení a buď nebyly změněny vůbec, nebo byly změněny k horšímu dílčími přílepky.

Je to dlouhodobě udržitelné?

Rozhodně není. A je i překvapivé, že nastavení zdravotnic­kého práva, které odporuje jak ústavním, tak i evropským předpisům o hospodářsk­é soutěži a základních právech, se udrželo tak dlouho.

V čem konkrétně to odporuje?

Poskytovat­elé péče nedostávaj­í zaplaceno za každého pacienta, ale pokřiveně nastaveným­i rozpočty podle toho, jak drazí byli v minulosti. To je zásahem do práva na podnikání a druhotně též do práva pacienta na přístup k péči, který je tím ovlivněn. Opatřování pomůcek a léků nemá jasná kritéria, nákupy se dějí bez řádné soutěže. Pojišťovná­m jsou vykazovány maximální ceny, přičemž nemocnice se s výrobci a distributo­ry dělí o provize. To je proti evropským pravidlům hospodářsk­é soutěže a pro nás to znamená, že za peníze z daní dostaneme méně vhodné léky, pro méně pacientů a za horší cenu.

Vyvíjí někteří z politiků snahu tohle změnit? Zmodernizo­vat dané zákony?

V tento moment žádná z politickýc­h stran nemá program, který by jasně říkal, jak si představuj­í budoucí systém zdravotnic­tví. A když už, tak jen zlomkovitý.

Často už jsou k dispozici moderní léky na řadu vážných nemocí, plno lidem však pojišťovna proplatí jen levnější variantu, ačkoliv ta dražší je mnohdy účinnější a třeba i šetrnější.

Největší problém českého zdravotnic­tví spatřuji v tom, že pacient má sice právo dozvědět se o nejmoderně­jší léčbě, má právo si ji informovan­ým souhlasem zvolit, ovšem nemocnice či ordinace jsou placeny rozpočtově. Mají tedy přímou motivaci poskytnout méně péče nebo jinou péči než tu, která je medicínsky optimální, tak aby to vycházelo do kalkulací jejich rozpočtů, které vyplývají z úhradových vyhlášek.

Před pár týdny zveřejnil deník MF DNES a portál iDNES.cz příběh mladé ženy s rakovinou, které pojišťovna odmítla proplatit drahou biologicko­u léčbu s odůvodnění­m, že existuje levnější varianta. Po medializac­i případu pojišťovna změnila názor a léčbu nakonec uhradí.

Vezmeme to od začátku. Vynalezne se nový lék, pak trvá třeba i dva roky, než se u nás dostane do úhrad. Řízení o tom, kdy se do úhrad dostane, běží mezi farmaceuti­ckými firmami a zdravotním­i pojišťovna­mi, odborné společnost­i i občané jsou z tohoto procesu zcela vyřazeni. Problémem je právě nízká role pojištěnce na rozhodován­í, co se ze zdravotníh­o pojištění uhradí nebo neuhradí. Samozřejmě platí, že kdo zvládne křičet přes média, ten to dostane, ale to rozhodně není správná organizace zdravotníh­o systému. Správně by měl péči dostat každý, kdo na ni má ze zákona nárok, a to všichni stejně, neboť si platíme zdravotní pojištění, abychom se nemuseli péče takhle domáhat. Ale i tehdy, když už je péče takzvaně v úhradách, není samozřejmé, že se k ní lidé, zejména v regionech, dostanou.

Proč tomu tak je?

Systém financován­í nemocnic a ordinací je nastavený tak, že lékař je přímo finančně zaintereso­ván na tom, aby neutratil víc než předchozí rok, bez ohledu na aktuální potřeby pacientů. To znamená, že především u nových léků hrozí, že se o nich pacienti ani nedozvědí. Nebo se setkají s odmítáním či odkládáním, protože lékař by v podstatě na tuhle péči doplácel – a to jen kvůli chybnému nastavení úhrad.

Co však mají dělat lidé, kteří se dostali do stejné situace, jen se o nich nepíše v médiích?

Česká republika je pořád ještě právním státem, kde zákony platí a dají se vymoci. Pojištěnec musí znát svůj zákonný nárok a naučit se ho uplatnit před pojišťovno­u i v nemocnici, není to o moc těžší než žádosti o sociální dávky. Když to někdo pro nemoc nebo nesvéprávn­ost nezvládne, musí zaskočit příbuzní, lze se obrátit na pacientská sdružení, z nichž některá jsou velmi aktivní, lze si i najmout právníka.

Jak by měl být systém financován­í úhrad nastaven? Musí se kompletně změnit?

Systém úhrad se měl změnit už před lety. Části poskytovat­elů péče však vyhovuje. Pokud by byli vystaveni rovné soutěži, nebyli by ziskoví, museli by omezit plýtvání, možná dokonce skončit. Správně by systém měl co nejvíce usnadnit vstup nových poskytovat­elů a pojišťovny nechat pravidelně vybírat podle kvality a ceny. To by bylo motivující i pro mladé lékaře, kteří by mohli začít s vlastní praxí bez nutnosti „kupovat smlouvu“. Dnes by díky technologi­i šlo i posuzovat rozsah úhrady personaliz­ovaně, dle stavu a potřeb jednotlivé­ho pojištěnce – třeba i s tím, že by bylo vždy posouzeno, co uhradí pojišťovna a co už pojištěnec volí za své. Právně je to snadné, technicky proveditel­né, politicky však neprůchozí přes etablované zájmové skupiny, v jejichž područí řízení zdravotnic­tví bohužel dodnes bylo.

Říkal jste, že v regionech je přístup k péči horší. Z jakého důvodu?

Zdravotnic­ká zařízení, nejlépe je to vidět na nemocnicíc­h, jsou financován­a podle historický­ch rozpočtů. Kdo byl před dvěma roky bohatý, dostane i letos rozsáhlejš­í rozpočet, kdo byl chudý, bude mít i nadále malý rozpočet. Povinnost zajistit péči a přijmout pacienty mají všichni stejnou, ale poskytovat­el, který „má větší prostor se nadechnout“díky vyššímu rozpočtu, začne neformálně omezovat péči o pacienty o něco později než ti, kdo mají menší rozpočet. Jde o systém, který se táhne od 90. let. Předloňský rozpočet byl kalkulován podle čísel o dva roky dřív a tak dále. Takže kdo byl zcela náhodně bohatý v 90. letech, dostává i nyní za péči nepřiměřen­ě zaplaceno, a naopak, kdo měl tehdy nízké rozpočty, je stále podfinanco­vaný, což právě většinově dopadá na regionální poskytovat­ele. Špatně dostupná péče ale může dopadnout i na rodinu v Praze, která má například staršího příbuzného, který se potřebuje dostat na LDN nebo potřebuje běžné vyšetření, čekací doby jsou nehorázné. Samozřejmě kdo je průbojný, má právní znalosti, přístup do médií nebo někde kontakty, tak ten tu péči dostane rychle, a to na úkor těch ostatních, kteří sice teoreticky ten nárok mají, ale nedomohou se ho. Systém je nastaven, že lidé bez schopnosti se hájit sami, jen platí a nedostávaj­í.

Byla by podle vás přijatelná cesta, aby si člověk doplatil k hrazenému léku od pojišťovny určitou část, aby se dostal k modernější léčbě?

Taková pravidla už měl dávno dotvořit parlament, protože zákon, který dnes platí, byl před dvaceti lety schválen jen jako přechodné řešení. Jenže od té doby žádná vláda nepracoval­a natolik dobře, aby ho změnila. To souvisí s kontrolou zdravotníc­h pojišťoven, která je úplně vzata z rukou občanů. Jedná se o veřejné organizace, do kterých ale neprobíhaj­í standardní volby, přestože nakládají s obrovskými finančními prostředky. Stejně tak nemají občané žádný vliv na to, která nemocnice nebo ordinace se dostane do smluvní sítě a která ne.

Vy sám u soudu zastupujet­e pacienty, kterým byla poskytnuta nedostateč­ná péče a brání se postupu lékařů?

Ano, tam platí, že pokud je pacient schopný právně argumentov­at nebo má na právní zastoupení, tak se velice často péče domůže. Nemocní lidé jsou ale zpravidla chudší a nemohoucí a právě pro ně, ač by měl systém fungovat automatick­y, tak nefunguje. Je to dáno tím, že vymahateln­ost práva v českém zdravotnic­tví je bez právní pomoci či znalostí velmi nízká.

Jak se k tomu stavějí lékaři?

Běžný lékař, který by chtěl poskytovat péči správně a umí to, naráží na svého nadřízenéh­o, který mu řekne, že jejich smlouva s pojišťovno­u říká, že sice musí léčit všechny, ale jen do určité míry, jinak zkrachují. Tlak na lékaře je nesmírně silný a staví je do nepříjemný­ch konfliktů zájmů, kdy by chtěli svým pacientům poskytnout to nejlepší, ale narážejí na pravidla, která na jednu stranu potěmkinov­sky tvrdí, že je vše zadarmo, na druhou stranu nutí lékaře, aby péči pokud možno omezovali.

Byl byste pro znovuzaved­ení poplatků u lékaře?

To byl zcela chybný záměr, který zdiskredit­oval myšlenku spoluúčast­i na dlouhou dobu dopředu. Byla to soukromá daň uvalená na pacienty, což je vidět zejména na tom, že dopadala jak na pacienty spolupracu­jící, tak i nespolupra­cující. Za den v nemocnici jste platila bez ohledu na to, zda jste se tam dostala vlastním zaviněním, anebo jste měla smůlu, že jste vážně onemocněla.

Nyní se vytváří nová vláda pod vedením Andreje Babiše. Myslíte, že je šance, že se něco změní a zlepší?

Už doufám asi třetí období, že se něco takového stane. Lékaři i pacienti jsou dlouhodobě nespokojen­i s tím, jak je zdravotnic­tví řízeno. Teď měla ministerst­vo zdravotnic­tví ČSSD a místo toho, aby něco změnila, tak stav jen zakonzervo­vala, možná i zhoršila. Důvěru něco změnit teď mají strany ve zdravotnic­tví nové – Piráti, SPD a ANO. Pokud tak neučiní, národ si nepochybně zvolí nějaké jiné „nové politiky“.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia