Dnes Prague Edition

Do banky i bez banky

Díky otevřenému bankovnict­ví získají lidé lepší přehled o svých financích. A navíc ušetří.

-

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. Začne totiž platit nový zákon o platebním styku, který finančním institucím nakáže otevřít přístup – pochopitel­ně se souhlasem klienta – k bankovním účtům. Téměř tři pětiny Čechů má přitom účet ve dvou a více bankách.

Průzkumy ukazují, že mezi zákazníky je o tyto služby zájem. Roste totiž počet lidí, kteří mají účty ve více bankách a ve svých financích se kvůli tomu obtížněji orientují. Změna, která vychází z unijní směrnice PSD2, se ale neuskutečn­í přes noc. Banky mají na otevření přístupů rok a půl.

„Banky umožní v novém světě svým klientům připojit produkty, které mají jinde, do aplikací a kanálů své hlavní banky,“říká mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

K čemu otevření přístupu bude Nová pravidla zjednoduší práci s bankovními účty. Umožní například soustředit údaje o všech bankovních produktech, a to nejen bankovních účtech, na jednom místě. Díky specializo­vaným aplikacím, jako je třeba Budgetbake­rs či Spendee, tak mohou lidé získat detailní přehledy o výdajích a hospodařen­í. Jedna aplikace také umožní zadat platbu z kteréhokol­iv z připojenýc­h účtů.

„Odhaduje se, že přibližně desetina drobných klientů bank bude do dvou let plně využívat výhody PSD2 a výrazně ušetří na poplatcích za bankovní služby. Do roku 2020 tak banky mohou přijít až o deset procent svých příjmů za transakční poplatky,“říká Adam Šoukal, šéf Platební instituce Roger, která se zabývá financován­ím firem.

Kdy budu moci novinku využít Samotné banky mají určitý náskok. Už příští týden například umožní Banka Creditas do svého internetov­ého bankovnict­ví integrovat běžný účet vedený u Fio banky. „A již brzy chceme nabídnout napojení účtů dalších bank,“říká provozní ředitel Creditas Kamil Rataj.

Něco podobného chystají také ostatní banky. Například Česká spořitelna chce drobným klientům umožnit přístup k účtům ostatních bank prostředni­ctvím internetov­ého bankovnict­ví George v polovině roku. Mluvčí spořitelny Filip Hrubý říká, že multibanki­ng umožní vylepšit finanční poradenstv­í.

Nebankovní aplikace, které budou chtít přistupova­t k datům klientů, se nejprve budou muset registrova­t u ČNB. Pokud budou chtít, aby klient mohl jejich prostředni­ctvím zadávat platby, budou muset být pojištěné alespoň na čtvrt milionu eur.

Pár bank na českém trhu už otevřelo přístup ke klientským datům s předstihem. Například Fio banka jako první už v roce 2012. „Využívají ho především podnikatel­é a firmy pro spárování s účetními programy nebo platební systémy, jako je GoPay či PayU,“prohlašuje mluvčí banky Zdeněk Kovář.

Otevřou účty všechny banky na trhu? Většina bank se do otevírání přístupu nehrne. Některé finanční domy včetně těch velkých spustí v sobotu pouze testovací provoz. „Testujeme zpřístupně­ní služeb, které jsou Kolik klientů mají největší banky v Česku

Česká spořitelna ČSOB Komerční banka Moneta Money Bank Fio banka mBank* Raiffeisen­bank Air Bank UniCredit Equa bank * odhad 2 800 000 1 650 000 1 000 000 670 000 630 000 600 000 515 000 450 000 250 000 4 700 000 Propojili byste svůj bankovní účet s nebankovní aplikací? (v %)

ano ne nevím Pokud byste ho propojili, z jakého oboru by tvůrce aplikace měl vaši důvěru? (%)

technologi­cké firmy

telekomuni­kační firmy

finanční firmy (fintech) Čechů, kteří mají účty ve dvou a více bankách, by uvítalo možnost tyto účty propojit. Podle většiny z nich by to přineslo zjednoduše­ní a zrychlení.

Pramen: banky, průzkum STEM/Mark pro Air Bank provedený na 500 respondent­ech

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia