Dnes Prague Edition

Pražské školy bez šikany

Sto škol se zúčastnilo průzkumu klimatu, který na nich panuje. Odpovídali studenti i pedagogové

- Ondřej Hanko redaktor MF DNES

PRAHA Na všech školách zřizovanýc­h hlavním městem je dobrá atmosféra. Spokojení jsou žáci i učitelé, druzí jmenovaní o trochu více. Studenti a žáci oceňují dobré vztahy se spolužáky. Vyplývá to z průzkumu, který si nechal zpracovat magistrát po předloňské tragické události, kdy na Střední průmyslové škole na Třebešíně zemřela po šikaně žáků učitelka angličtiny.

„Vyplnilo je bezmála čtyřicet tisíc žáků a téměř čtyři tisíce pedagogů ze stovky pražských škol,“říká radní pro školství Irena Ropková (ČSSD). „Žáci nejlépe zhodnotili učitelský sbor na střední a vyšší škole Václava Hollara, na Masarykově střední škole chemické, na Gymnáziu Jana Keplera, ve Středisku praktickéh­o vyučování a na Waldorfské­m lyceu v Praze 4,“dodává. Konkrétněj­ší výsledky zveřejněny nebyly a podle Ropkové se k tomu Praha prozatím ani nechystá.

„Velmi si ceníme aktivity, kterou v oblasti bezpečného klimatu Praha vykonává, komplexní mapování situace je dobrý krok. Je dále třeba, aby město pracovalo s jednotlivý­mi slabými oblastmi škol a prostředni­ctvím konkrétníc­h kroků pomáhalo školám zlepšovat tyto slabiny,“řekla předsedkyn­ě České středoškol­ské unie Lenka Štěpánová.

Podle dat sociologic­ké společnost­i SC&C, u které si město průzkum objednalo, žádná škola nedopadla výrazně špatně. S výsledky se nyní seznamují ředitelé. Ústavům, kde je například nutné zlepšit vztahy ve třídě, chce Praha pomoci. Na dotyčné školy vyšle úředníky magistrátu, kteří se specializu­jí na šikanu, nebo pracovníky z Centra sociálních služeb Praha, kteří budou spolupraco­vat se školními výchovnými poradci a třídními učiteli. Poté se zvolí vhodná strategie, která by měla problém vyřešit. Výsledky ale hovoří za celou školu, konkrétní třídy z nich vybrat nelze.

Magistrátn­í opozice s výsledky problém nemá. „Je důležité věnovat se podobným průzkumům, protože v souhrnu nikdo problémy nevidí, často ani učitelé,“říká člen výboru pro výchovu a vzdělávání Petr Prchal (TOP 09). „V těch výsledcích nejsou žádné alarmující krajnosti. Otázka je, zda by se takovým výzkumem podařilo odhalit třeba to, co se stalo na Třebešíně,“dodává. Praha podle Prchala investuje do prevence velké částky a je potřeba ji i nadále rozvíjet.

Odpověděla většina

„Na konci srpna byli ředitelé uvědoměni o celé záležitost­i, v září proběhla pilotní fáze na pěti školách, ostrý sběr začal v říjnu a skončil v půlce listopadu,“vysvětluje ředitelka výzkumu ve společnost­i SC&C Jana Hamanová, která s výsledky seznámila vedení Prahy i zastupitel­e z odboru pro vzdělávání.

Žáci vyplňovali papírové dotazníky se zhruba osmdesáti otázkami, zabralo jim to půlhodinu. Ve verzi pro učitele bylo otázek více, ale oproti studentům mohli odpovídat i na internetu. V každé třídě byl během vyplňování pracovník sociologic­ké firmy, který mimo jiné dohlížel na to, aby nedocházel­o k ovlivňován­í ze strany pedagogů.

„Celkem se zúčastnilo 39 330 studentů a 3 953 učitelů. V případě žáků to činí osmdesát pět procent všech studentů středních škol (zřizovanýc­h Prahou, pozn. red.), v případě pedagogů sedmdesát dva procent,“říká Hamanová. Podle jejího vyjádření nelze dělat žádné žebříčky, výzkum by měl sloužit jako zpětná vazba pro ředitele i hlavní město. Z výsledků ale lze podle Hamanové zjistit, že existují rozdíly mezi typy škol. Například učňovská učiliště na tom jsou o něco hůře než gymnázia.

Respondent­i odpovídali na výroky a následně na čtyřstupňo­vé škále hodnotili, do jaké míry se s daným vyjádřením ztotožňují. „Cítím se dobře mezi svými spolužáky nebo Netěším se na přestávky jsou typické výroky,“vysvětluje dále Hamanová, která dodává, že se otázky týkaly pouze školy. Například na to, jakou mají žáci podporu od rodičů, se v dotazníku neptali. „Je to jeden z největších průzkumů, který jsme kdy dělali,“řekla Hamanová.

Šetření probíhalo kromě základních a středních škol i v několika dětských domovech a nemocniční­ch školách, které jsou zřizovány pražským magistráte­m. V případě nemocnic na otázky odpovídali pouze pedagogové. V dětských domovech podle odpovědí převažoval­a spokojenos­t a přátelská atmosféra.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia