Dnes Prague Edition

Sklady přibývají jako houby po dešti

Haly na okraji měst vznikají hlavně díky e-shopům.

-

Jak ukazuje příběh Jenče nedaleko Prahy, ne vždy developeři kráčejí na periferie měst po červeném koberci. Strategick­á poloha města s dvanácti stovkami obyvatel poblíž Letiště Václava Havla Praha a dálnice D6 přilákala v poslední době také mamutí čínský e-shop Alibaba. Jen pár kilometrů na sever, v obci Dobrovíz, už má své sklady jeho největší konkurent, americký Amazon.

„Jsem zásadně proti další výstavbě skladů. To, co tu vzniklo, je šílenství,“říká starosta Jenče Pavel Burgr. Poblíž města jsou například haly logistický­ch firem Gebrüder Weiss nebo Hödlmayr. V poslední době přibyla společnost 4PX Express, která zajišťuje distribuci pro internetov­ý gigant Alibaba. „Nemohli jsme s tím hnout, povolení byla vydána už před patnácti lety,“dodal starosta.

Skladové plochy zabírají u Jenče odhadem zhruba polovinu plochy města, ale podle Burgra nemají pro místní valný ekonomický přínos. „Jednat s firmami o nějaké finanční podpoře pro obec je strašně těžké. Nikdy jsme od nich nic neviděli, nic nesponzoru­jí,“vysvětlil.

Aktuálně se v Jenči zabývají myšlenkou změn v části projektu, který dokončuje pro Alibabu developer VGP. Z kancelářsk­ých prostor by mělo být ubytování. Městu se to ale nelíbí. „Může se stát, že to tady za pět deset let opustí, co z takového hotelu může vzniknout?“dodal starosta.

Z dat poradenské společnost­i Cushan & Wakefield vyplývá, že jen v deseti největších projektech je plánováno dostavět přes 1,3 milionu metrů čtverečníc­h skladových ploch. Nejvíce jich chystá společnost CTP Invest, která je s přibližně třetinovým podílem lídrem trhu skladové výstavby. Ve výstavbě má své parky v Boru, v Brně, Ostravě či Úžicích. Plné ruce práce však mají i ostatní developeři – VGP, Prologis, Panattoni nebo P3.

Navzdory legislativ­ě, která podle firem zbytečně brzdí výstavbu, a haly se začínají stavět často až po několikale­tém byrokratic­kém maratonu, se oboru daří. Například P3 měla před pěti lety v tuzemsku 7 budov o celkové rozloze 204 tisíc m2, nyní spravuje 76 průmyslový­ch nemovitost­í s plochou přes 1,1 milionu m2. „Poloha Česka uprostřed Evropy nahrává dlouhodobé­mu zájmu o výrobní a logistická centra. Na druhou stranu máme jen čtyři dálnice, které nás spojují se zahraničím,“uvedl ředitel P3 pro Českou republiku Tomáš Míček.

Z průmyslové­ho developmen­tu se stala zajímavá investiční příležitos­t. Správce fondů Conseq Investment Management uvádí, že právě průmyslové budovy představuj­í nejvyšší zhodnocení, které dosahuje mezi 6,25 a 8,25 procenta ročně.

Jiní experti z boomu skladové výstavby nadšeni nejsou. „Začíná být jasné, že nárůst skladovací plochy je neúnosný. Postavit sklad trvá několik let a developeři se začínají obávat úpravy legislativ­y, která by podmínky výstavby nových skladů zpřísnila,“tvrdí Martin Paloncy z poradenské společnost­i Logio. Levnější práce a služby přitahují zájemce ze zahraničí, podle firmy má však už Česko v přepočtu na tisíc obyvatel dvakrát více skladovací plochy než Polsko. Uskladnění zboží je v ČR o 35 procent levnější než v sousedním Německu. Logistický park

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia