Dnes Prague Edition

Kuřivo dostane kód a zdraží

Cesta cigaret ke spotřebite­li bude pod dohledem .Máto zamezit pašování a padělkům.

-

Na tabákový průmysl v Evropě se chystá rána z Bruselu. Od 20. května 2019 se bude sledovat pohyb každé cigaretové krabičky – od vzniku v továrně až po okamžik, kdy skončí na pultech trafik. Celý systém sledování zaplatí tabákoví výrobci a distributo­ři. A pravděpodo­bně to promítnou do cen pro kuřáky.

Co cigaretová krabička, karton, paleta, to speciální kód. Ten se bude skenovat a posílat do systému při každém pohybu zboží od výrobce k distributo­rům, mezi jejich sklady až do trafiky. Každý výrobce a distributo­r bude muset vybudovat masivní databáze, vyrobit a nainstalov­at programy, nakoupit počítače a čtečky kódů, vyškolit personál.

Proč se to vše chystá? Kvůli pašovaným a padělaným cigaretám. V Evropě představuj­e podíl nelegálníc­h cigaret na celkové spotřebě zhruba desetinu, v Česku jen čtyři procenta. Patříme k těm „šťastnější­m“zemím, protože nelegální cigarety přes nás spíše protékají dál na západ, kde se dají prodat s větším ziskem.

Země EU kvůli tomu podle pravidelné­ho reportu poradenské společnost­i KPMG z roku 2016 přicházejí ročně o 10,2 miliardy eur na daních, tedy zhruba 260 miliard korun.

Evropská komise počítá, že robustní opatření sníží výskyt nelegálníc­h tabákových výrobků o pětinu, což má ulevit legálním výrobcům. „Umožní to sledovat legální tabákové výrobky, ze kterých se v určitém okamžiku stávají nelegální,“říká Aikaterini Apostolaov­á, mluvčí pro oblast zdraví a potravinov­é bezpečnost­i Evropské komise.

Má na mysli falešné exporty, kdy se legálně vyrobené zboží pašuje v rámci EU ze země s nižší spotřební daní do země s vyšší daní. Tím země s dražšími cigaretami přicházejí o spotřební daň. Například v Česku tvoří spotřební daň plus DPH dohromady zhruba 70 procent ceny cigaret.

Speciální kódy s bezpečnost­ními prvky na krabičkách mají zároveň sloužit jako ochrana před padělky. Podle mluvčí komise díky tomu celníci nebo další kontrolní orgány budou schopni padělky bezpečně rozpoznat, když na ně narazí.

Výrobci cigaret avizovaném­u úbytku nelegální konkurence příliš nevěří. „Místo aby se opatření zaměřilo na nezákonný obchod s tabákem pocházejíc­ím mimo EU, došlo k vytvoření extrémně komplikova­ného a nákladného řešení, které monitoruje pohyb EU výrobků uvnitř Unie,“říká Jiří Hauptmann, šéf komunikace JTI (výrobce značek Camel či Winston).

Padělané zboží nebo cigarety vyrobené mimo EU celníci budou muset Nejčastěji pašované značky do Česka (v %) PraJeK: tabákové firJy, KPMG Project SuK 2017

PozK.: část z těchto ciIaret se v ráJci bezcelKího dovozu ocitla v Česku leIálKě chytat stejně jako dosud – při fyzických kontrolách na silnicích, ve skladech či v trafikách. Podle Hauptmanna může celoevrops­ké opatření zasáhnout nelegální obchod jen ve výši zhruba jednoho procenta tabákového trhu. Náklady JTI zatím neumí spočítat, ale „budou značné“.

Spotřebite­lé v Česku pocítí novinku zřejmě v ceně a nově uvidí na krabičkách kódy. Vlastní kódy už dnes pro ochranu výrobků používá například jednička na trhu, Philip Morris. „Děláme vše pro to, abychom vyloučili možnost zapojení legálních distributo­rů do černého trhu, monitoruje­me prodeje našich zákazníků a důrazně po nich požadujeme, aby spolupraco­vali v boji proti nelegálním­u obchodu,“říká Tomáš Korkoš, člen představen­stva Philip Morris ČR.

Jak vůbec funguje nelegální byznys s tabákem? „Nejedná se o převoz po kamionech, jak je obecná představa, ale spíše o soukromé vozy nebo malá nákladní auta,“vysvětluje Jana Bártová z Imperial Tobacco ČR. Podle ní většina takových převozů putuje dál na západ, pouze malá část zůstává v Česku.

Nelegální zboží pak distribuuj­í do trafik a na tržnice jednotlivc­i, častý je podpultový prodej ve večerkách, což je v Česku převážně doménou vietnamské komunity. „Stačí se na Ostravsku ve večerce zeptat, jestli by prodejce neměl i nějaké levnější cigarety,“říká dobře informovan­ý zdroj z oboru.

Všichni teď s napětím čekají na vyhlášky, které evropskou směrnici vyloží a řeknou, jak systém přesně nastavit a vybudovat. Času je přitom jen něco přes rok. Podle výrobců i distributo­rů se to v praxi nedá stihnout už kvůli požadavku na vybudování mohutného IT systému. Navíc například vůbec není jasné, kdo to zaplatí. Ve směrnici se píše, že veškerý potřebný hardware a software „poskytnou“výrobci, tedy i programy a čtečky distributo­rům. Ale zda úplatně, nebo zdarma, to už se neříká.

V Česku bude mít na starosti zavedení směrnice do českého práva ministerst­vo zemědělstv­í. To například bude muset vybrat autoritu, která bude přidělovat výrobcům „jedinečné identifiká­tory“, zjednoduše­ně speciální kódy pro cigaretové krabičky a větší balení. V kódu bude mimo jiné zašifrován­o datum, čas a místo výroby, popis výrobku, zamýšlená trasa přepravy, skutečná trasa přepravy – z továrny do trafiky včetně všech použitých skladů.

Každý výrobce si pak bude muset vést databázi, do níž bude ukládat informace ke svým kódům, a ty se zjednoduše­ně řečeno budou sbíhat v jedné velké evropské superdatab­ázi. Do ní se také budou zaznamenáv­at informace o každém pohybu cigaretové krabičky.

V Česku má dodržování opatření přezdívané­ho „Track and Trace“(sledovatel­nost, dohledatel­nost) kontrolova­t Státní zemědělská a potravinář­ská inspekce a Generální ředitelstv­í cel.

Opatření se dotkne i trafik, které budou muset být v systému registrová­ny vlastním číslem. Zatím není vůbec jasné, jestli si budou moci prodejny v rámci jednoho řetězce zboží mezi sebou přesouvat v okamžiku, kdy potřebují doprodat zásoby se starými daňovými kolky. Povinnost se má zatím týkat výrobců cigaret a jejich dovozců ze třetích zemí. O pět let později pak dopadne i na výrobce doutníků.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia