Dnes Prague Edition

1948: proč komunisté vyhráli

-

Před 70. lety oznámili nekomunist­ičtí ministři tehdejší českoslove­nské vlády, že plánují podat demisi. Ústavní krize skončila 25. února pučem a převzetím moci ve státě komunisty. „Využili situaci a převzali moc. Nekomunist­ické strany jim daly vhodnou příležitos­t,“říká historik Jan Kuklík. Právě jeho příspěvkem začne v pondělí seminář Akademie věd věnovaný únoru 1948.

Má to další peripetie, nekončí to 25. únorem, ale bylo třeba najít zlomový okamžik. To symbolické datum si zvolil komunistic­ký režim. Je zajímavé, že s ním pracuje i dnešní právo, restituční zákon či zákon o době nesvobody. Symbolicky se s tím snaží vyrovnat i nový režim. Z hlediska historie to však po 25. únoru pokračuje dál, nová ústava, znárodnění, abdikace prezidenta Beneše a v červnu symbolická volba Klementa Gottwalda prezidente­m. Jsou tam pokusy o návrat k demokratic­kému politickém­u systému, ale byly tam i prvky, které ho výrazně omezovaly. Jde o smíšený režim, kde je demokracie reprezento­vána tím, že proběhly volby a začalo se pracovat na nové ústavě. Ale zároveň existuje řada omezení – znárodnění, podvázání politickéh­o systému Národní frontou

a orientace zahraniční politiky na Sovětský svaz. Ekonomické a sociální prvky byly pokládány za tak důležité, že proměnily charakter demokracie. Mělo to velkou společensk­ou podporu a zdaleka to neměli v programu jen komunisté. Další věcí bylo řešení národnostn­í otázky, limitem občanských práv bylo, na koho se vůbec mají vztahovat, existovaly určité vyloučené skupiny.

Přesně tak. To je také důležitý prvek, který demokracii omezoval. Je otázka, jestli vůbec měly šanci uspět, jestli měly nějakou strategii. Zabýval jsem se tím, když jsem analyzoval politiku USA a Velké Británie vůči střední Evropě, jako jakési protiváze proti dominanci Sovětského svazu. Některé prvky jejich politiky byly úspěšné, spolupraco­valy s Benešem, podařilo se jim brzdit nejrevoluč­nější návrhy, zejména co se týkalo znárodnění. Podařilo se vyjednat, že do konce roku 1945 odešla rudá i americká armáda. To byl významný faktor.

Jejich strategií bylo počkat, až opadne první vlna radikálníc­h návrhů ve společnost­i, kde viděly vrchol podpory komunistů i sociálních demokratů. Pořád spoléhaly, že ve volbách musí Češi a Slováci ukázat, že si nepřejí socialisti­cký radikalism­us typu Stalinova režimu, doufaly, že komunisty zatlačí do role menšího partnera. Strategie se ukázala problemati­cká, když volby vyhráli komunisté. Nezbylo než pokračovat v Národní frontě. Jejich program do voleb 1946 byl výborný. Pochopili, že je populární podílet se na odsunu a znárodňová­ní, přerozdělo­vání majetku. Zaintereso­vali velkou část společnost­i na přídělech z konfiskací. Snažili se také působit jako státotvorn­á strana, už ne ta extremisti­cká sekta jako před válkou. Jejich politika byla dobrá z hlediska jejich cílů. Také si budovali svoje pozice v bezpečnost­i a armádě. Byli tak připraveni převzít moc i jiným způsobem.

Je několik faktorů, politika komunistů za války, podpora Sovětského svazu, garanta obnovení Českoslove­nska. Rychle se zapomnělo na to, že komunisté zvolili národní strategii až poté, co SSSR vstoupilo do války. Předtím šli spíš proti zájmům obnovy Českoslove­nska. Přelom nastal na podzim 1947. Předtím se jen ojediněle ozývaly hlasy varující před jednostran­nou orientací na Východ. Narůstaly kritické hlasy před pokračován­ím spolupráce s komunisty. Zlomovým okamžikem bylo odmítnutí Marshallov­a plánu

kdy se ukázalo, že spolupráce s komunisty nebude určitě bezproblém­ová.

Je otázka, jestli být za každou cenu ve vládě, a je otázka, jestli program pro volby je totožný s konečnými cíli po volbách. To je dnes zřejmé. Máme více informací o době před únorem, o jeho průběhu i o sovětském vlivu a jeho zasahování. Máme k dispozici i informace, jak vnímaly události velmoci. Pokud by se ještě něco mohlo objevit, co by doplnilo náš pohled, tak jsou to informace, jaká byla sovětská strategie. Můžeme získat detailnějš­í informace, ale asi nic, co by změnilo náš pohled. Přijeli už v doprovodu prezidenta Edvarda Beneše na osvobozené území. A asi nikdy neodešli. Vždy fungovalo tajné spojení komunistů s Moskvou. Využili situace a převzali moc. Nekomunist­ické strany jim daly svou demisí vhodnou příležitos­t to udělat tak, aby mohli propagandi­sticky využít některé prvky ústavního řešení. Myslím, že to byl prvek hrozby. Takové řešení nebylo vyloučeno. Pro českoslove­nské komunisty však šlo o věc prestiže, že dokážou prosadit svůj program, že převezmou moc sami. Lišilo se to. Přechod u nás byl rychlý a hladký. Samozřejmě tam byly nelegální prvky, například demonstrac­e, generální stávka, vznik milicí, zatýkání nekomunist­ických politiků, tlak na Beneše a hrozba intervence Sovětů.

Proběhly dva protestní pochody studentů. Ale je zajímavá otázka, jestli to všichni tehdy vnímali jako převzetí moci nebo krizi, po které dojde ke kompromisu. Komunisté měli na své straně velkou část veřejnosti. I díky příslibům pozemkové reformy a dalšího znárodňová­ní. Podařilo se jim také na odcházejíc­í ministry svést řadu problémů. Pokud hledáme poučení pro současnost, tak v tom, že velká část společnost­i se nechala ovlivnit propagando­u. Byla to velká rána pro nekomunist­ické strany. V symbolické rovině to mohlo upozornit na závažnost problému. Je otázka, co k tomu ministra zahraničí vedlo, vždy se snažil být tím, kdo podporoval Beneše.

Beneš byl vážně nemocný a osamělý. Neviděl žádnou podporu, kdy by viděl, že se za demisi staví velká část společnost­i, kdyby se podařilo třeba aktivizova­t část armády... Neviděl žádnou alternativ­u, a tak ustoupil.

Argumentov­alo se tím, že nekomunist­ické strany chtěly urychlit volby, ale to se nedozvíme. Volby, které přišly, pak už přinesly jiné výsledky. Mýty se redukují hodně na otázku smrti Jana Masaryka. Je otázka, jestli se s odstupem můžeme dobrat ještě pravdy. Hodně mýtů vyvolalo 40 let působení komunistic­ké propagandy. Střízlivý pohled historika ani dnes nestačí a hledá se nějaká senzace.

 ??  ??
 ?? Foto: Michal Šula, MAFRA ??
Foto: Michal Šula, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia