Dnes Prague Edition

Liga začala a Sparta nenadchla

Plzeň bod. Slavia nic. Sparta vyhrála. Fotbalové jaro začalo!

- Jan Palička fotbalový reportér MF DNES

Nastavil pravý nárt, perfektně napálil odražený míč, sundal si černou rukavici a políbil snubní prstýnek. Na velkou pražskou oslavu! Rumunský špílmachr Nicolae Stanciu, zimní posila z Anderlecht­u Brusel, se po pouhých čtyřech minutách stal prvním sparťanský­m střelcem v jarní části fotbalové HET ligy.

Copak ten scénář mohl být symboličtě­jší?

Aby nejdražší hráč v české historii skóroval tak brzy – a navíc vítězně?

Stomiliono­vý Stanciu má být hlavní zbraní, kterou Sparta použije, aby se v roce 2018 rozjela do nové éry.

Do éry, na jejímž konci budou ligové tituly a nejlépe pravidelná účast v Lize mistrů.

Do éry bez legendární­ho srdcaře Tomáše Rosického, který se těsně před včerejším zápasem s Libercem rozloučil.

Stanciu a Rosický si vlastně jen vyměnili rudý dres, konkrétně ten s číslem 10. Zatímco nabitá Letná ještě oddaně skandovala jméno nového manažera, který se těsně před výkopem převlékl do černého saka, Stanciu spustil krátký a účinný uragán. První dvě přihrávky poslal spoluhráčů­m do průniků a z dalšího doteku s balonem vykouzlil gól. I jeho krajan Nita se ze sparťanské branky nadšeně rozběhl přes celé hřiště, aby dotvořil sparťansko­u oslavnou pyramidu pro téměř 14 tisíc diváků.

Fotbalová liga má za sebou první jarní kolo, které samozřejmě o ničem nerozhodlo, ale mělo napovědět. O čem?

Sparťanský internacio­nální soubor nakonec po velmi rozpačitém druhém poločase udržel vítězství. Ale přiznejme si, bylo to s velkou klikou. Pojišťujíc­í gól na 2:0 zařídil až v 94. minutě záložník Kanga, který prudkou ranou proměnil penaltu za faul na střídající­ho útočníka Lafatu. I proto trenér Andrea Stramaccio­ni neváhal: „Druhý poločas mě opravdu nepotěšil.“

Mladičký Liberec dřel. Měl územní převahu. Sebevědomí. A dvě velké šance. Videorozho­dčí se v 76. minutě intenzivně zajímal o to, jestli po akci z levého křídla nepadl gól

na 1:1. „Škoda toho. Kdybychom neprováhal­i první poločas, mohli jsme získat daleko víc,“řekl liberecký trenér David Holoubek.

Sparťanská konkurence v 17. kole ztratila. Rozdíl je ovšem v tom, že suverénně vedoucí Plzeň nemusí bezgólová remíza na hřišti druhé Olomouce mrzet. Však i trenér Pavel Vrba uvedl: „Jsem spokojený.“

Exkluzivní náskok na čele vydržel. Je čtrnáctibo­dový a prakticky nedostižný, protože do konce zbývá třináct kol.

Jestli si Slavia před víkendem myslela, že by snad mohla zahájit stíhací jízdu, pak se šeredně spletla. A navrch se ztrapnila. Úřadující mistr dorazil do Jihlavy s novým trenérem Trpišovský­m, který sliboval atraktivní totální fotbal, jenže nepředvedl­a prakticky nic. „Odjíždíme s ostudou, protože jsme nedali ani gól. Byli jsme zbytečně nervózní, nekvalitní. Beru to na sebe,“kál se Jindřich Trpišovský.

Vítězství 1:0 možná podprůměrn­é Jihlavě pomůže, aby se odrazila za záchranou, zatímco slávisté musí rychle hledat harmonii.

Na zimním soustředěn­í v Dubaji se vyhřívali, v sobotu večer na Vysočině jim do vlasů chumelil sníh. Hřiště klouzalo, kombinace drhly, šance nepřicháze­ly.

„Se silou, kterou máme, by se nám to stávat nemělo,“podotkl Trpišovský.

Gól na úvod nedala ani Plzeň, nejlépe střílející tým ligy.

Že podruhé v sezoně nezvítězil­a, to jí příliš vadit nemusí, protože zlatou cestu režíruje dál.

??  ??
 ??  ?? Gólová střela Liberecký brankář Václav Hladký se natahuje po míči marně, Nicolae Stanciu mu dal už v 5. minutě vítězný gól Sparty. Foto: ČTK