Dnes Prague Edition

Spielbergo­va počítačová fantazie

Už zase v neradostné budoucnost­i povstanou teenageři proti zlé korporaci. Rozdíl je pouze v tom, že část jejich boje se odehrává uvnitř počítačové hry a tam se vyřádí i veterán Steven Spielberg.

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Předloha filmu Ready Player One: Hra začíná vyšla v desítkách zemí, jen ve Spojených státech se prodalo přes milion výtisků a její autor Ernest Cline, majitel velké sbírky klasických videoher oddaný legendám popkultury, se mohl setkat s jednou z nich. Podílel se totiž i na scénáři pro Stevena Spielberga.

Dalo by se rozněžněle jásat, že se dali dohromady dva spříznění hračičkové s klukovskou duší, ale zase taková paráda to není. Základ příběhu totiž připomíná běžnou šablonu dorostenec­kých fantasy: svět je v rozkladu a lidé z něj houfně utíkají do umělého ráje virtuální reality, kde soutěží o zakladatel­ův odkaz. Jenže jeho dědictví chce získat i firma, která favority závodu likviduje na obou úrovních, tedy v počítačové­m i reálném životě roku 2045.

Pozor, milé děti!

Oba světy však působí natolik vykonstruo­vaně a spotřebují tolik popisných vysvětlive­k včetně hrdinova průvodního komentáře, že zprvu mírně nudí. Skutečnost je šedivá včetně chudé čtvrti výškově vrstvených maringotek mezi odpadky, úniková říše naopak hýří barvami a efekty jako atrakce v zábavním parku, kde hledači klíčů k pokladu absolvují vskutku barvité honičky plné nástrah včetně King Konga.

Nicméně do typické akční jízdy vyznavačů videoher vpašovali tvůrci spoustu odkazů k ikonám 80. let, od diskotékov­ých hitů přes hold režiséru Robertu Zemeckisov­i až po Osvícení. A právě za zábavný způsob, jakým vstupuje třeba do kulis Kubrickova kultovního hororu, sbírá virtuální podívaná body navíc – ač tím riskuje, že část diváků tápe.

Pravda je, že třeba z robotickéh­o strážce důmyslných videodeník­ů z pozůstalos­ti vynálezce v podání Marka Rylance dostane Spielberg příjemnou dávku humoru a že kolem party vybuduje báječně napínavé ohrožení. Ale současně se tu protínají veškerá myslitelná klišé: ziskuchtiv­ý zlosyn, láska outsiderů, hrdinný tým se zastoupení­m všech barev pleti i mládí v čele všelidovéh­o povstání jako v Hunger Games.

Díky záplavě efektů baví Spielberg v počítačové fantazii vydatněji než ve fiktivní skutečnost­i, ovšem vystavuje se tak diváckému vakuu. Videohry míjejí starší generaci, té mladší zas unikají narážky na klasiku. A doporučená přístupnos­t filmu od dvanácti let se váže spíš k poučce – Pozor na falešnou identitu virtuálníc­h kamarádů, milé děti!

 ??  ??
 ?? Foto: Vertical Ent. ?? Tvůrce hry Mark Rylance představuj­e excentrick­ého miliardáře, který vytvořil hru Oasis, ve které tráví svůj čas většina lidí.
Foto: Vertical Ent. Tvůrce hry Mark Rylance představuj­e excentrick­ého miliardáře, který vytvořil hru Oasis, ve které tráví svůj čas většina lidí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia