Šest tisíc píšťal pro svatovítské varhany

Dnes Prague Edition - - Z DOMOVA - — Martin Bajtler

V Katedrále svatého Víta na Pražském hradě dodnes nezní její vlastní nástroj. Od novogotické dostavby katedrály před sto lety je hlavní kůr prázdný a o svátcích či bohoslužbách hrají jen varhany provizorní.

O výrobci nových majestátních svatovítských varhan, po jejichž dokončení bude katedrála konečně kompletní, se rozhodlo před rokem. V soutěži čtyř zahraničních varhanářských firem tehdy zvítězil výrobce ze španělského městečka El Papiol nedaleko Barcelony. Firma varhanáře Gerharda Grenzinga vyrábí varhany pro kostely v Evropě, Jižní Americe, ale i Asii.

Rok po slavnostním představení nyní začíná nový nástroj získávat podobu. Tvůrci varhan pracují na více než šesti tisících píšťal, které dají novému nástroji hlas.

„Kovové a dřevěné píšťaly jsou v současné době rozpracované a hotové zhruba ze dvou pětin,“říká or- ganolog pražského arcibiskupství Štěpán Svoboda, který jako manažer projektu na výrobu varhan dohlíží.

Šedesát milionů ze sbírky

Náročná výroba nástroje je zatím stále zhruba v první čtvrtině. Ke konci se naopak blíží velká sbírka, kterou zahájil Nadační fond Svatovítské varhany už v roce 2014.

„Aktuálně máme ve sbírce přes šedesát milionů korun, a to díky skutečně silné podpoře ze strany našich partnerů i široké veřejnosti,“ říká Jakub Skřejpek, ředitel Nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, který pomáhá s komunikací sbírky.

Nové varhany by měly být hotové v roce 2019. „Samotná výroba probíhá hladce. Předpokládáme, že termín dodržíme, i když je harmonogram prací trochu napjatý. Časově nejnáročnější je projekce a výroba všech dílů. V dílně v El Papiol pak varhany nanečisto postavíme, ozvučíme a ozkoušíme všechny jejich části. Samotný převoz a instalace je záležitostí několika měsíců,“popisuje Svoboda.

V nejbližších měsících čeká tvůrce varhan důležité rozhodnutí o konečné podobě nového nástroje. „Varhany musí do katedrály zapadnout, ale jejich tvar nesmí ovlivnit čistotu zvuku,“dodává Skřejpek. V dílně pak budou pokračovat práce na varhanním stroji – výroba píšťal, měchů a vnitřních rozvodů.

Foto: NF Svatovítské varhany

Provizorní těleso Varhany od firmy Mölzer z roku 1932 na celý prostor chrámu nestačí. Nové budou větší a výkonnější.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.