Dnes Prague Edition

rozkol Vnitřní

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem. Kvůli obecním volbám.

- Václav Janouš Artur Janoušek

Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“vyjmenováv­á dvojka pardubické SPD Jiří Langr na tajné nahrávce z poslední lednové schůze tamní stranické buňky, kterou má MF DNES k dispozici, proč bude několik lidí vyloučeno a mohou zapomenout na kandidatur­u v komunálníc­h volbách.

A ani v jiných stranickýc­h buňkách po republice spory nejsou zrovna o programu, prioritách či budoucnost­i strany. Hádají se o místa na kandidátká­ch nebo kvůli malicherno­stem – právě v Pardubicíc­h, několik členů vyloučili kvůli tomu, že si před sněmovními volbami vyrobili vlastní letáček. Jenže použít se smí prý jen jméno lídra Tomia Okamury.

„Jako malá děcka na pískovišti. Řeší se nesmysly, lidé, kteří si dovolí cokoliv říct, jsou vyhozeni. V na- šem okrese SPD v žádném případě nedá dohromady už ani kandidátku do voleb,“vypráví Jan Nový, podnikatel z Králíků, který před volbami vyrobil vlastní plakáty, v nichž propagoval SPD a svou kandidatur­u.

Byl vyloučen, stejně jako například Natálie Kodýtková, kterou SPD vyhodila ze stejného důvodu – na svůj obchod vyvěsila vlastní plakát, který si nechala vytisknout. „Za to, že jsem vylepila plakáty SPD, mě vyloučíte? Já jsem se ničím neprovinil­a, takže já mám svědomí čisté. Přísahám,“říká na tajně pořízené nahrávce při hádce Kodýtková.

K ní se přidává další člen. „Nikde v žádné organizaci jsem nezažil takových hádek jako v SPD. Jsem z toho zklamaný, jeden obviňuje druhého, pomlouvá a špiní,“říká.

MF DNES se pokoušela získat i vyjádření šéfa pardubické SPD poslance Jiřího Kohoutka. „Pošlete dotazy, pan poslanec se případně vyjádří,“řekl jeho asistent Petr Krátký, na nějž má Kohoutek přesměrova­ný telefon. Na ty ale neodpovědě­l.

Podobná situace je i v dalších regionech. Příkladem je ostrý spor, který se rozhořel v únoru v brněnské buň- ce. Vzduchem létaly nadávky a rozhádané straníky museli krotit až strážníci, jichž přijely na schůzi hnutí hned čtyři hlídky. „Na schůzi se řešila jména pro kandidátku do podzimních komunálníc­h voleb v městském obvodu Brno-střed. A pohádali se, kdo bude na kandidátce,“popsal člen SPD v Brně Petr Hudlík.

Boje o ovládnutí buňky

Podle informací MF DNES proti sobě v Brně stála dvě rozhádaná křídla SPD, která chtěla ovládnout místní organizaci a dostat své lidi na přední místa kandidátky. Jedno z nich představov­ali lidé právě kolem Petra Hudlíka, bývalého starosty brněnské části Starý Lískovec. Proti nim byli lidé sympatizuj­ící s předsedkyn­í brněnské SPD – poslankyní Lucií Šafránkovo­u.

„Oni navrhovali, abychom se na kandidátce sloučili s hnutím Slušní lidé, což jsem nechtěl, protože myslím, že máme dost vlastních kvalitních lidí,“vysvětlova­l spory Hudlík.

Objevila se také informace o náboru černých duší. „V euforii po úspěšných volbách se k nám na internetu přihlásila spousta lidí, kteří pak nebrali telefon a nekomuniko­vali. Nic víc o černých duších nevím,“řekl Hudlík.

Vedení SPD zareagoval­o rázně a týden po konfliktu, 20. února, brněnskou buňku zrušilo. Přestože hlavní ideou hnutí je referendum, přímá de- mokracie a to, aby lidé rozhodoval­i sami o sobě, zrušení brněnské buňky přišlo shora. Z celostátní centrály.

Všech asi čtyřicet členů i stovka čekatelů přešlo pod krajskou organizaci a od té doby SPD ve druhém největším českém městě nemá buňku. A kdy se obnoví, není jasné. Krajský předseda Jan Hrnčíř sdělil, že to „není na pořadu dne“.

Politologo­vé tvrdí, že hádky kvůli postům na kandidátká­ch v SPD se daly očekávat. I proto, že dohady byly už před krajskými volbami. „Ve stranách, které jsou centralizo­vané, ve kterých chce mít vedení situaci pod kontrolou a bojí se přílišné demokracie, ke sporům dochází,“vysvětluje politolog Petr Jüptner.

„SPD má jednoducho­u strukturu, vnitřní procesy nejsou standardiz­ované, členové vesměs nemají předchozí politickou zkušenost. To pak vyvolává konflikty,“míní Jakub Stauber z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

O posty šlo také na Ostravsku, kde se členové SPD bouřili proti autoritati­vnímu vedení krajského předsedy a poslance Lubomíra Volného. Chová se podle nich jako diktátor a obklopuje se lidmi, kteří hlasují podle jeho nařízení.

„Na protest proti Volnému odešli lidé z SPD v Ostravě, Frýdku, Havířově, Karviné, Novém Jičíně. Celkem asi 50 lidí,“popsal Miroslav Krejčíř, který také hnutí opustil. Vedení SPD se k dotazům MF DNES nevyjádřil­o.

Několik členů vyloučili kvůli tomu, že si vyrobili vlastní letáček.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia