Dnes Prague Edition

Češi „přelstili“omezení hypoték

Klienti, kteří nemají vlastní peníze, si současně půjčují i jinde

- Jana Divinová redaktorka MF DNES

Regulace České národní banky (ČNB) měla odradit zájemce o bydlení, kteří nemají vlastní peníze. Pro banku rizikoví klienti však nedostatek peněz řeší půjčkami z jiných zdrojů.

ČNB před rokem omezila poskytován­í hypoték. Klienti komerčních bank tak bez větších problémů dosáhnou jen na 80 procent hodnoty nemovitost­i. S trochou štěstí a vyjednávac­í šikovností to může být maximálně 90 procent. Při současných cenách je ale pro velkou část obyvatel takřka nemožné na vlastní bydlení dosáhnout.

Vlastní peníze jsou nezbytné

Za této situace se skoro 80 procent zájemců o nemovitost rozhoduje pro takzvanou „hypotéku na sílu“. To je situace, kdy si 10 až 20 procent chybějícíc­h peněz půjčí jinde. Vyplynulo to z průzkumu společnost­i Fincentrum Reality mezi 224 realitními makléři a 422 finančními poradci. Asi 66 procent lidí řeší nedostatek vlastních financí překlenova­cím úvěrem, 22 procent si půjčí od rodiny nebo přátel. Přibližně 8 procent klientů využije neban- kovní půjčku a zbylá 4 procenta shánějí peníze neuvedeným způsobem.

Například pro zájemce o průměrný 65 metrový byt v Praze regulace ČNB znamená, že musí mít i s poplatky, které koupě bytu přináší, našetřeno přibližně milion korun. Byt takových rozměrů totiž v metropoli stojí okolo 4 milionů korun. Pro běžnou mladou rodinu, která si hypotéku na sílu bere nejčastěji (59 procent), je ale naspoření milionu prakticky nereálné. Hypotéku by přitom podle zkušeností makléřů ve velké části případů zvládala bez problémů splácet.

Častější problém s nedostatke­m vlastních financí potvrzuje i tiskový mluvčí realitních kanceláří Re/Max Tomáš Hejda. „Klienti většinou hledají další možnost zástavy, výjimečně situaci řeší stavebním spořením či jiným úvěrem. Samozřejmě fungují i půjčky v rámci rodin,“uvedl Hejda s tím, že omezení hypoték může být i jedním z důvodů, proč zpomalil růst cen nemovitost­í.

Že je tato situace relativně častá, potvrdil i ředitel společnost­i Golem Finance Libor Ostatek. „Když si uvědomíme, že kupující nyní hradí navíc i daň z nabytí nemovitost­i, není divu,“sdělil Ostatek.

Také ředitele Fincentrum Reality Martina Fojtíka výsledky průzkumu nepřekvapu­jí. „Je to obvyklé řešení. A je to legitimní,“sdělil.

Hypotéky na sílu jsou podle něj typické pro chudší kraje. Podle průzkumu se s problémem nedostateč­ných financí potýkají nejčastěji klienti v Severočesk­ém (35 procent), Moravskosl­ezském (28 procent) a překvapivě i ve Středočesk­ém kraji (18 procent), kam se v posledních letech stěhují lidé z Prahy, kteří si nemohou dovolit pořídit nemovitost v metropoli.

David Eim ze společnost­i Gepard Finance, která se zabývá poradenský­mi službami, upozornil na to, že omezení hypoték se nejvíce dotklo paradoxně lidí, kteří úspory mají, ale nechtějí je dát. „Důvodem je fakt, že není rozumné v zájmu co nejmenší hypotéky svůj účet vyluxo- vat na nulu. Klientům vždy radím, aby si vzali raději delší splatnost a o něco větší hypotéku a nechali si pro případ potíží hotovost k dispozici,“vysvětlil Eim. Lidé s hypotékou by podle něj měli mít prostředky na 4 až 6 měsíců hrazení nákladů na domácnost včetně hypotéky.

Touha po vlastním přetrvává

Touha po vlastním bydlení se ale regulací ČNB nesnížila. Pouze lidi přiměla hledat jiné cesty, jak požadavky bank uspokojit. A lidé v důsledku toho často dělají zbrklá rozhodnutí. „Pokud objevíte byt, který prostě chcete, jste často ochotní udělat i stojku na hlavě. Zvláště, když máte v patách další zájemce,“vysvětluje Fojtík s tím, že jen zhruba polovina klientů poslechne, když jim makléři sdělí, že pro ně hypotéka není vhodná. Druhá polovina klientů to riskne i s vědomím, že se může při budoucím zvyšování úrokových sazeb, nečekaných výdajích nebo ztrátě zaměstnání dostat do finančních problémů.

Průběžné zvyšování úrokových sazeb již probíhá a podle odborníků je dalším důvodem, proč by si lidé neměli hypotéky na sílu brát. Podle analytiků může zdražování v tomto roce splátky zvýšit o stokoruny měsíčně. Pro ty, kteří mají rozpočet těsně nastavený, to může být počátek problémů.

Osmdesát procent zájemců o byt volí takzvanou hypotéku na sílu. Chybějící peníze si prostě půjčí jinde.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia