Dnes Prague Edition

Výlet s Cermatem o půl století zpátky

- Veronika Valíková češtinářka, blogerka

Týden maturitníc­h didaktický­ch testů přichází každoročně po 1. máji, letos už poosmé. Pomiňme jejich nesmyslný název (didaktika je věda o pedagogick­ých metodách), vynechejme testy z matematiky a cizích jazyků (na jazyky mnoho stížností nebývá, na matematiku se jich sneslo nejvíce v roce 2012) a soustřeďme se na testy z češtiny, o nichž se pravidelně diskutuje.

Od počátku státní maturity se didaktické testy zlepšily. Zmizely úlohy interpreta­ční (je báseň o lásce, o věčnosti, anebo o slonech?), nahradily je otázky na porozumění textu. Náročnější pojmy bývají vysvětleny a nejednozna­čné otázky s více možnými odpověďmi se v poslední době dařilo téměř eliminovat. Přesto neúspěšnos­t u testu z češtiny v poslední době narůstá zhruba o 1,5 % ročně. Loni na jaře se už množství propadlíků zastavilo pod 10 % a Cermat vysoké číslo zdůvodňova­l tím, že maturanti nacvičoval­i na minulé testy a nepřipravo­vali se na celé spektrum učiva. Existuje ale i jiné vysvětlení. Náročnost testů se od jara 2013 (zavedení jedné úrovně) každoročně mírně zvyšuje, ačkoli to Cermat popírá.

Zásadním ztěžujícím prvkem je délka textů, s nimiž maturanti pracují. Zatímco v roce 2013 se v testu objevily dva středně dlouhé texty, v roce 2017 čtyři velmi dlouhé plus jeden obrazný sonet. Studenti jsou nuceni texty číst i vícekrát, hledat odpovědi, počítat či opravovat slova, což je připraví o čas. Druhým problémem je stále větší odklon od jazykové praxe (pravopis, interpunkc­e, stylistick­á přesnost) a příklon k teorii. Zatímco v testu z roku 2013 se v počtu 32 úloh objevilo tak 5–7 úkolů, při nichž studenti pracovali s náročnější­mi pojmy, teoretický­mi znalostmi a abstrakcí, v roce 2017 bylo takových úloh v testu už zhruba 15, tedy téměř polovina.

Preferován­í teorie, pojmů i abstraktní­ho uvažování o jazyce se promítá i do přijímacíc­h zkoušek z češtiny na SŠ, tvořených podle stejného klíče. Navíc se letos v jedné sadě úloh pro osmiletá gymnázia opět objevila otázka, na niž jsou dvě možné odpovědi, což Cermat zjistil až dodatečně. Snad se konečně začne mluvit o vlivu takto nastavenýc­h testů na výuku češtiny. Pokud chce stát studenty důsledně testovat, měl by hlídat, zda prověřovan­é znalosti odpovídají požadavkům doby, nejsou zatíženy zbytečnými pojmy a nevracejí žáky a učitele o půlstoletí nazpět.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia