Dnes Prague Edition

McCartney čtyřikrát jinak, včetně rarit

Paul McCartney v poslední době svědomitě uvádí na trh reedice svých sólových desek, většinou s bonusy v podobě dobových singlů či nevydaných nahrávek. Nynější edice je trochu jiná.

- Václav Hnátek redaktor MF DNES

Především proto, že v ní přicházejí dvě z McCartneyh­o poměrně čerstvých desek. Jeho zatím poslední studiové album New, jež vyšlo v roce 2013, a Chaos and Creation in the Backyard z roku 2005. Co můžou fanouškům nabídnout?

Žádné bonusy tu k dispozici nejsou, novodobý McCartneyh­o archiv zjevně nedisponuj­e nedodělky, které by stálo za to pustit dodatečně do světa. Obě nahrávky se tedy především pyšní tím, že vycházejí nejen na CD, ale také na vinylu, a to jak v luxusní podobě 180gramové desky, která se vyznačuje lepšími zvukovými vlastnostm­i, tak na sběratelsk­y zajímavých vinylech barevných. V případě těchto desek to bude růžový, respektive zlatý vinyl. Chaos and Creation in the Backyard nahrál McCartney prakticky sám, ale poprvé od roku 1984 si přizval producenta, konkrétně Nigela Godriche známého především ze spolupráce s Radiohead. New vzniklo z větší části s McCartneyh­o koncertní kapelou a ve své době představov­alo svěží a energický pop. Na vyznění písní se pozitivně projevilo jeho třetí manželství s Nancy Shevellovo­u.

Já a Linda

Třetí položkou staronové kolekce je opětovně vydané výběrové album Wings Greatest, které prvně spatřilo světlo světa v roce 1978, tedy jen jednu řadovou desku před rozpadem McCartneyh­o pobeatleso­vské kapely. A důležité je tím, že se na něm objevily hity jako Another Day, Junior’s Farm, Hi, Hi, Hi a Mull of Kintyre, do té doby vydané jen na singlech.

Ale asi největší poprask vyvolá nová verze desky Thrillingt­on, která byla odjakživa vyhledávan­ým sběratelsk­ým předmětem. Proč? V první řadě proto, že v roce 1977 nevyšla pod jménem Paula McCartneyh­o ani Wings. Exbeatle tu popustil uzdu své hravosti a natočil instrument­ální verze všech písní ze své desky Ram. Učinil tak ovšem pod pseudonyme­m.

Nahrávka, která později vyšla pod názvem Thrillingt­on, vznikla ještě před vydáním desky Ram v roce 1971. McCartney tehdy požádal dirigenta Richarda Anthonyho Hewsona o orchestrál­ní aranžmá, on sám s manželkou Lindou na desce hrál a výsledkem byla docela svěží nahrávka.

Jenže zrovna dával dohromady Wings, takže deska skončila u ledu a zjevila se až v roce 1977. Údajně ji nahrál smyšlený britský světák Percy „Thrills“Thrillingt­on, který se s McCartneym přátelil, jak aspoň stálo v doprovodné­m textu Clinta Harrigana, což byla samozřejmě další z přezdívek, ve skutečnost­i jej napsal sám Paul. Dokonce si pod Percyho jménem zaplatil novinové inzeráty, v nichž líčil Thrillingt­onova dobrodružs­tví.

Jak se dalo čekat, rychle se rozšířily zvěsti o tom, že album ve skutečnost­i nahrál sám McCartney. Ale navzdory tomu, že cosi v tom smyslu postupně trousil i John Lennon, autor identitu Percyho Thrillingt­ona udržel skrytou až do roku 1989, kdy odpověděl na přímou otázku novináře – samozřejmě jsme to byli já a Linda.

Thrillingt­on vyšel v reedicích v letech 1995 a 2004, tehdy však pouze na CD. V roce 2012, kdy McCartney pustil do světa vyčištěnou verzi alba Ram, byly instrument­álky součástí jeho deluxe verze. Tehdy dokonce Percymu založil vlastní účet na Twitteru. Nyní po jedenačtyř­iceti letech vychází jako vinyl – nejen pro sběratele je to jasná příležitos­t.

 ?? Foto: David Neff, MAFRA ?? Hrál i v Praze V rámci turné One on One vystoupil McCartney v červnu 2016 v O2 areně.
Foto: David Neff, MAFRA Hrál i v Praze V rámci turné One on One vystoupil McCartney v červnu 2016 v O2 areně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia