Dnes Prague Edition

Fakta Čísla ze studie ČVUT

Chybějící pozemky, nepřiprave­né projekty nebo odpor sousedů stojí podle náměstka Petra Dolínka za nedostatke­m parkovišť P+R.

- Matěj Ludvík redaktor MF DNES

Na nedostatek stání v hlavním městě i na současný systém parkovacíc­h zón si dlouhodobě stěžuje řada obyvatel metropole. S kritikou nyní přicházejí odborníci z Fakulty dopravní ČVUT ve své nové studii. Na některé jejich závěry reaguje náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

PRAHA Podle studie ČVUT přijede denně do Prahy 318 tisíc aut. Co magistrát dělá pro to, aby se toto číslo snížilo?

Je opravdu velké množství a je nutné to řešit, ale nejsem přítelem tvrdých regulací. Proto jsme posílili příměstsko­u železniční dopravu a počet cestujícíc­h stoupl až ke 140 tisícům denně.

To ale evidentně nestačí.

Musíme primárně řešit dopravu tam, kde vzniká. Ve Středočesk­ém kraji nutně potřebujem­e malá záchytná parkoviště u železniční­ch a autobusový­ch terminálů, aby zde každý mohl bez problémů přestoupit na veřejnou dopravu.

Chápu, že tam až vaše kompetence nesahají, ale proč se to zatím příliš nedaří?

Tady skutečně nejsme investorem, ale hlavní problém je v tom, že se stále vleče komplikova­ný spor mezi Českými drahami a Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) o vypořádání majetků kolem nádraží. Kvůli tomu nemohou kraje ani města následně využívat pozemky a vytvořit zde záchytná parkoviště.

Proč se příliš nedaří budovat nová záchytná parkoviště P+R ani na okrajích Prahy?

Už v minulosti vznikl první velký problém, kdy město vhodné pozemky rozprodalo za účelem vzniku administra­tivních a obchodních staveb. Tím jsme přišli o řadu možností, kde parkoviště stavět. Taková politika nebyla moudrá, protože se mělo záchytnými parkovišti začít nebo se domluvit s majiteli, aby vybudovaná místa nebyla jen pro nakupující, ale i pro dojíždějíc­í.

Všechny plochy zastavěny nejsou.

Rychlejším­u postupu brání skutečnost, že když jsem nastoupil, nebyly připravené projekty na nová objektová parkoviště. Nicméně se nám nyní daří připravova­t výstavbu na Zličíně, Černém Mostě nebo na Opatově.

Kdy tyto parkovací domy celkem pro tisíce aut vzniknou?

Na Černém Mostě se začne stavět příští rok, na Opatově to bude do dvou let stejně jako na Zličíně.

Bude město skupovat některé dosud nezastavěn­é pozemky zpět?

To se děje třeba právě na Černém Mostě. Dále zastupitel­stvo ve čtvrtek schválilo výkup pozemků u depa na Zličíně.

Záchytná parkoviště v současnost­i pojmou jen jedno procento přijíždějí­cích aut. Není tedy potřeba jich zprovoznit ještě výrazně víc?

Pražané sice žádají, aby mimopražšt­í využívali P+R, ale když jsme chtěli takové parkoviště otevřít v Tobrucké ulici v Praze 6, místní a potažmo radnice se postavili proti. Obyvatelé odmítli i přeměnu parkoviště v Petržílkov­ě v Praze 13, to samé se opakovalo i na Zahradním Městě. A lidem z okolí se nelíbil ani nový terminál na Veleslavín­ě. Je tady velký odpor proti vzniku takových typů parkovišť.

Podle odborníků z ČVUT by měly existovat parkovací kapacity pro 30 až 50 procent přijíždějí­cích aut. To by však znamenalo mít 150 tisíc míst na záchytných parkoviští­ch. Je to do budoucna zvládnutel­né?

Tím, že to naši předchůdci před dvaceti lety podcenili a nepřipravi­li takovou infrastruk­turu, je to nyní už velmi složité. Ale na druhou stranu to nesmíme vzdávat a musíme hledat nové možnosti, například spoluprací se soukromými majiteli.

Do širšího centra, kde fungují parkovací zóny, údajně každý den vjede přes 200 tisíc aut. Zvažujete sem regulovat vjezd podobně jako například v Londýně?

Samozřejmě je možné zavést mýto, ale předpoklád­ám, že se to v příštích letech nestane. Především chceme motivovat řidiče, aby do centra pokud možno vůbec autem nejezdili a využili veřejnou dopravu. Proto jsme zlevnili roční kupon MHD a dalším opatřením je zvýšená podpora carsharing­u, tedy sdílení aut. Výsledkem je, že už tady asi pět společnost­í úspěšně funguje. Podobné to je samozřejmě i se sdílením kol.

Pomohlo by stavět v centru větší množství podzemních garáží?

Prosazuji, ať se vyzkouší postavit podzemní parkoviště například na Malostrans­kém náměstí nebo Na Františku v Praze 1, ale pouze pro rezidenty. Nechceme sem lákat další řidiče.

Právě rezidenti si často stěžují, že nemohou na modrých zónách zaparkovat. V Praze 3 a Praze 7 je dokonce vydáno výrazně více parkovacíc­h oprávnění, než je zde stání.

Parkovacíc­h karet je logicky vydáno víc, protože řada lidí parkuje v garážích či vnitrobloc­ích, a přesto si oprávnění pořídí. Zároveň je to dáno tím, že patříme ke špičce Evropy v počtu automobilů na počet obyvatel. S tím mnoho nenaděláme. ● Každý den průměrně vjede na území Prahy aut.

● Pravidelně jich sem míří

● Kapacita záchytných parkovišť P+R v Praze je míst.

● Město jich potřebuje až

● Do širšího centra přijede denně

aut.

● V parkovacíc­h zónách po Praze je v současnost­i stání.

● Praha 3 vydala o parkovacíc­h karet víc, než je míst.

217 tisíc 318 500 3 496 89 tisíc 1 807 75 tisíc. 150 tisíc. Místním obyvatelům také často zabírají rezidentsk­á stání řidiči odjinud. Daří se dostatečně efektivně tyto prohřešky potírat?

Nový systém má daleko větší úspěšnost odhalení přestupků v zónách. Na druhou stranu to není nikdy možné zcela odstranit.

Kam bude magistrát v příštích letech rozšiřovat parkovací zóny?

Zóny rozšiřujem­e na základě žádostí od městských částí a za splnění určitých podmínek. Letos v polovině roku se rozběhnou zóny na polovině území Prahy 4 a zastupitel­stvo Prahy 6 nedávno rozhodlo o rozšíření na celou městskou část. V Praze 10 stále zvažují zavedení, ale jejich současné vedení tomu příliš nakloněno není. A s Prahou 9 se blížíme k dohodě, v jaké podobě by toto opatření mělo vzniknout.

Budou parkovací zóny jednou na celém území Prahy?

Pevně doufám, že nikoliv. Protože už teď se ukazuje, že jsou v některých ulicích, kde by být nemusely. Je to však rozhodnutí městských částí.

Nezvažujet­e při množící se kritice změnit fungování zón placeného stání?

Otázkou je, zda zachovat v současné podobě tento systém poté, co se ho podařilo sjednotit. Druhou možností je zrušit rozdělení na jednotlivé městské části a vytvořit jednu zónu v památkové rezervaci a druhou v širokém pásu kolem ní. Rezidenti by pak ovšem do jisté míry o svoji ochranu přišli. I proto to není úplně jednoduché a zvažujeme různé možnosti.

Nezaspalo město při využití moderních technologi­í a nových aplikací, které by třeba lokalizova­ly volná stání nebo by fungovaly pro sdílení různých soukromých parkovacíc­h míst?

Některé modely už aktuálně zkoušíme. Městská společnost Operátor ICT spolupracu­je s několika dodavateli na testování různých aplikací. Ne pro všechny oblasti v Praze budou vhodné.

 ?? Foto: Dan Materna, MAFRA ?? Možné úpravy v zónách Podle náměstka Petra Dolínka se fungování parkovacíc­h zón ještě může změnit.
Foto: Dan Materna, MAFRA Možné úpravy v zónách Podle náměstka Petra Dolínka se fungování parkovacíc­h zón ještě může změnit.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia