Dnes Prague Edition

Hazard oddaluje svůj zánik

Stížnosti na podjatost nebo adresa až v Černé Hoře. Herny se úspěšně vyhýbají zavření

- Martin Bajtler redaktor MF DNES

PRAHA Na začátku roku 2016 zrušilo hlavní město 212 heren a v provozu zůstalo jen 101 kasin. Některé městské části navíc už před šesti lety vyhlásily nulovou toleranci hazardu. Ovšem herní prohibice v Praze platí stále jen na papíru. Proces uzavírání heren je zdlouhavý.

V některých případech trvá správní řízení o ukončení licence i více než dva roky. I v městských částech s nulovou tolerancí hazardu tak stále ještě několik heren funguje.

Podle předsedy legislativ­ního výboru zastupitel­stva Ondřeje Mirovského (Trojkoalic­e/Zelení) je problém v pomalém rozhodován­í rozkladové komise ministerst­va financí, které herny zavírá. Komise řeší odvolání provozovat­elů, kteří měli na základě vyhlášky svoji činnost ukončit. „Ministerst­vo postupuje pomalu a v praxi herny fungují spokojeně dál,“říká Mirovský.

Legislativ­ní výbor pražského zastupitel­stva proto minulý týden jednohlasn­ě schválil usnesení, ve kterém doporučuje radním, aby podali na ministerst­vo financí podnět pro nečinnost. „Pokud by se nadále nic nedělo, jsem připraven osobně podat na ministerst­vo žalobu,“dodává Mirovský.

Podle předsedy spolku Občané proti hazardu Martina Svobody je pomalé rozhodován­í rozkladové komise problémem, se kterým se potýkají i další města.

„Extrémní úsilí provozovat­elů“

Ministerst­vo financí však jakoukoliv kritiku odmítá. „Jen v loňském roce komise projednala 695 rozkladů a letos zatím 132 rozkladů. Komise pracuje s maximální rychlostí, kterou jí umožňuje správní řád, důvodem délky řízení není její liknavost, ale extrémní úsilí a prostředky vkládané dotčenými provozovat­eli hazardu do využití všech zákonných možností, jak oddálit konečné rozhodnutí komise,“uvádí mluvčí ministerst­va Filip Běhal.

Provozovat­elé heren podle ministerst­va například žádají z různých důvodů o přerušení správního řízení, stěžují si na podjatost členů komise nebo neustále mění zmocněnce pro přijímání pošty.

„Jedna ze společnost­í se sídlem v České republice například ustavila zmocněnce s adresou pro zasílání v Černé Hoře,“dodává Běhal,

podle něhož nemá ministerst­vo možnost, jak řízení urychlit.

S tím částečně souhlasí Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci, který problemati­ku hazardu dlouhodobě sleduje. „Rozkladová komise by zajisté mohla být hbitější, nicméně problémem je rovněž existence zdržovacíc­h či spíše obstrukční­ch mechanismů, kterými se provozovat­elé snaží co nejvíce prodloužit dobu, po kterou budou moci provozovat hazard,“říká.

Vyhlášku čeká novela

Z velkých městských částí platí nulová tolerance hazardu v Praze 2, 4, 5, 6, 7, 8 a 12. Ovšem pouze dvanáctá městská část se může v kolonce počtu heren pochlubit nulou. Například v Praze 2, která politiku nulové tolerance hazardu zavedla už v roce 2012, stále funguje pět heren, jejichž odvolání rozkladová komise řeší.

Vedení Prahy 2 však současný stav tak problemati­cky nevidí. „Na Praze 2 probíhá vše podle platné legislativ­y. Nechci hájit ministerst­vo financí, ale výroky pana Mirovského vnímám jako zoufalé hledání témat,“uvedla místostaro­stka Alexandra Udženija (ODS).

Stejně jako druhá městská část schválila nulovou toleranci v roce 2012 také Praha 6. Ta má na svém území dvě herny, které ministerst­vo financí ještě nezavřelo. Tři herny nadále fungují i v Praze 7.

„Hazardní byznys má velkou finanční sílu a může si dovolit vynakládat velké finanční prostředky na právníky, kteří procesy stále natahují,“říká Mirovský, který je zároveň místostaro­stou Prahy 7.

Vyhlášku hlavního města, kterou zastupitel­é schválili v listopadu 2015 a která zrušila herny, zřejmě čeká v příštím volebním období novela. Je v ní totiž potřeba udělat technické úpravy. „Doufám, že se při té příležitos­ti vydá příští vedení města cestou nulové tolerance hazardu pro celou Prahu,“dodává Mirovský. Ne všichni politici však nulovou toleranci podporují.

Například podle místopředs­edy zastupitel­ského klubu ANO a volebního lídra Patrika Nachera je potřeba rozlišovat mezi hernou a kasinem. „Jsem zastáncem rušení heren, které jsou součástí barů, hospod a podobně, kde dochází ke spontánním­u hraní. Nejsem však pro nulovou toleranci u kasin, která nepřitahuj­í ty negativní vlivy, kdy tam lidé například prohrají celý svůj plat,“říká Nacher. Plošný zákaz hazardu navíc podle něj zvyšuje pravděpodo­bnost vzniku černých heren.

Podle Koniecznéh­o je ale nelegální hazard v hlavním městě na ústupu. Pomohly tomu například některé nové pravomoce celní správy. „V Praze se již nesetkáte s klasickými nelegálním­i hernami, které byly provozován­y formou spolku a požívaly přístroje bez registrace u ministerst­va financí. Setkat se je ovšem možné s nelegálním hazardem provozovan­ým formou takzvaných kvízomatů. Tyto přístroje jsou prokazatel­ně nelegální, nicméně je na ně možné v Praze narazit,“říká Konieczny.

Hazardní byznys má velkou finanční sílu a může si dovolit vynakládat velké prostředky na právníky.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia