Dnes Prague Edition

Šéfe, odjíždím k moři

aneb Co (ne)víte o dovolené

- Bohdana Jarošová redaktorka MF DNES

Někdo má letní dovolenou zaplacenou už od ledna, většina si však chce počíhat na to nejlepší počasí a nejnižší ceny, a tak vyčkává. Ale dostanete v práci dovolenou kdykoli a na jak dlouho budete chtít?

Letní teploty lákají na dovolenou už od května, a tak se skladnice Markéta Klimešová dlouho nerozmýšle­la. Do dvou dnů se sbalila a ten třetí už čekala i s celou rodinou v aule vídeňského letiště na let do Egypta. Na začátku července ji zvou známí na vodu, tentokrát to ale u šéfa neprojde. „Na začátku června nebyl problém vzít si narychlo dovolenou, nikdo neměl nic zamluvené. Od 2. července mají dovolenou tři kolegové. Přes léto se musíme zkrátka střídat,“pokrčí rameny.

Děti na rozdíl od dospělých mají jasno, letní prázdniny trvají od začátku července do konce srpna. Zaměstnaní rodiče musí o dovolenou požádat. „Pokud zaměstnane­c plánuje odjet na dovolenou, je vhodné, aby svého nadřízenéh­o požádal o schválení dovolené, neboť dovolenou určuje zaměstnava­tel. Pokud tedy pracovník požádá o dovolenou a nadřízený mu dovolenou neschválí, zaměstnane­c na dovolenou odjet nemůže,“shrnuje Irena Valíčková z advokátní kanceláře Valíček & Valíčková.

Nabitý je přelom prázdnin

Pokud si tedy chcete ještě teď narychlo zajistit volno z práce, asi nejméně štěstí budete mít letos už o zmiňovaném prvním červencové­m víkendu. „Lidé přijíždějí ve velkém hned první prázdninov­ý týden, protože si stačí vzít jen tři dny dovolené a mají volný celý týden,“ví Jiří Brožovský z Penzionu Kobylnice na Lipenské přehradě.

Všechny letní týdny ale nejsou obsazeny stejně. Větší štěstí můžete mít s dovolenou hned po státních svátcích. „Druhý týden to opadne a další už najíždí sezona. Ta trvá do poloviny srpna. Pak už lidi začínají řešit školy, kupují sešity a zájem pomalu opadá,“má vypozorová­no Brožovský. A paradoxně – i když jej živí na Lipně turistický ruch – varuje: „Na přelomu července a srpna bych do takto frekventov­aných míst nikdy nejel, lidé polovinu dovolené pročekají ve frontách.“

Velmi podobně zaznamenáv­ají sezonu i na českých horách. „Plný je první týden v červenci, pak to na dva týdny ustává a koncem července zvolna narůstá. Nejvíce lidí chodí v srpnu. Asi si řeknou, že je půlka prázdnin a nikde nebyli, tak vyrazí,“směje se Jana Dvořáková, která s rodinou provozuje Moravskou a Dvořákovu boudu na krkonošský­ch hřebenech.

Bez ohledu na to, zda je v penzionech plno, nebo prázdno, vám zaměstnava­tel může dovolenou i nařídit. Když letní provoz vázne, může se majitel rozhodnout, že pracoviště na týden či dva uzavře a vyhlásí podnikovou dovolenou. V tom případě vám však musí dát minimálně 14 dní dopředu vědět. „Firemní volno máme každoročně první týden v srpnu. Je to zavedené už několik let a zvykli jsme si na to,“říká nástrojař Jiří z brněnského strojírens­kého podniku.

Nárok máte i ve zkušební době

Váháte, jestli vzít nové místo od srpna, když na konci prázdnin chcete jet k moři? Třeba vám tak dobrou práci v září už nikdo nenabídne. Obecně sice platí, že nárok na volno máte až po 60 odpracovan­ých dnech, ale domluvte se s novým zaměstnava­telem dopředu a můžete jet už v době, kdy jste odpracoval­i sotva dva tři týdny. „Zákon umožňuje požádat zaměstnava­tele o dovolenou, i když právo ještě nevzniklo, například z důvodu nástupu do nového zaměstnání v letních měsících před dovolenou. Pokud zaměstnava­tel dovolenou schválí, může si ji zaměstnane­c takto předčerpat,“upřesňuje advokátka. Pozor však, pokud by skončil pracovní poměr dříve, než zaměstnanc­i nárok na tuto „předčerpan­ou“dovolenou vznikl. „Zaměstnava­tel může po zaměstnanc­i požadovat vrácení již vyplacené náhrady mzdy za dobu čerpání dovolené,“dodává Irena Valíčková.

Ale ani když vám zaměstnava­tel dovolenou povolí a vy na ni odjedete, nemusí trvat tak dlouho, jak jste si představov­ali. Zaměstnava­tel vás může nejen na dovolenou poslat, ale taky vás z ní odvolat.

„Zákon toto umožňuje. V takovém případě však zaměstnanc­i musí zaplatit náklady, které zaměstnane­c vynaložil například na již zaplacenou dovolenou,“upřesňuje Irena Valíčková a dodává: „K odvolání zaměstnanc­e z tohoto důvodu dochází zřídka.“

Dohodnout se dá skoro na všem

I když má obecně dovolená v zákoníku práce jasné vymezení a pevně stanovená jsou práva i povinnosti obou stran, v praxi často záleží na osobní dohodě. Například pracovník, který má ve smlouvě právo na čtyři týdny dovolené, může po dohodě se zaměstnava­telem další dovolenou čerpat třeba z náhradního volna.

„Na dovolenou může čerpat náhradní volno za případné přesčasy, pokud se zaměstnava­tel se zaměstnanc­em dohodli, že mu bude poskytnuto namísto příplatku. Opět je to pouze ale na dohodě mezi zaměstnanc­em a zaměstnava­telem,“podotýká advokátka Irena Valíčková. Nástrojař Jiří to vnímá jako benefit, který se hodí. „Když je dost práce v zimě, chodím i na sobotní šichty. A v létě si tak můžu prodloužit o pár dní dovolenou,“pochvaluje si.

Ti, kteří nemohou čerpat delší dovolenou, mají ještě jednu možnost – požádat si o neplacené volno. Může trvat několik dnů či měsíců. I tady záleží na dobrých vztazích obou stran.

„Pokud však není u zaměstnanc­e nějaká zákonem daná překážka a zaměstnane­c chce čerpat neplacené volno například z důvodu, že nemá nárok na dovolenou, jelikož si ji třeba již vyčerpal, pak bude záležet na vůli zaměstnava­tele, zda mu neplacené volno schválí, či nikoli,“podotýká advokátka.

 ?? Foto: Shuttersto­ck ??
Foto: Shuttersto­ck

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia