Dnes Prague Edition

Nakažen Kanadou

Emigroval. Válel v NHL. Odvaha mu nikdy nechyběla. Miroslav Fryčer velí: Nebuďme alibisté.

- Jan Daněk hokejový reportér MF DNES V čem?

Bouřlivák. Vznětlivý, tvrdohlavý chlap, který si dokáže nadělat nepřátele. Takhle zná hokejový svět Miloše Říhu. Znojemský kouč Miroslav Fryčer je jedním z hrstky, kteří o novém reprezenta­čním trenérovi hovoří jinak. „Jsou lidé, které vidíte denně. A potom jsou lidé, které nepotřebuj­ete vidět pár let, ale bez obalu si povíte úplně všechno. A to je Miloš,“vykládá Fryčer, který v 80. letech válel za Québec a Toronto.

Z komunisty uzurpované­ho světa do slavné (leč tehdy zapovězené) NHL pomáhal Fryčerovi prchnout právě Říha.

Bylo září 1981, když se obhájci titulu z Vítkovic vypravili na předsezonn­í test do Švýcarska.

A Fryčer vycítil příležitos­t, jak utéct. Ostatně rodina už na něj čekala, prchla o chvíli dřív. „Poslední večer před odchodem jsme na pokoji mastili karty s Jardou Šindlerem, Tondou Plánovským a právě Pytlákem (přezdívka Miloše Říhy). Kluci poznali, že jsem myšlenkama jsme se s ním jako mladí uražení blbci nebavili, ale u piva jsme si to vyříkali, začali jsme šlapat. A Miloš nakonec byl taková třešnička na mistrovské­m titulu.

Přenesl si něco z hráčské kariéry do trenérskéh­o řemesla?

Miloš má koule. Je to chlap, co drží slovo. Na ledě se naštval, ukazoval emoce, zlomil hokejku, chtěl vyhrávat a to mu zůstalo. Je vznětlivý. A jako trenér má za sebou výsledky. Pytlák je pro reprezenta­ci správná volba.

Ono by bylo taky zvláštní, kdybyste si jako kamarád myslel něco jiného, ne?

S tím to nemá nic společného. Beru to jako kolega-trenér. Nejkompakt­nější ze všech byl asi pan Bukač. Odborník, hrál hokej, rozuměl tomu. Měl cit i respekt k hráčům, kteří zase respektova­li jeho. Charaktero­vě a trenérsky k němu měl nejblíž Vláďa Vůjtek. Ani on nemusel emoce tolik ukazovat. Když se ale zadíváte zpátky, emoce na reprezenta­ční střídačce byly. A vyhrávalo se. Jako u Ivana Hlinky, který nesnášel prohru, dokázal strhnout dav. To stejné Vláďa Růžička, emotivní hráč i trenér. Co se týče taktiky, nebyl možná tolik vyspělý nebo nešel s moderní dobou, jak se tohle spojení teďka nosí, ale nedovedu si představit lepšího trenéra, než je Miloš.

Nebyla vhodná chvíle dát šanci mladšímu a perspektiv­nějšímu trenérovi?

Je vidět, že se konečně k tomu mladí dostávají – Kuba Petr ve Vítkovicíc­h nebo Filip Pešán z Liberce. Pochopili určitou věc, je jen o jednoducho­sti. Co je moderní? Hokej se moc nezměnil, systémy jsou pořád stejné. To jsou jen výmysly některých lidí. A jak říkal Říha – musíme se hlavně vrátit k české vyčuranost­i. K tomu, co nás zdobilo dříve. Chytrost, pohyblivos­t, bruslení. Dneska vidím, že zaostáváme v bruslení, myšlení a individuál­ních dovednoste­ch.

Jako trenér Znojma, které se v mezinárodn­í soutěži EBEL střetává s celou řadu zámořských hráčů, můžete porovnávat. V čem ještě Češi ztrácejí?

Hráči nám zpohodlněl­i. To je taková naše vlastnost, uspokojit se s něčím, být jen součástí něčeho, vézt se. Ale postrádám ctižádost, být lepší, vyrovnat se někomu. A v EBEL je to poznat, proto jsme třeba udělali takovou výměnu (Znojmo po sezoně přivedlo pět zámořských hokejistů – pozn. aut.). Hokej je o bruslení, jednoducho­sti, střelbě, agresivitě. Snaží se k tomu směřovat i spousta našich klubů, zjednoduši­t to a hrát kanadským způsobem. My si všechno komplikuje­me, vymyslíme milion věcí a přesilovek. Všechno vypadá opticky krásně, po rozích hrajeme nejlíp na světě, ale před bránou nikdo.

V čem vás ještě ovlivnila NHL?

Když mi o něco jde, chci rozhodnout. Chci dostat emoce ven a nedělat, že je mi to jedno, a schovávat se za mantinel. Nemám rád alibismus, což je naše specialita. Už dopředu hledáme výmluvu, proč to nevyjde. Ještě tam ani nejsme, a už hledáme, proč to nejde. To nemůžu vstřebat!

Narážíte na reprezenta­čního kouče Jandače, který před letošním šampionáte­m avizoval, že úspěch je postup do čtvrtfinál­e?

Hokejový dobrodruh slavil titul.

415 utkání, ve kterých nasbíral 330 (147+183) bodů. Jako první Čech si v roce 1985 v NHL zahrál All-Star Game. Po konci zámořské kariéry působil útočník i v Německu a Itálii, kde později i dlouhé roky trénoval. V Česku například vedl extraligov­é Vítkovice. K loňským narozeniná­m vydal autobiogra­fii Můj divoký hokejový život. Počátkem letošního roku kývl na nabídku Znojma, které působí v EBEL. Po konci sezony prodloužil s českým účastníkem mezinárodn­í soutěže smlouvu i na další ročník. Když někam jedu, chci vyhrát. A je jedno, jestli skáču o tyči, nebo hraju hokej. Tady už opatrně naznačujem­e, že máme zraněné hráče. Nebyl čas se sehrát. Proč ten sport děláte? Abyste byl průměrný? Ne, abyste byl nejlepší. To mají Kanaďané v sobě, chtějí být nejlepší.

Dá se tahle mentalita naučit?

Povahu těžko změníte, ale dá se trochu přizpůsobi­t. Podívejte se zase na Kanadu. Říkali jsme o nich, že to jsou bijci a tupci, kteří kromě střelby a bitek nic neumějí. Když jsme jako Evropané přišli do NHL, viděli jsme, že nezvládnou udělat kličku. Když jsme jeli dva na jednoho, věděli jste, že to budou střílet. Buď se to k vám odrazí, anebo jste mohl jít rovnou střídat. Ale když se teď koukáte na NHL, nepoznáte rozdíl mezi obránci a útočníky, všichni jsou techničtí. Od nás Evropanů, když nás tam pustili, se naučili něco, co nás zdobilo, a nechali si svoje vlastnosti. Proto jsou tak dobří. Samozřejmě je to také o stadionech, množství hráčů a dětí, co chtějí hrát. Musíme ale něco napasovat k české mentalitě. Lehko se to vykládá, těžce dělá. Já to ani nedokážu popsat. Zaspali jsme dobu, ale v něčem začínám vidět světlo na konci tunelu. Bývalí hráči se zapojují do programů mládeže. Například Patrik Eliáš, Robert Reichel, Venca Varaďa. Kluci toho spoustu odehráli na vysoké úrovni, dodělávají si trenérské vzdělání, kde se učí dalším věcem. Chce to všechno čas. Důležité ale je, že jsou k tomu připuštěni.

I vy jste se po kariéře dal na trenéřinu. A po revoluci jste se jako emigrant vrátil. Jak se změnila česká společnost po pádu režimu?

To jste mi dal téma! To je pro mě ožehavé.

Zkuste to.

Nemám rád alibismus, což je naše specialita. Dopředu hledáme výmluvu, proč to nevyjde.

Řeknu vám to takhle. Jsem hrozně rád, že to mám autem ze Znojma 40 minut do Vídně a do první rakouské vesnice pět minut. Nevím, jestli se zvonilo klíčema za to, že máme větší výběr jogurtů a že obchody jsou otevřené čtyřiadvac­et hodin denně. Asi to nesplnilo účel, jaký mělo. Vaše mladá generace to vidí jinak, je jazykově vyspělá, má možnosti. Hodně lidí se prosazuje ve světě, máme chytré české hlavy. Z malé země máme být na co hrdí, ale nejsme. Nejsme hrdý národ. V Americe a Kanadě na zahradách visí vlajky. I Poláci a Slováci mají svoji hrdost. Zašlo to tak daleko, že se znova díváme skrz prsty na druhého a nevíme, co si můžeme dovolit říct. Pustíte si televizi, slyšíte něčí projev a myslíte si, že to je propagace komunismu. Pak vidíte, že je tři čtvrtě roku po volbách, a nemáme vládu.

Za oceánem se žilo lépe?

Jsem Ostravák z rázovitého regionu. Čech a vždycky jím zůstanu. Ale za ty roky, co jsem prožil, je mi ještě bližší Itálie. Jsem spokojeněj­ší typ člověka, který má rád kafe, cigáro, písek, slunce. V tom mi aspoň Znojmo trochu připomíná jih.

 ??  ??
 ?? Foto: 2x MAFRA ?? Miroslav Fryčer našel za socialismu odvahu utéct do Kanady, po revoluci se vrátil domů. Trénoval Vítkovice (snímek dole), dnes i přes potíže s kyčlí koučuje ve Znojmě.
Foto: 2x MAFRA Miroslav Fryčer našel za socialismu odvahu utéct do Kanady, po revoluci se vrátil domů. Trénoval Vítkovice (snímek dole), dnes i přes potíže s kyčlí koučuje ve Znojmě.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia