Dnes Prague Edition

Čeští vědci testují lék na klíšťovou encefaliti­du

- V čem může být arbidol průlomový? — Alžběta Šimková

Brněnský tým vědců je na prahu významného objevu. Testují látku, jež by léčila klíšťovou encefaliti­du, proti které se lze chránit zatím jen očkováním. A nejen to. Preparát by měl být účinný i v boji se západonils­kou horečkou nebo virem Zika. „Nedávno jsme zjistili, že lék označovaný jako Arbidol, který je schválený ke klinickému užití v Rusku a Číně pro prevenci a léčbu chřipky, je účinný i proti viru klíšťové encefaliti­dy. Testování bylo zatím provedeno jen na buněčných kulturách, ale nyní se již připravují testy u laboratorn­ích myší,“upřesňuje Daniel Růžek, vedoucí laboratoře virologie Parazitolo­gického ústavu Akademie věd.

Jak dlouho může trvat, než se lék dostane k veřejnosti?

Uvedení nového léku na trh je obecně zdlouhavý a vysoce nákladný proces. Odhaduje se, že to může trvat až 15 let. Zahrnuje několik fází klinických testů, přičemž se může stát, že v jakékoliv fázi je testování zastaveno. Trochu jednodušší situace by mohla být v případě zmíněného arbidolu, který již náročnými testy u lidí prošel a je známo, že i jeho dlouhodobé užívání nezpůsobuj­e závažnější nežádoucí účinky. Ale s testováním Arbidolu na klíšťovou encefaliti­du jsme zatím stále na začátku.

O kolik času by se případné uvedení arbidolu na trh mohlo zkrátit vzhledem k tomu, že už otestován byl?

V tuto chvíli je obtížné říci konkrétní termín, celý proces záleží na řadě okolností včetně financí. Vzhledem k tomu, že lék je volně dostupný v Rusku, uvažujeme též o tom, že by se první testování provedlo v menším rozsahu tam. Velkou výhodou je jeho nízká toxicita a výborná snášenlivo­st. Tyto vlastnosti by eventuálně mohly umožnit jeho užívání nejen léčebně, ale i preventivn­ě. Další výhodou je jeho širokospek­trý účinek. Navíc oproti většině jiných látek, které testujeme a které blokují množení viru přímo v nakažené hostitelsk­é buňce, arbidol blokuje samotné proniknutí viru do buňky.

Znamenala by možnost preventivn­ího užití tohoto léku, že by mohl nahradit například i vakcínu proti klíšťové encefaliti­dě? A že by mohl snížit počet nakažených?

Očkování bude zcela bez diskuse i nadále hlavní a nejvýznamn­ější možností prevence proti klíšťové encefaliti­dě. Arbidol, pokud se jeho účinek skutečně potvrdí, by nastupoval v okamžiku, kdy dotyčný jedinec nebyl očkován a existuje u něj riziko nákazy, přičemž na provedení očkování je již pozdě. V takovém případě by tedy arbidol opravdu mohl vést ke snížení počtu nakažených. Znovu připomínám, že jsme s testováním teprve na začátku, takže tyto úvahy jsou zatím jen spekulace.

 ??  ?? Daniel Růžek
Daniel Růžek

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia