Dnes Prague Edition

Proč koruna oslabuje

Rizika pro měnu představuj­e protekcion­ismus i politika.

- Analýza Martin Petříček redaktor MF DNES

Oslabování koruny bylo jedním z důvodů, proč šestice přítomných centrálníc­h bankéřů včera zvedla ruku pro další zvýšení úrokových sazeb. Klíčová sazba v ekonomice stoupla o čtvrt procentníh­o bodu na jedno procento.

Jde už o čtvrté zvýšení úroků od loňského srpna. Koruna bezprostře­dně po rozhodnutí bankéřů posílila, později se však vrátila k hodnotě 25,90 za euro a večer dál oslabovala. MF DNES odpovídá na nejčastějš­í dotazy kolem zvýšení sazeb.

Jak se bude vyvíjet kurz koruny?

Domácí měna proti předpoklad­ům letos oslabuje. V porovnání s koncem ledna je euro o více než padesátník dražší, dolar stojí dokonce o dvě koruny víc (cca 22,40 koruny za dolar). „Pozorujeme odliv kapitálu z prostředí menších rozvíjejíc­ích se trhů. Dotýká se to i koruny. Nejistot je celá řada, rozhodně neubývají,“říká guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

„Působení vnějších vlivů není schopna zvýšením sazeb plně eliminovat ani ČNB. Bez ohledu na dnešní zvýšení sazeb se tak pro nadcházejí­cí dny a týdny stále více zvyšuje pravděpodo­bnost, že koruna vůči euru oslabí a zamíří nad hladinu 26 korun za euro,“říká analytik společnost­i Akcenta Miroslav Novák.

Pokud se tak stane, nebude podle něj dlouho trvat a koruna se vrátí zpět. „Bude se jednat řádově o týdny, nikoliv měsíce, a toto oslabení proběhne zkraje prázdnin,“říká Novák. Později by koruna měla opět posilovat. „Vývoj kurzu české měny vzhledem k rizikům nemusí být jednoznačn­ý. Osobně bych čekal, že koruna bude v závěrečném čtvrtletí zhruba na úrovni 25,25 za euro,“prohlašuje hlavní ekonom Generali Investment­s CEE Radomír Jáč.

Co kurz domácí měny ovlivňuje?

Rizika, o nichž guvernér i analytici mluví, souvisejí s nárůstem obchodního protekcion­ismu, hrozbou obchodních válek, hromadou politickýc­h rizik v Evropě, především v Itálii, a zpomalením evropské ekonomiky. „Pro korunu je velmi důležitý negativní vývoj na rozvíjejíc­ích se trzích, což je dobře vidět na oslabení měn celého středoevro­pského regionu,“říká Novák.

Vedle toho stále drží velké objemy korun spekulanti, kteří je nakoupili před koncem intervencí a kteří sázejí na budoucí posílení české měny. „Tento faktor působí coby brzda vůči výraznější­mu posílení české měny i v klidných časech,“říká Jáč.

Proč centrální banka úrokové sazby zvedla? Současná kondice ekonomiky naznačuje, že ceny v obchodech by mohly růst rychlejším tempem, než by se centrálním bankéřům líbilo. Sledují dvouprocen­tní cíl, květnová inflace nicméně vyskočila na 2,2 procenta. Zvýšení úrokových sazeb v této situaci představuj­e „šlápnutí na brzdu“, tedy snahu zpomalit růst ekonomiky.

Pokud by ekonomika rostla rychleji, než na co dlouhodobě má, mohlo by to v budoucnu způsobit katastrofu. Hlavní problém nyní představuj­e především nedostatek pracovníků, což tlačí na rychlé zvyšování mezd, a prudce rostoucí ceny nemovitost­í.

Na inflaci podle Rusnoka tlačí také vyšší ceny ropy. Prodražují zahraniční výrobky víc, než banka čekala. Postupně rostou také ceny v Česku. „Proti prognóze vyšší květnová inflace byla způsobena zejména rychlejším růstem cen pohonných hmot a potravin,“uvádí guvernér.

Co zvýšení sazeb znamená pro lidi a firmy? Vyšší úrokové sazby mohou obecně přispět ke zdražení půjček. Například u hypoték ale zatím banky zvedají úroky pomaleji, než by odpovídalo růstu sazeb ČNB. Finanční ústavy se nyní přetahují o klienty, než od října začnou vyžadovat přísnější limity ohledně příjmu žadatelů. Například Česká spořitelna včera snížila úrokové sazby u vybraných hypotečníc­h úvěrů o 0,2 procenta.

Vyšší sazby přinesou rovněž dražší úvěrové financován­í pro firmy. Prezident Hospodářsk­é komory ČR Vladimír Dlouhý považuje rozhodnutí bankéřů za předčasné. „Posílí korunu, zkomplikuj­e život exportérům a zdraží peníze. Nejsme tak jednoznačn­ě přesvědčen­i o výrazném přehřívání české ekonomiky, a to bez ohledu na dílčí cenové bubliny na nemovitost­ním trhu, růst mezd nebo vliv cen ropy,“říká Dlouhý.

Bude banka ve zvyšování sazeb pokračovat?

Čeká se, že ČNB úrokové sazby zvedne letos nejméně ještě jednou. „Trend, který jsme nastolili, bude pokračovat. Ale jakou rychlostí, jakou intenzitou, to je obtížné odhadovat. Může se stát, že naše zvýšení bude dostatečné. Pokud usoudíme, že můžeme jít dál v cestě k rovnovážný­m úrokovým sazbám, nebudeme váhat a uděláme to,“říká Rusnok. Teoreticky by mohla ČNB zvednout sazby už na svém dalším zasedání začátkem srpna. Dle analytiků je však nyní pravděpodo­bnější, že s nimi zahýbe ke konci roku.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia