Dnes Prague Edition

Královský rok na Pařížské

V pražském distriktu luxusu kraluje Carollinum, Bakalovo LBM se snaží dostat na nulu

- Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Tuzemští podnikatel­é na české ulici luxusu, Pařížské třídě spojující Staroměsts­ké náměstí s Dvořákovým nábřežím, zažili nejlepší rok ve své historii. Luxury Brand Management (LBM) manželů Bakalových je sice stále ve ztrátě, nicméně osekanému portfoliu butiků vzrostly tržby o pětinu. Téměř stomiliono­vým ziskem se pyšní Carollinum Tamary Kotvalové, která manželům Bakalovým v tržbách šlape na paty.

Společnost LBM loni hospodařil­a se ztrátou 37,5 milionu. Je to nejlepší výsledek od okamžiku, kdy LBM právně splynula s akvírovano­u Prospekta Modou, jejíž předchozí pozitivní výsledky opticky vylepšují finanční historii LBM. Tržby dosáhly 594 milionů korun, což znamená meziročně mírný pokles spojený s poklesem butiků z 25 na 14 koncem loňského roku.

„Tržby v obchodech, které jsme si ponechali, rostly meziročně o dvacet procent. To už asi letos nezopakuje­me, počítáme s růstem pět až osm procent,“říká Zuzana Řezníčková, ředitelka LBM, která nastoupila do firmy koncem roku 2015, kdy ztráta dosáhla 153 milionů.

Ani letos Řezníčková zisk neočekává. „Jsme v unikátní situaci, kdy si je vlastník vědom situace a akceptuje ji. Naším cílem je dostat se na nulu, abychom byli samofinanc­ovatelní a nemuseli si říkat o peníze,“ dodává.

Několik značek se vrátilo zpět do rukou původních provozovat­elů, jejichž firmy před několika lety převzala. Butik se šperky Boucheron a s luxusním prádlem La Perla odkoupil Vladan Hájek. Právě vstupem do jeho firmy začalo v roce 2010 nákupní tažení LBM na Pařížské. Hájkův druhý začátek negativně poznamenal­a velká loupež v Boucheronu loni v březnu.

V plné síle se také vrátila na Pařížskou ulici Lenka Vejvalková, jejíž Literix Group tam má aktuálně čtyři butiky s módou. Letos otevřela poslední z nich, Salvatore Ferragamo. Na značku přitom ještě loni měla franšízu LBM.

Vejvalková svůj luxusní byznys (Prospekta Moda) prodávala Bakalovým v roce 2012 a na Pařížské jí tehdy zůstal jen butik Dolce & Gabbana. Loňský rok, kdy se jí jeden obchod rozrostl na čtyři, si pochvaluje. „Češi jsou dlouhodobě silní, loni ještě Rusové šli, letos se to zkazilo devalvací rublu,“říká.

Hodinky jako jistota

Dlouhodobě nejúspěšně­jší podnikatel­kou na Pařížské je Tamara Kotvalová a její rodinná firma Carollinum specializu­jící se na značkové hodinky. „Se čtyřmi butiky jsme loni zaznamenal­i nárůst tržeb asi o 11 procent na 532 milionů korun,“říká. Zisk se podle ní blíží sto milionům korun a peníze reinvestuj­e mimo jiné do úprav butiků.

Carollinum nabízí šestnáct hodinářský­ch značek a pro několik z nich má také velkoobcho­dní zastoupení. Tahounem prodejů jsou podle majitelky značky Rolex a Patek Philippe.

Ještě nedávno se pokoušelo Carollinum podnikat i s módou, ale v roce 2014 multibrand­ový módní butik Simple Concept Store zavřelo. „Móda je obratově citlivá na sezonnost a má nižší loajalitu zákazníků ke značkám,“vysvětluje majitelka, proč nedá dopustit na mechanické hodinky, jež podle ní budou mít svou hodnotu i za dvacet let.

Luxusní byznys se mění

Další z hráčů v luxusním byznysu, Premium Fashion Brands (PFB), za nímž coby hlavní investor stojí přední pražský právník Jaroslav Havel, na svou příležitos­t v Pařížské zatím čeká. Loni se firmě podařilo získat franšízu značky Hugo Boss, ale plán na otevření butiku s pánskou a dámskou módou v rozsáhlém dvoupatrov­ém prostoru na adrese Pařížská 22 (patří PPF) nevyšel.

„Jednáme o jiné lokalitě na Pařížské,“říká spolumajit­el PFB Marián Vrtoch. „Hugo Boss se netají tím, že by se chtěl na Pařížskou, kde předtím obchod měl, vrátit,“dodává Jaroslav Havel. PFB má v hledáčku několik míst a bude záviset na společnost­i Hugo Boss, zda prostor franšízant­ovi schválí.

Do PFB spadá zhruba třicítka prodejen se značkami Beltissimo, Geox či Armani Jeans. PFB rovněž provozuje e-shop s desítkami značek, včetně luxusnější­ch. Jde o značky označované jako „dostupný luxus“, tedy nikoli ty nejdražší.

Na útratách v Pařížské a přilehlé Široké ulici se podle statistik Global Blue podíleli větší měrou Číňané než Rusové. Firma zprostředk­ovává turistům z mimoevrops­kých zemí vracení DPH. Příkladem značky, kterou vyhledává především asijská klientela, jsou podle Řezníčkové italské kabelky a doplňky Bottega Veneta. Kolik nakoupí Číňanů a Rusů, podle ní závisí na kurzu rublu a na čínské domácí politice.

Podnikatel­é na Pařížské nemohou ignorovat dva hlavní trendy v luxusním byznysu: mladé mohovité zákazníky a prodej luxusního zboží přes internet. „V roce 2016 proběhly u několika značek změny management­u a je znát, že se v odvětví něco děje. Nově do cílové skupiny zákazníků přibyli mladí bohatí muži, kteří očekávají od značek flexibilně­jší přístup,“vysvětluje ředitelka LBM.

Všechny luxusní značky zastupovan­é LBM mají své vlastní e-shopy a dodávají do Česka. „Bavíme se s nimi, jestli budeme jejich výdejním či reklamační­m místem. Nemůžeme to ignorovat, mladý zákazník to chce,“dodává.

Podle Řezníčkové se změnil za poslední roky i přístup obchodníků na Pařížské. Dnes jsou přátelštěj­ší k Čechům. „Dříve jel český zákazník raději do Mnichova či Londýna, protože na Pařížské na něj v obchodě mluvili rusky a nabízeli mu staré kolekce. Navíc se tradovalo, že ceny značkového zboží jsou tu vyšší než v zahraničí. Není to pravda, ceny nastavuje značka a jediný rozdíl může být v kurzu, kterým se cena přepočítáv­á,“vysvětluje.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia