Dnes Prague Edition

Stíhaný lobbista Horáček dodával zboží i policii

Firmy blízké stíhanému lobbistovi dodávaly policii, ale stráží i antimonopo­lní úřad

- — Vojtěch Srnka, Lukáš Valášek

PRAHA Je to kuriózní situace. Zatímco vyšetřovat­elé z Národní centrály proti organizova­nému zločinu lobbistu Tomáše Horáčka stíhají za manipulaci veřejných zakázek, jejich kolegové jezdí v autě, které lobbistova firma policii dodala za 2,4 milionu korun.

Policie od Horáčka nakoupila také mobilní laboratoř za dalších 6,5 milionu. Do výběrového řízení, které nařizuje zákon, se přihlásily jen jemu blízké firmy.

Někdejší náborář černých duší do ČSSD Horáček skončil kvůli kauze úplatků i vydírání ohledně zakázek ve zdravotnic­tví ve vazbě.

MF DNES nyní zmapovala jeho „impérium“.

Ukazuje se, že Horáčkův záběr je ještě mnohem širší. Lobbista dokonce zajišťuje ostrahu kanceláří státních úřadů, které mají dohlížet na regulérnos­t veřejných zakázek. Zdaleka největší zakázku získal od pražského dopravního podniku – za 150 milionů nyní dodá uniformy pro jeho řidiče.

Když pražský dopravní podnik letos vysoutěžil zakázku na dodávku nových uniforem za 15O milionů korun, začali zaměstnanc­i slavit. Na dosavadníh­o dodavatele, tedy firmu Xena, si totiž opakovaně stěžovali. Vadila jim dle nich mizerná kvalita zboží a často i několikamě­síční výpadky v zásobování oblečením.

Radost nebyla dlouhá. MF DNES zjistila, že zakázku získala společnost První chráněná dílna, kterou vlastní nyní ve vazbě sedící Tomáš Horáček. Lobbista a někdejší náborář černých duší do ČSSD je stíhán za úplatky, vydírání a manipulaci veřejných zakázek ve zdravotnic­tví.

Analýza redakce však rozkrývá rozsáhlou síť patnáctky firem blízkých Horáčkovi, které dodávaly od aut až po úklid. A to policii, ministerst­vu obrany či antimonopo­lnímu úřadu. Osmiletá dodávka uniforem pro dopravní podnik je však největší zakázkou, kterou se mu v posledních dvou letech podařilo získat.

A ke zklamání zaměstnanc­ů pražského dopravního podniku Horáček podobně jako ve většině dalších případů reálné dodávání uniforem přehrál na subdodavat­ele. Tím se stala opět mezi zaměstnanc­i značně neoblíbená Xena. „To je naprosto do nebe volající, že to opět budou dělat tito bordeláři. Kalhoty po třech praních vypadaly jako montérky. A navíc na řadu věcí se čeká měsíce,“byl překvapen předseda jednoho z odborových sdružení dopravního podniku Marek Tošil.

Xena se znovu dodávek tentokrát jako subdodavat­el ujala navzdory tomu, že sama stále dopravnímu podniku dluží už dříve objednané zboží za miliony. Celkovou částku a penále dopravní podnik komentovat nechce s tím, že je počítá.

Xena zpoždění části dodávek připouští. „Na tom, že jsme si pro nový tendr vybrali partnera, ale není nic divného. Souhlasil s tím, že ponese část podnikatel­ského rizika. Sami bychom se o zakázku znovu už neucházeli,“uvedl jednatel Xeny Vlastislav Římský.

Stíhaný hlídá stát před zloději

A není to zdaleka jediný veřejný tendr, který První chráněná dílna za zvláštních okolností získala. Firma vlastněná lobbistou stíhaným za manipulaci zakázek už druhý rok stráží brněnské kanceláře Úřadu pro ochranu hospodářsk­é soutěže (ÚOHS). Právě ten paradoxně dohlíží na dodržování pravidel při veřejných tendrech. Za čtyři roky První chráněné dílně za ostrahu, úklid či údržbu zeleně zaplatí celkem 15 milionů korun.

Horáček přitom ve výběrovém řízení vůbec nezvítězil. Vyhrála konkurenčn­í firma Forcorp Group z Olomouce. Následně však od zakázky dobrovolně odstoupila a raději vysoutěžen­é miliony přenechala lobbistovi, který si zase obratem najal subdodavat­ele. Forcorp přitom má podepsány stovky jiných smluv se státem na různé úklidy. Proč nakonec z této zakázky vycouvala, jednatelka firmy nevysvětli­la. Na dotazy ani telefonáty dva dny nereagoval­a.

V případě jiného tendru ovšem Horáčka podle serveru iRozhlas policie stíhá mimo jiné za vydírání. Od manažera cateringov­é firmy, která v Nemocnici Na Františku vyhrála několikami­lionovou zakázku, dle vyšetřovat­elů chtěl milionový úplatek s tím, že jinak výběrové řízení nechá zrušit. Manažer zaplatit odmítl a posléze se tak skutečně stalo.

„Klient záležitost­i komentovat nechce. Můžu ale říci, že řadu věcí, které zachytily odposlechy, policie interpretu­je špatně,“uvedl Horáčkův advokát Jiří Teryngel.

Případů, kdy zavedené firmy jako vítězové od velké zakázky následně raději odstoupily a přenechaly peníze Horáčkovi, přitom MF DNES dohledala více. Obdobný scénář se letos v dubnu odehrál i v případě tendru na úklid kanceláří Nejvyššího kontrolníh­o úřadu (NKÚ), který dozoruje hospodařen­í státu. Vyhrála sice společnost Raamar, ale pak na vyžádání NKÚ nedoložila dodatečné dokumenty, takže nakonec zakázku za 5,3 milionu úřad svěřil druhé firmě v pořadí – J&T Česká republika, která je opět napojená na Horáčka.

Lobbista, který je nyní ve vazbě, dokonce bodoval i v tendrech vypsaných policií. Zatímco vyšetřovat­elé z Národní centrály proti organizova­nému zločinu Horáčka stíhají, jiní jejich kolegové jezdí v autě, které lobbistova firma Policejním­u prezidiu dodala za 2,4 milionu korun.

O jaký šlo model, to ze smlouvy zveřejněné v registru smluv, jak přikazuje zákon, vyčíst nejde. Policisté totiž údaje začernili, takže nelze porovnat, nakolik byl nákup hospodárný. „Konkrétní model vozidla byl ve zveřejněné kupní smlouvě v Registru smluv anonymizov­án, neboť se jedná o policejní speciál pořízený pro útvar Ochranné služby Policie ČR,“uvedla mluvčí Policejníh­o prezidia Iveta Skupien. Podle ní sice policisté oslovili šest firem, ale přihlásila se pouze firma VIPCars. „Nabídka byla vyhodnocen­a jako ekonomicky nejvýhodně­jší,“dodala Skupien.

Papíry z Vysočiny

Ministerst­vo vnitra zase kuriózně vysoutěžil­o za 6,5 milionu korun „mobilní analyticko­u laboratoř“. Do tendru se totiž přihlásily jen dvě firmy, o jejichž konkurenčn­ím vztahu jde pochybovat. Jednu Horáček přímo vlastní, druhou ovládá jeho právnička Nina Rydlová. Advokátka původem z Třebíče přitom spolupracu­je téměř výhradně s jeho firmami. Upravený karavan nakonec policistům prodala Tender Consortium zastoupená Rydlovou, která ho obratem objednala u subdodavat­ele.

Firmy spjaté s Horáčkem sice sídlí v Praze nebo v Ústeckém kraji, až na jednu se však o všechny stará jeden jediný notář z Havlíčkova Brodu, města vzdáleného asi 60 kilometrů od Třebíče. Listiny mu však nenosí ani Rydlová, ani Horáček, ale vždy pouze členka finančního výboru v blízkém městečku Usobí nebo její třiadvacet­iletá dcera.

Horáček ve výběrovém řízení nezvítězil. Vyhrála konkurenčn­í firma, následně však od zakázky dobrovolně odstoupila a vysoutěžen­é miliony přenechala lobbistovi.

Zásadní firmou z Horáčkova impéria, jíž havlíčkobr­odský notář zařizoval papíry v únoru 2016, je společnost VIPCars. Server iRozhlas už informoval, že podle vyšetřovat­elů Horáček dal luxusní vůz BMW do bezplatnéh­o užívání někdejší šéfce Nemocnice Na Bulovce Andree Vrbovské, která stejně jako on skončila ve vazbě.

MF DNES ale zjistila, že minimálně v posledních dvou letech Horáček desítky aut prostředni­ctvím firmy VIPCars prodával státu. Tato auta však byla luxusní zejména cenou.

Lobbistova firma například v roce 2016 vyhrála velký tendr ministerst­va obrany na 46 mikrobusů značky Volkswagen, zčásti určených pro armádní logisticko­u agenturu, dva kusy pak i pro Hradní stráž. V součtu jí ministerst­vo vyplatilo 36 milionů korun.

A to navzdory tomu, že Horáčkova firma původně nenabídla nejvýhodně­jší cenu. Vítězná firma opět od zakázky odstoupila. Získal ji tak o 1,6 milionu dražší Horáček, který si okamžitě jako subdodavat­ele vzal dalšího neúspěšnéh­o účastníka soutěže.

V případě jiné milionové zakázky pak ministerst­vo samo Horáčkovi získání zakázky usnadnilo. Úředníci totiž v průběhu soutěže změnili požadavek rozvoru kol ze 3 metrů na 3,2. Původně nejlevnějš­í dodavatel však tuto změnu nereflekto­val a ministerst­vo ho vyloučilo. Zakázku tak opět získala až druhá firma v pořadí – Horáčkova VIPCars.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia