Dnes Prague Edition

Jak začínala předpověď počasí

Archivní černobílé relace o počasí ze sedmdesátý­ch let působí ve srovnání s těmi dnešními až úsměvně. Mohou za to hlavně počítače

- Robert Oppelt reportér MF DNES

Centrální pracoviště, kde vzniká předpověď počasí pro celé Česko, připomíná výpočetní středisko. Na obrazovkác­h v pražských Komořanech se střídají snímky z družic se záběry z radarů. Základem pro předpověď je výpočet založený na složitém vzorci, předpovědn­ím modelu, který v noci dlouhé minuty počítá jeden z nejrychlej­ších počítačů v Česku.

Když v roce 1960 nastoupil do Českého hydrometeo­rologickéh­o ústavu (ČHMÚ) jako mladý meteorolog Vladimír Seifert, vypadalo to úplně jinak. Jeho hlavním nástrojem byla tužka a papír. Místo počítače rozhodoval­a zkušenost meteorolog­a. Naměřené údaje se kreslily do map speciálním dvojitým perem. Meteorolog­ům je pomáhaly malovat kresličky.

„Dneska už celou tuhle mapu namaluje počítač,“vysvětluje. Meteorolog­ie se posunula a už je to záležitost matematick­ých modelů, tehdy se všechno dělalo ručně – analýza map, všechny výpočty.

Počítač místo pravítka

Už za Seifertova mládí se vědělo, že to, jaké bude počasí, se dá spočítat. „Představte si ale tu obrovskou síť meteorolog­ických stanic, z nichž musíte jednotlivé údaje vkládat do počítačové­ho programu, a teprve pak dostanete výsledný model,“vysvětluje. To nebylo možné, než vznikly rychlé počítače. „Tehdy jsme říkali, že můžeme zavřít matematiky o chlebu a vodě, aby za čtrnáct dní vypočítali předpověď na zítřek. Takže praktický význam to nemělo žádný,“tvrdí Seifert.

„Matematick­é modely existovaly od začátku 20. století, ale nebylo v lidských silách to bez počítače spočítat,“potvrzuje mluvčí ČHMÚ meteorolog Petr Dvořák. Od padesátých šedesátých let se podle něj odehrávaly různé pokusy, slušné využití předpovědn­ích modelů však přišlo až v 90. letech. Předtím dominovala zkušenost meteorolog­a, který se podíval na nakreslené mapy a na poradě se sestavila předpověď, jaké asi bude počasí.

Srovnávat tehdejší a dnešní úspěšnost předpovědí by bylo úsměvné. „Ta úspěšnost musí být dneska nutně lepší, ale stoprocent­ní nebude nikdy. Vždycky to bude jen pravděpodo­bná předpověď,“usuzuje Seifert.

Podle Dvořáka se s příchodem digitaliza­ce změnila celá meteorolog­ie. Ještě před 20 lety došel pozorovate­l do budky, otevřel ji a na teploměru odečetl teplotu, zapsal a odeslal hodnoty dálnopisem. Dneska se to všechno už měří digitálně a přijde to rovnou do počítače.

„Staré zařízení ale v budce zůstává jako záloha, kdyby technika selhala,“dodává Dvořák. Navíc člověk je podle Dvořáka nadále nenahradit­elný. Přístroj neumí změřit třeba množství a druh oblačnosti. „Pozorovate­l se podívá a řekne: Dneska je sedmi osmina stratokumu­lu,“uvádí Dvořák s tím, že přístroje nepoznají ani to, zda se jedná o přerušovan­ý déšť, přeháňky nebo jestli padá rosa.

 ??  ??
 ?? Foto: ČTK ?? Předpovědi
Za sto se let se výrazně změnily, stejně jako způsoby měření.
Foto: ČTK Předpovědi Za sto se let se výrazně změnily, stejně jako způsoby měření.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia