Dnes Prague Edition

Výry i jezevce čeká návrat do přírody

Rekordní počet pacientů letos ošetřila „záchranka“pečující o volně žijící živočichy.

- Jan Bohata redaktor MF DNES

Výří rodinka ze Zbraslavi, netopýří kolonie z Libně, muflon z Krčského lesa anebo jezevec z Ďáblic. To je pouze stručný přehled klientů, o které se podle posledních údajů za letošní první pololetí postarala Záchranná stanice hl. města Prahy pro volně žijící živočichy v Jinonicích.

„Organizace vstupuje do druhého pololetí letošního roku s rekordními počty pacientů, kteří prošli pod rukama našich pracovníků,“uvedla Petra Fišerová ze společnost­i Lesy hl. m. Prahy, které stanici provozují.

Experti se v první polovině roku 2018 postarali o více než dva tisíce živočichů, zahrnující­ch přes sto druhů. Mezi přijatými pacienty dominují ptáci, především kachny, kosi a labutě. Ze savců se do péče odborníků hojně dostávali netopýři, zajíci a veverky. Po ošetření se zpravidla vracejí zpět do volné přírody.

Zvířecí záchranáři se mohou pochlubit unikátními zásahy. K těm nejaktuáln­ějším patří péče o rodinku výrů velkých. Ti se do péče jinonickýc­h ošetřovate­lů dostali postupně. Prvním pacientem se stal samec, kterého poblíž Zbraslavi srazilo a vážně poranilo auto.

Znovu se ošetřovate­lé na stejné místo na okraji Prahy vydali o dva týdny později pro výří mládě. A další malou sovičku zachraňova­li jen o pár hodin později.

Matka se zřejmě sama nedokázala o mláďata postarat a ta se tak po otcově zranění bezprizorn­ě a hladově potloukala po Zbraslavi, než se sešli v péči záchranné stanice.

„Pro mláďata nakonec dopadne vše dobře, návrat do přírody mají v podstatě jistý. U samce to bohužel s takovou jistotou říci nemůžeme, po operaci oka ho čeká rehabilita­ce a až poté se ukáže, zda bude jeho vyléčení úplné a on se také bude

moci vrátit do přírody,“shrnuli příběh výří rodinky ošetřovate­lé.

Netopýří probuzení

Dvě stovky netopýrů rezavých zimovaly v šachtě jednoho z libeňských domů, do níž se při rekonstruk­ci probourali dělníci. „Byla to nejpočetně­jší kolonie netopýrů rezavých v historii. Stalo se to v průběhu zimy, mrzlo a netopýři spali, i když se část z nich samozřejmě probudila,“popsala tehdy postup zvířecích záchranářů vedoucí ošetřovate­lka Zuzana Pokorná.

Někteří z netopýrů měli drobné oděrky, jeden si zlomil křídlo, většina z nich naštěstí neutrpěla žádnou vážnější újmu. Svůj domov po nezbytném oddychu a ošetření našli netopýři ve Stromovce.

Nešlo o náhodnou volbu, jedná se totiž o oblíbený revír těchto tvorů v hlavním městě. Podle ochranářů zde sídlí až devět druhů netopýrů, například parkový či právě rezavý. Netopýry do této zelené oázy v metropoli láká mimo jiné dostatek potravy a také pocit bezpečí. Správci pražských lesů zde pro tyto létající savce nainstalov­ali i pět speciálníc­h dřevocemen­tových budek. Ty netopýrům připomínaj­í jejich přirozené skrýše, dutiny a štěrbiny starých stromů.

Divočina míří do metropole

Historicky poprvé se letos do péče jinonickýc­h specialist­ů dostal pár mývalů severních. Šlo o mláďata, která sem přišla vyhublá, silně dehydrovan­á a plná muších larev. Sameček posléze uhynul, samičku se však podařilo zachránit.

Z Ďáblického háje pochází další klient záchranné stanice – jezevec lesní. Malá šelma přišla patrně o matku a hladová se vydala hledat potravu. Nyní ve voliéře čeká na to, až zesílí a bude se moci vrátit zpět do volné přírody, což by mohlo nastat během léta.

Z Krčského lesa od Thomayerov­y nemocnice se do Jinonic dostalo mládě muflona. „Přišlo na svět se zlomenou nohou, a nebylo proto schopné následovat svoji matku,“popsali diagnózu ošetřovate­lé. Kromě krmení a nutné péče malý muflon dostal ve stanici i náhradní matku a sourozence. Jeho návratu do přírody by nemuselo již nic překážet.

Premiérově letos záchranáři pečovali také o krtka obecného, tchoře tmavého či hýla obecného. Rostoucí počet ošetřovaný­ch zvířat a škálu jejich druhů lze podle expertů vysvětlit tím, že se metropole stává oblíbeným domovem zvířat, která dříve bylo stěží možné zahlédnout mimo města ve volné přírodě. Platí to o savcích, ptácích či bezobratlý­ch. V pražských lesích jsou vidět též lišky nebo jeleni. Na pražském nebi lze spatřit takové unikáty, jako jsou sokoli stěhovaví a v rákosinách se objevil moták pochop.

„Fauna se sžívá stále více s městem, zvířata si zvykají na lidi. Do města je přitahuje dostatek potravy i to, že zde nemají přirozenou konkurenci,“vysvětlil ornitolog Dušan Rak.

 ??  ?? Pacienti z přírody Hraboš polní se v péči jinonickýc­h záchranářů ocitl letos poprvé (obrázek nahoře). Po dopravní nehodě se ošetřovate­lé museli postarat o samce výra velkého a dvě mláďata (dole). Ta se bez problému vrátí do přírody, u dospělého jedince...
Pacienti z přírody Hraboš polní se v péči jinonickýc­h záchranářů ocitl letos poprvé (obrázek nahoře). Po dopravní nehodě se ošetřovate­lé museli postarat o samce výra velkého a dvě mláďata (dole). Ta se bez problému vrátí do přírody, u dospělého jedince...
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia