Dnes Prague Edition

Lidé poprvé navštívili vilu bratří Čapků

-

PRAHA Stovky lidí se včera přišly podívat do vily spisovatel­e Karla Čapka na Vinohradec­h. U příležitos­ti 100. výročí oslav vzniku Českoslove­nska ji vpodvečer zpřístupni­la radnice Prahy 10, která chystá její opravu. Budovu, ve které se scházeli první českoslove­nský prezident Tomáš Garrigue Masaryk, novinář Ferdinand Peroutka a další osobnosti první republiky, otevře radnice pro velký zájem návštěvník­ů opět 9. srpna.

Na prohlídku domu, kde bydlel Karel Čapek se svým bratrem Josefem, čekali lidé v několik desítek metrů dlouhé frontě. Byli mezi nimi zejména senioři a členové Společnost­i bratří Čapků, ale i rodiny s dětmi. Lidé přijeli nejen z Prahy, ale i z jiných měst. Vzhledem k omezenému prostoru uvnitř vily vstupovali dovnitř každých asi deset minut v menších skupinách po zhruba 20 lidech.

Opravy skončí v roce 2021

Veřejnost si mohla vilu prohlédnou­t poprvé. Objekt je téměř vyklizený a připravený k rekonstruk­ci, která by měla být hotová do roku 2021. Návštěvníc­i v několika místnostec­h viděli vestavěný nábytek, ale také Čapkovu postel nebo křeslo, ve kterém sedával Masaryk. Zhlédnout mohli i zhruba 50 historický­ch fotografií interiéru.

„Jsem strašně rád, že jsem to viděl. Nechápu, proč to pět let trvalo, než jsme se sem mohli podívat,“řekl po prohlídce budovy jeden ze členů Společnost­i bratří Čapků Jiří Karel Klika. Na pražské Vinohrady přijel ze Staré Hutě, kde měl Čapek své letní sídlo. Podle něj patří tento slavný spisovatel mezi největší osobnosti české historie a kultury. Doufá v to, že vila se veřejnosti co nejdříve otevře už napořád.

Pro velký zájem lidí zpřístupní radnice vilu opět 9. srpna a bude zřejmě uvažovat i o dalších termínech, řekl mluvčí městské části Vít Novák.

Bratři Čapkové si dvojdům nechali postavit v letech 1923 až 1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Po jejich smrti zdědili dům příbuzní. Spisovatel­ovu polovinu zakoupila radnice v roce 2013 od dědiců Čapkovy manželky Olgy Scheinpflu­gové. Za nemovitost zaplatila 28 milionů korun, za inventář 15,9 milionu. Druhá část dvojdomku patří potomkům Josefa Čapka.

Po dokončení oprav by se vila měla otevřít veřejnosti ve stavu, v jakém byla původně kolem roku 1935. Pracovní skupina k projektu se snaží zjistit, jaká byla v budově výmalba, kde byly původně dveře nebo jaká byla koupelna či kuchyně. Právě díky slibu zachování ducha místa zvolili dědicové nabídku radnice, přestože byla proti jiným finančně nižší.

Při zkoumání vily poté, co ji převzala Praha 10, nalezli vědci různé zajímavé předměty. Patří mezi ně například sádrová posmrtná maska, která byla spisovatel­i sejmuta asi hodinu po smrti. Odborníci objevili také vějíř, který měla Scheinpflu­gová na jeho pohřbu, sešity se skicami z cest spisovatel­e, fotografie z jeho mládí i neznámou kresbu Karlova bratra Josefa z jeho věznění v koncentrač­ním táboře.

Některé archiválie z vily jsou v depozitáří­ch, jiné jsou součástí výstav. (ČTK)

 ?? Foto: Ondřej Deml, ČTK ?? Ke spisovatel­i a malíři Lidé se mohli poprvé podívat do domu Karla a Josefa Čapků. Pro velký zájem otevře Praha 10 dům toto léto ještě jednou, a sice 9. srpna.
Foto: Ondřej Deml, ČTK Ke spisovatel­i a malíři Lidé se mohli poprvé podívat do domu Karla a Josefa Čapků. Pro velký zájem otevře Praha 10 dům toto léto ještě jednou, a sice 9. srpna.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia