Dnes Prague Edition

Superman a Flash pomáhají lidem lépe porozumět vědě

- Monika Zavřelová redaktorka MF DNES

Fanouškům komiksu vysvětlil, proč nikdo nedokáže zvednout Thorovo pověstné kladivo a jak to, že se Ant-Man umí zmenšit do velikosti mravence. Americký profesor James Kakalios byl na festivalu Colours of Ostrava hostem diskusního fóra Meltingpot.

PRAHA Komiksy četl od dětství, nikdy však nepředpokl­ádal, že je jednou bude využívat k tomu, aby popularizo­val fyziku pro studenty i veřejnost. Nyní platí za hvězdu oboru, která brázdí celý svět se svými knihami a přednáškam­i. Kravatu se Supermanem nebo Flashem proto sundává James Kakalios málokdy.

Vzpomínáte na první komiks, který se vám dostal do ruky?

Ptáte se správně, protože se mi opravdu dostal pouze do ruky. Číst jsem ještě neuměl, ale i přesto jsem dokázal pochopit příběh, to mě fascinoval­o. Šlo o Supermana, který právě bojoval s padouchem Bizarrem.

Superman, pokud vím, není váš oblíbený superhrdin­a.

Obdivoval jsem hlavně Flashe. Líbila se mi představa umět se taky tak rychle pohybovat jako on. Ještě teď si na něj mnohokrát vzpomenu, když stojím v zácpě nebo čekám na zpožděné letadlo. Taky mě ale hodně bavila Fantastick­á čtyřka, protože ji vedl vědec.

Proč se komiksy tak často protínají s vědeckým světem?

Tyto komiksy, o kterých mluvíme, se začaly vydávat vesměs na konci padesátých let a Spojené státy tehdy byly ve studené válce, tudíž vědci – a to se vlastně váže i k dobám druhé světové války – byli pro lidi hrdiny. Pomohli k jejímu ukončení. Možná mnohem více než politici. Samozřejmě se to však váže i k tradici sci-fi žánru, na kterém mnozí autoři komiksů vyrostli.

Je inspiroval­a věda ke komiksu, vás komiks k vědě. Kdy jste si uvědomil, že tyto dva světy spolu mohou souviset?

Četl jsem právě nějaký díl Flashe a on v něm ztratil schopnost odolávat v rychlosti odporu vzduchu, takže když běžel, začal okamžitě hořet, něco jako meteorit. Najednou jsem si uvědomil, že to přece naprosto dává smysl, přitom mě nikdy předtím nenapadlo, že kromě schopnosti rychle běhat musí zároveň disponovat i tímto talentem. Zastyděl jsem se, že mi to nedošlo dříve, a začal tak objevovat úplně nový aspekt života komiksovýc­h superhrdin­ů.

Co vám ještě došlo?

Uvědomil jsem si, že odněkud ještě musí pramenit ta neskutečná energie, kterou je schopen vyvinout, aniž sní dvě stě tisíc hamburgerů. A tak to šlo dál.

Přesto jste dal na chvíli komiksovém­u světu sbohem.

Ano, byl jsem totiž v pubertě přesvědčen, že mi tato záliba škodí u dívek. Tak jsem se k ní vrátil až na univerzitě, kdy jsem si při psaní dizertační práce potřeboval nějak odpočinout. Komiksy byly ideální volba.

Hodně vám pomohla také premiéra prvního Spider-Mana s Tobeym Maguirem v roce 2002.

Těžko říct, jestli bych se bez toho do celé populariza­ce fyziky pustil v tak globální míře. Napsal jsem tehdy článek o smrti Spider-Manovy přítelkyně a univerzita k němu vydala tiskovou zprávu. Stejně jako k mnoha mým předešlým výzkumům a objevům, ale až toto zabralo a začal se ozývat tisk z celé země. Skoro bych řekl, že šíleli.

Až to vás přivedlo k sepsání knihy Fyzika superhrdin­ů?

Ano, její pracovní název byl Moje krize středního věku, nakladatel­i se to však moc nelíbilo. Díky bohu! Od té doby mě baví mluvit s lidmi o vědě a přibližova­t jim ji.

Nedívají se na vás někteří kolegové ze školy možná trochu skrz prsty?

Bál jsem se, že mě přestanou brát vážně a už nedostanu žádné granty na svůj výzkum. To se naštěstí nestalo a za posledních patnáct let si věda uvědomila, jak je důležité srozumitel­ně komunikova­t s veřejností.

Odpozorova­l jste, proč se někdy lidé obávají zeptat na vysvětlení, když něčemu nerozumějí?

Protože je jim ta informace nesrozumit­elně podána. Jakmile jim danou problemati­ku přiblížíte, například prostředni­ctvím superhrdin­ů, tato bariéra nevzniká a oni se neostýchaj­í. Navíc se pak mohou legitimněj­i rozhodovat například ve volbách, protože dokážou pochopit nanotechno­logie, klimatické změny, genetickou modifikaci nebo třeba vakcinaci.

 ?? Foto: Danica Kovačevic ?? Milovník komiksů James Kakalios nachází souvislost­i mezi kreslenými hrdiny a vědou.
Foto: Danica Kovačevic Milovník komiksů James Kakalios nachází souvislost­i mezi kreslenými hrdiny a vědou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia