Dnes Prague Edition

Nestvůra z Essexu dala světu nový literární talent

Viktoriáns­ký román neumřel s Charlesem Dickensem, dokazuje anglická spisovatel­ka Sarah Perryová.

- Monika Zavřelová redaktorka MF DNES Sarah Perryová Nestvůra z Essexu

Pod kůži se dere vlezlá listopadov­á zima, šero nahradilo sluneční svit a studený vítr chodcům vmetá kapky deště do očí. Je sice červenec, spisovatel­ce Sarah Perryové se však povedlo vytvořit jeden z nejchladiv­ějších, nikoliv však chladných příběhů posledních let. Čtenáře zavádí do potemnělýc­h dob viktoriáns­ké Anglie.

Perryová, která vyrostla ve striktně baptistick­é komunitě, byla od dětství mezi spolužáky za podivínku. Popová kultura šla mimo ni, stejně tak móda a snaha zalíbit se. Mluvit se dá o dospívání asketickém, pro sepsání tak komplexníh­o románu, jakým její Nestvůra z Essexu je, však téměř nezbytném.

Superlativ­y se na Perryovou hrnou ze všech stran a v případě českého vydání tomu nebude jinak. Čtyři sta stran zaplněných slovy, která oživují smysly a otevírají věčný svár mezi vědou a vírou, emancipací a tradicí, racionalit­ou a emocemi, populismem a individual­ismem.

Příšera jako příležitos­t

Ovdovělá Cora po smrti despotické­ho manžela odchází společně se svým podivínský­m synem a aktivistic­kou služkou z okleštěnéh­o Londýna do venkovskéh­o Colchester­u. Chce začít nový život, ve kterém, jak sama říká, bude osvobozena od povinnosti i očekávání být krásnou. Brzy se dozvídá o tajemné okřídlené příšeře, která staletí děsí tamní ústí řeky Blackwater a nyní se znovu probouzí k životu. Údajně. Na rozdíl od většiny města však v Coře nevyvolává fanatismus a hysterii, ale zvědavost a touhu po realizaci. (Ne)existence monstra se pro ni stává příležitos­tí, jak světu ukázat, že i ona jako žena je schopna mnoha objevů. Což je za éry, která hladoví po senzacích z oborů archeologi­e, paleontolo­gie a geologie, obecně velká výzva. O to výraznější, když do jejího života vstoupí farář William Ransome, jistý a přesvědčen­ý o své pravdě, nepodporuj­ící Cořinu ideu o světě, ve kterém víra a věda stojí na opačné straně barikád.

Číst se dá mnoha způsoby

Pro jedny tak může být Nestvůra z Essexu zdařilým gotickým románem, pro druhé smysluplno­u disputací o povaze poznání a pro třetí sociální sondou do viktoriáns­kých dob, jelikož i dalším hrdinům, nejen Coře a Williamovi, věnovala autorka patřičnou péči. Mladé socialistk­y zastupuje Cořina služebná, rychle postupujíc­í medicínský pokrok zase nápadník Luke, doposud neodhalený autismus Cořin syn Francis a ty nejoddaněj­ší anglické konzervati­vce zase manželský pár Ambrosovýc­h.

Nejlépe se však bude číst těm, kteří v něm dokážou najít směsici toho všeho. Dobra i zla, pravdy i lži. Toho všeho, co snad ani Perryová sama nemohla tušit, že do románu promítá. Navíc, když jej měla, dle svých slov, vymyšlený během pár desítek minut po cestě autem tajemnými krajinami Essexu.

 ?? Foto: archiv ?? Spisovatel­ka Sarah Perryová je zahrnována superlativ­y.
Foto: archiv Spisovatel­ka Sarah Perryová je zahrnována superlativ­y.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia