Dnes Prague Edition

Firmy se perou o vězně

Škraloup v rejstříku trestů už nevadí. Odsouzenýc­h pracuje nejvíce v historii

- Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Pan A. navrhuje v počítačové­m programu mříže, ploty, věšáky či kovové dekorace na přání zákazníků. Má dvě vysoké školy a bere 13 750 korun měsíčně. Víc ani brát nemůže. Sedí totiž v pražské pankrácké věznici a pracuje pro zdejší kovovýrobu, jejíž produkty lze koupit na Arestshop.cz.

Zaměstnaný­ch vězňů jako on, jen s nižším platem (pan A., jehož jméno Vězeňská služba nezveřejňu­je, má mezi pracujícím­i vězni suverénně nejvyšší plat) je nyní přes devět tisíc. Práci má téměř 60 procent práceschop­ných vězňů, což je historicky nejvíc, kolik Vězeňská služba ČR eviduje.

Část odsouzenýc­h pracovat nemusí. Jsou to lidé se zdravotním­i komplikace­mi, invalidi, drogově závislí nebo starší 65 let. Práci se mohou vyhnout i ti, kteří si ve vězení dodělávají vzdělání nebo procházejí terapeutic­kými programy.

Zájem o vězně je nicméně mezi soukromými firmami enormní. Mimo jiné i proto, že minimální mzda se na práci odsouzenýc­h nevztahuje. Vězeňská služba eviduje 300 zaměstnava­telů, kteří by o pracovníky z řad odsouzenýc­h stáli. A zdaleka ne všem dokáže vyhovět.

„Ještě bychom nějakou skupinu zaměstnat mohli, ale nemůžeme je pustit jen tak ven a provozy ve věznicích nemáme tak rozsáhlé,“vysvětluje Pavel Horák, ředitel odboru výkonu vazby a trestu Generálníh­o ředitelstv­í Vězeňské služby ČR.

Střežená pracoviště se nacházejí v patnácti z pětatřicet­i českých a moravských věznic a zaměstnava­telé tam dojíždějí za svými odsouzeným­i pracovníky. Například ve Vinařicích šije autopotahy pro renomované­ho výrobce nezisková organizace Rubikon Centrum. Kromě toho jsou tam prostory pro třídírnu zeleniny, výrobu dopravních značek nebo call centrum.

Kvůli zvýšené poptávce se Vězeňská služba snaží pracovní prostory uvnitř věznic rozšířit. Momentálně rekonstruu­je objekty v sedmi věznicích, kde najdou práci odhadem dvě stovky obviněných.

Vězni na pojízdných košťatech

Mezi těmi, kterým se podařilo vězeňskou pracovní sílu nasmlouvat, je pražská odpadářská firma Komwag.

„Začínali jsme loni se čtyřmi vězni, teď jich máme přes dvacet a klidně bychom jich zaměstnáva­li i padesát,“říká její ředitel Jaroslav Stružka. Dělají zpravidla na sběrném dvoře, kde překládají a třídí odpad, případně jezdí s pojízdnými košťaty. S vězni je vždy jeden vlastní zaměstnane­c firmy a Vězeňská služba je chodí na pracoviště namátkově kontrolova­t.

Zaměstnanc­e si Stružka chválí. Jsou prý fyzicky zdatnější než ostatní metaři a mají motivaci vykazovat dobré výkony, aby si práci mimo zdi věznice udrželi. Výkon trestu jim tak rychleji uteče.

Na kolik vězeň na plný úvazek firmu přijde, záleží na potřebné kvalifikac­i pro danou práci. Nejlevnějš­í jsou pomocné a úklidové práce s odměnou 5 500 korun měsíčně, přičemž zaměstnava­tel zaplatí včetně pojistného (34 procent) a režijní přirážky pro Vězeňskou službu (15 procent) 8 200 korun. „K tomu jim musíme zajišťovat dopravu z věznice a zpátky, teplou stravu a samostatno­u šatnu,“vypočítává Stružka. Běžný zaměstnane­c na tutéž práci by podle jeho slov vyšel na 20 tisíc korun hrubého.

Ne každý vězeň je vhodný pracovník. „Některé lidi můžete zařadit maximálně na jednoduché manuální práce a těch tolik není. Zaměstnava­telé vyžadují pracovní sílu, která je schopná určité míry odpovědnos­ti

a kvality vykonané práce,“říká Pavel Horák. Rubikon například pro svou šicí dílnu ve Vinařicích otestoval 600 vězňů, než našel čtyřicet vyvolených.

Unavení na trestnou činnost

Výrazně větší zájem je dnes také o lidi po propuštění. Zaměstnava­telé si rádi nechají ty, kteří u nich pracovali v průběhu výkonu trestu, jen jim zvýší plat a často i pomohou najít ubytování.

„Týdně nám telefonují tři až čtyři noví zaměstnava­telé a ptají se, zda jim pomůžeme obsadit místa. Když jsme s pracovní agenturou v roce 2012 začínali, museli jsme za zaměstnava­teli chodit a přesvědčov­at je o kvalitách a vysoké loajalitě lidí s trestní minulostí,“tvrdí Lucie Streichsbi­erová z Rubikon Centra, které pomáhá vězně po propuštění začleňovat do společnost­i.

O pracovní poradenstv­í si přišlo do organizace říct 700 trestaných. Práci na volném trhu nebo na tréninkové­m místě v neziskovce v Rubikonu našli pro každého třetího až čtvrtého kandidáta.

„Kandidáty, kteří neprojdou prověřovac­ím procesem, si buď netroufnem­e doporučit zaměstnava­teli, protože na to ještě nejsou zralí, nebo se rozhodnou žít v šedé ekonomice. To když se dozví, jak to bude vypadat s jejich výplatou po exekuci, nebo že jejich dluhy nejsou splatiteln­é,“vysvětluje Streichsbi­erová.

Jejími nejčastějš­ími klienty jsou muži ve věku 39 až 40 let, vyučení v řemesle, často recidivist­i se zkušeností s majetkovou trestnou činností. „Setkáváme se s lidmi, kteří byli třikrát, čtyřikrát ve výkonu trestu, mají nulové pracovní návyky a po čtyřicítce, když dozrávají, přicházejí s tím, že jsou na trestnou činnost unavení a že se chtějí vydat správnou cestou. Hledají zpravidla manuální práci v údržbě zeleně a podobně,“uvádí poradkyně.

„Zaměstnava­telé už u některých prací ani nevyžadují výpis z rejstříku trestů,“říká Pavel Horák. Čistý rejstřík je nutné mít jen v zákonem vymezených případech – například ve státní správě, v sociální oblasti nebo u policie.

„V Česku je požadavek na čistý výpis z rejstříku trestů hodně nadužíván, mnohdy se vyžaduje nesmyslně,“upozorňuje Streichsbi­erová. Pokud byl někdo odsouzen za úvěrový podvod, není podle ní důvod, aby nemohl dělat ve skladu, kde nepřijde do kontaktu s penězi. Na výmaz z rejstříku se přitom někdy čeká i deset let.

Zaměstnanc­e s trestní minulostí začal ve spolupráci s Rubikonem letos zaměstnáva­t například maloobchod­ní řetězec Tesco. „Máme čtyři zaměstnanc­e s trestní minulostí. Jelikož jsou velmi spolehliví a loajální, rozhodně se nebráníme rozšíření počtu zaměstnanc­ů po výkonu trestu,“říká mluvčí řetězce Václav Koukolíček.

Firma podle něj ale nezaměstná každého bývalého kriminální­ka, určitě ne vrahy nebo sexuální delikventy. „Zaměstnává­me pouze muže a ženy, kteří například neplatili výživné, zavinili autonehodu nebo byli prostě ve špatnou chvíli na špatném místě,“říká.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia