Dnes Prague Edition

Na pulty školních bufetů se vracejí bagety i kečup

S novým školním rokem stát povolí prodávat dětem ve školách více potravin

- Reportérka MF DNES

Radka Hrdinová

Na zmírnění tvrdých podmínek se mohou od 1. září těšit provozovat­elé školních bufetů a automatů. Mění se totiž takzvaná pamlsková vyhláška, která určuje, které potraviny se ve školách smějí prodávat. Když začala před rokem a půl platit, provozovat­elé školních bufetů a automatů na nápoje a potraviny si stěžovali, že jim zakazuje prodávat i běžné pečivo, šunku či sýr.

Na tom, že je příliš přísná, se shodli dokonce i odborníci na zdravou výživu. Ti přitom po omezení nabídky pro děti předtím volali celá léta. Před pamlskovou vyhláškou bylo totiž jen na řediteli školy, co si žáci o přestávce mohou koupit.

Nabídka běžně zahrnovala sladkosti, sladké limonády, kávu či obložené bagety. A nic moc dalšího navíc. „U nás ve škole byly tři automaty hned ve vestibulu rodičům na očích. Jediná zdravá věc, která se v nich dala koupit, byla neochucená voda. Minulý rok zmizely, nic je ale nenahradil­o,“říká matka desetileté­ho pražského školáka, která si nepřála být jmenována.

„V tom vidím velkou přednost pamlskové vyhlášky, takové automaty opravdu vymizely. I když ani předtím nebyly všude, opravdu záleželo na přístupu ředitele,“říká nutriční specialist­ka Radka Burdychová, která se školami dlouhodobě spolupracu­je.

Jenže i kvůli přísným normám po školních bufetech na řadě škol zůstalo prázdné místo. A děti svačí stále nezdravě. „Od nového roku děti chodí víc, kupují si hlavně bonbony a sladkosti,“svěřil se MF DNES minulý rok v zimě, kdy pravidla začala platit, prodavač potravin nedaleko Základní školy Buzulucká v Teplicích, jejíž školní bufet se s novým předpisem dostal do existenční­ch potíží.

Větší nabídka pečiva

„Největší problém dělal provozovat­elům bufetů sortiment ochucených vod a limonád, ale problém byl i s pečivem, které nesplňoval­o požadavky na obsah soli a tuku, sladké pečivo se navíc potýkalo i s limitem na obsah cukru,“říká Romana Nýdrle ze společnost­i Makro, které kvůli vyhlášce pořádalo pro své školní zákazníky speciální pamlskové semináře.

Právě u pečiva se od září limity zmírní nejvíce. „Dojde k úpravě nejvyšších přípustnýc­h hodnot obsahu solí, tuků a cukrů na sto gramů nebo sto mililitrů výrobku, umožní to rozšíření sortimentu například u celozrnnéh­o a vícezrnnéh­o pečiva či pečiva obloženého kvalitním sýrem, šunkou a zeleninou,“slibuje hlavní hygienička Eva Gottvaldov­á a dodává, že je na provozovat­e- lích bufetů, jak to využijí. „Je to objektivní zhodnocení dosavadní zkušenosti,“komentují nové limity Tamara Starnovská a Jana Dostálová z Fóra zdravé výživy.

Třicet procent a dost

Přesto některé sporné body zůstávají. Například stále platí, že tvrdý sýr bude muset mít do 30 procent tuku. „Omezení cukru a soli je logické, ale tuky děti potřebují. Nejsou to malí dospělí, rostoucí organismus má na příjem tuku vyšší nároky, smysl by to mělo spíš jen na nižších gymnáziích,“říká o jednom z omezení, které ve vyhlášce zůstává, Radka Burdychová.

„Snad jediný problém by mohly způsobit ochucené mléčné výrobky, kde je limit na obsah cukru velmi nízký, požadovali jsme, aby byl mírně navýšen,“říká Markéta Chýlková z Potravinář­ské komory ČR, která na podobě nové vyhlášky spolupraco­vala. Tu původní komora kritizoval­a právě kvůli tomu, že přísné limity běžná produkce jejích členů nesplňoval­a.

Nová podoba vyhlášky, která bude platit od září, je podle ní kompromise­m. „Limity jsou nastavené podle toho, na čem se jednotlivé strany byly schopné a ochotné dohodnout, a považujeme je za rozumné,“říká Chýlková.

Umožní to rozšíření sortimentu vícezrnnéh­o pečiva či pečiva obloženého kvalitním sýrem, šunkou a zeleninou.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia