Dnes Prague Edition

Bolavá rána. I v lize Slavia zakopla

Kde je ten elán z úvodu ligy? Tým podruhé padl

- David Čermák fotbalový reportér MF DNES

Možná to byl pokus ze zoufalství, ale skoro vyšel. Alexandru Baluta, útočník fotbalové Slavie, nechal pětadvacet metrů před bránou Jablonce míč dopadnout na zem, pak se do něj parádně opřel a celý stadion sledoval, jestli jeho odvážný nápad domácím fanouškům nepřinese aspoň trochu radosti.

Nepřinesl. Běžela šestá minuta nastavenéh­o času, když balon narazil do břevna a odrazil se do autu. Smolný moment uzavřel týden, během kterého Slavii nevyšlo nic. Všechno špatně!

V úterý si vytrpěla zápas třetího předkola Ligy mistrů v Kyjevě a láteřila na výkon polských rozhodčích, kteří jí neuznali vyrovnávac­í trefu a naopak soupeře nechali pojistit vedení i postup gólem z ofsajdu.

Následný protest UEFA okamžitě a bez podrobnějš­ího odůvodnění smetla ze stolu: Zamítá se!

A tak slávistům nezbylo nic jiného než přepnout na domácí soutěž a ukázat se proti Jablonci, který víc než pět let v lize neporazili.

Nepovedlo se. Matný výkon přivál porážku 0:2, první ligovou v probíhajíc­í sezoně.

„Musíme se omluvit všem lidem, kteří dorazili na stadion,“vzkázal trenér Jindřich Trpišovský. „Výsledek i výkon v první půli je pro nás strašné zklamání.“

Že by se Slavií tak zamávalo právě trpké vyřazení na Ukrajině? Vypadalo to tak, protože ničím nepřipomín­ala tým, který na začátku ročníku válcoval ostatní. Do soboty neztratil ani bod a uhnízdil se v čele tabulky se suverénním skóre 11:1.

Ostrý slávistick­ý start postupně odnesly Olomouc, Karviná, Opava a Mladá Boleslav, takže do Kyjeva tým letěl v nejlepší možné náladě. Domácí remíza 1:1 nebyla beznadějná, postupová naděje žila.

Jenže po smolném zápase se ztratila a s ní kamsi zmizel i slávistick­ý drajv. Jablonec dával od prvních minut najevo, že si do Edenu přijel pro vítězství, přežil i Škodovu neproměněn­ou penaltu a tři body nakonec bral po gólech Doležala a Holeše naprosto zaslouženě.

I trenér Petr Rada si zápas užil. V závěru férově rychle podal míč slávistům, kteří tak mohli okamžitě rozehrát. Novináře pak pobavil, když během tiskové konference nezvedl telefon šéfovi klubu Miroslavu Peltovi.

FC Slovan Liberec Bohemians 1905

Postěžoval si jen na nervy, které prožil během dlouhého osmiminuto­vého nastavení.

„Jsem napumpovan­ý na devadesát dva minut a my pak hrajeme skoro sto? To je přes mojí čáru,“zlobil se. „Koukáme pět minut na video, hráči stojí... Jsem proti.“

Trpišovský a spol. řešili vážnější problémy. Proč Slavia během pár dní zvadla? Proč se z ní vytratilo nadšení a elán a proč v první půli soupeři téměř v ničem nestačila?

Možná ji skutečně přikryla kyjevská deka. Nepomohlo ani to, že kvůli zranění vypadl záložník Zmrhal, chyběla i nedoléčená posila Olayinka. A Stoch, který se podepsal pod oba góly, musel nastoupit s teplotou.

Jenže na nic z toho se Slavia vymlouvat nemůže a Trpišovský to ví.

„Jsme profesioná­lové. Spoustu lidí, kteří přišli, nezajímá, co bylo v týdnu,“uznal. „Během pěti dnů jsme dvakrát prohráli a teď se ukáže, jak na tom doopravdy jsme.“

Těžký test čeká hlavně za dva týdny, kdy Slavia hostí Plzeň. V zápase dvou adeptů na titul může dokázat, že si jen vybrala špatné období, ze kterého se zvládla rychle otřepat.

Nebo zjistí, že kyjevská rána je dál nepříjemně čerstvá. A že se hojí pomalu a bolestivě.

FC Fastav Zlín FK Teplice

Branka: 90.+3 Jakubov.

Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Hájek.

ŽK: Poznar – Jeřábek.

Diváků: 3 402. Poločas: 0:0.

Zlín: Dostál 2 – Hnaníček 2, Buchta 2.5, Gajič 2.5 – Podio 2 – Matejov 3, Traoré 2.5, Jiráček 2.5 (71. Džafič), Bartošák 3 – Beauguel (88. Jakubov), Poznar 3 (85. Železník). Trenér Bílek. Teplice: Grigar 2.5 – Vondrášek 3, Jeřábek 3, Hošek 3, Krob 3 – Ljevakovič 3 (79. Trubač), Kučera 3 – Hyčka 3.5, Žitný 3.5, Hora (54. Shejbal 3.5) – Vaněček (90.+1 Červenka). Trenér Šmejkal. (fop) střely na branku rohy hodnocení

6:3 9:3 2.5:3.5 střely mimo 9:3

FK Mladá Boleslav SFC Opava

Branky: 3. Komličenko (1:0), 21. Komličenko (2:0), 27. Helebrand (2:1), 44. Takács (3:1), 53. Takács (4:1), 58. Komličenko z penalty (5:1), 67. Ladra (6:1). Rozhodčí: Ardeleanu - Hrabovský, Vít. ŽK: Schaffartz­ik (Opava). Diváků: 3 100. Poločas: 3:1. Boleslav: Šeda - Pauschek 3, Chaluš 2, Král 2.5, Keresteš - Hůlka 2.5 (73. Kateřiňák), Takács 1 - Diviš 3.5 (65. Přikryl 2.5), Ladra 1.5, Konaté 2.5 - Komličenko (81. Mareš). Trenér Weber.

Opava: Fendrich 4 - Hrabina 4, Svozil 4.5 (52. Smola 4), Radič 4.5, Helebrand 3.5 - Kuzmanovič 4, Schaffartz­ik 4, Jursa 4.5, Zapalač 4.5 (83. Janetzký) - Jurečka 4.5 (70. Řezníček 4.5), Puškáč 4. Trenér Skuhravý. střely na branku střely mimo

11:8 5:3 (prp) rohy hodnocení 7:7 1.5:4.5

SK Slavia Praha FK Jablonec

Branky: 44. Doležal (0:1), 77. Holeš (0:2). Rozhodčí: Berka - Flimmel, Dobrovolný.

ŽK: Souček, Škoda, Sýkora, Pokorný. Diváků: 13 263. Poločas: 0:1.

Slavia: Kolář - Coufal 3, Ngadeu 3, Deli (17. Pokorný 3), Zelený 4 (72. Tecl) - Baluta 2, Hušbauer 3, Sýkora 2, Souček 3.5, Stoch 3.5 (80. Bořil) - Škoda 4. Trenér Trpišovský. Jablonec: Hrubý 1 - Holeš 1, Hovorka 2.5, Lischka 2, Hanousek - Masopust 1.5, Kubista 2, Trávník 2.5 (77. Považanec), Hübschman 2, Jovovič (88. Chramosta) - Doležal 1.5 (84. Břečka). Trenér Rada. střely na branku střely mimo

6:7 6:3 (jic) rohy hodnocení 7:7 3.5:1.5

V pátek: Dukla – Slovácko 1:2. Dnes: 18.00 Olomouc – Ostrava. Smolař Chlumecký. A Dukla je dál bez bodu. Mladý stoper Pražanů si dal v páteční předehrávc­e se Slováckem (1:2) dva vlastní góly, jednou mířil do vlastní sítě i v předchozím domácím zápase s Bohemians. Větší smolař v lize není, a také proto Dukla dál čeká na první bod.

Bohemians se zlobí: Loupež za bílého dne. Klokani dali v Liberci za stavu 1:1 v závěru regulérní druhý gól, ale pomezní Antoníček mylně zastavil akci kvůli ofsajdu. Mladý záložník Bohemians Antonín Vaníček pak na svůj Instagram naťukal: „Loupež za bílého dne.“

Žolík Jakubov rozhodl v 93. minutě. První ligový gól v kariéře Alexandra Jakubova má pro Zlín tříbodovou cenu. Do svého třetího zápasu v nejvyšší soutěži nastoupil v 89. minutě a ve třetí nastavené minutě trefil výhru 1:0 nad Teplicemi.

Příští kolo

Pátek: 18.30 Bohemians 1905 – Sparta. Sobota: 17.00 Příbram – Liberec, Ostrava – Dukla, Opava – Karviná (hráno v Brně), 19.00 Teplice – Slavia. Neděle: 15.00 Plzeň – Mladá Boleslav, 18.00 Jablonec – Olomouc. Pondělí: 18.00 Slovácko – Zlín.

MFK Karviná FC Viktoria Plzeň

Branka: 6. Krmenčík.

Rozhodčí: Orel - Kubr, Myška. ŽK: Janečka, Budínský - Zeman.

Diváků: 3 942. Poločas: 0:1.

Karviná: Berkovec 1.5 - Čolič 3, Panák 2.5, Janečka 2.5, Moravec 2.5 - Mertelj 3.5, Budínský

- Tusjak 3.5, Lingr 2 (60. Smrž 3.5), Letič (81. Galuška) - Wágner 3 (63. Ramírez 3). Trenér Nádvorník.

Plzeň: Kozáčik 2.5 - Řezník 2.5, Hubník 3, Pernica 3, Limberský - Procházka 3.5, Hrošovský 2.5 - Petržela (68. Ekpai), Hořava (78. Čermák), Zeman - Krmenčík 2.5 (88. Řezníček). Trenér Vrba. střely na branku střely mimo

3:3 2:5 (jsl) rohy hodnocení 3:11 3:3

??  ?? Hrdina vítězů Brankář Vlastimil Hrubý ve druhém poločase za stavu 1:0 pro Jablonec chytil penaltu Milanu Škodovi. 2x foto: Michal Růžička, MAFRA Události kola
 ??  ?? Druhý gól Pravý bek Jablonce Tomáš Holeš v 77. minutě ukázal, že má ještě spoustu sil, nasprintov­al až do pokutového území, natlačil se před slávistu Stocha a hlavou pojistil výhru trefou na 2:0.