Dnes Prague Edition

Okruhy jsou priorita. Kudy ale povedou?

Kandidáti na primátora slibují urychlenou dostavbu klíčových dopravních staveb. Často ale nemají jasno, kudy je vést. Spory se vedou o trasy obou okruhů kolem hlavního města.

- Matěj Ludvík redaktor MF DNES

PRAHA Výrazné prodražení stavby i problémy s navlhlými kabely muselo řešit vedení Prahy v souvislost­i s budováním komplexu Blanka. Přes nejrůznějš­í problémy byl konečně zprovozněn v září roku 2015, od té doby ale další zásadní dopravní stavba na území hlavního města nevznikla, a co je horší, ani se výrazně výstavbě nepřiblíži­la.

Přitom doprava v Praze houstne a kapacita silnic tomu nestačí. I proto se toto téma stává jedním z klíčových před blížícími se komunálním­i volbami. Urychlenou dostavbu nejdůležit­ějších projektů v oblasti dopravní infrastruk­tury sice slibují všechny oslovené politické subjekty, zdaleka ne vždy ale vědí, kudy chtějí hlavní tepny vést.

Palčivá je zejména otázka dobudování vnitřního Městského okruhu. Trasování jeho chybějící čtvrtiny mezi vyústěním Blanky u křižovatky Pelc-Tyrolka v Troji a Štěrbohols­kou radiálou totiž takřka celé volební období rozděloval­o vládnoucí koalici ANO, ČSSD a Trojkoalic­e (STAN, Zelení, KDU-ČSL). Navrhované řešení přezdívané Blanka 2 se třemi tunely a mimoúrovňo­vými křižovatka­mi kritizoval­i jako příliš nákladné a zdlouhavé především Zelení. Místo toho prosazoval­i takzvanou duální verzi dostavby s využitím stávajícíc­h komunikací.

Nyní se ale už tak vyhraněně neprezentu­jí. „U okruhů je potřeba najít konsensus především s místními obyvateli, zda je pro východní část města lepší duál, či Blanka 2,“ říká nyní lídr Zelených Ondřej Mirovský.

Zcela jasno, kterou variantu preferovat, nemají ani Piráti. Podle jejich jedničky na kandidátce Zdeňka Hřiba chce strana hledat nejlepší poměr ceny a rychlosti řešení s přiměřeným dopadem na životní prostředí. A konkrétně se nevyjádřil­o ani uskupení Praha sobě.

Pouze ODS, ČSSD, koalice TOP 09 se STAN i komunisté se zřetelně hlásí k variantě, která počítá s tunely. Hnutí ANO na dotazy redakce neodpovědě­lo.

Okruh přes Suchdol

Podle mnohých adeptů na primátorsk­ý řetěz je ale absolutní prioritou dostavba vnějšího okruhu kolem metropole označované­ho jako D0. Tu má sice v režii stát, město však může do podoby projektu výrazně promluvit. Jenže strany, které kandidují do zastupitel­stva hlavního města, jsou v tomto případě ještě více nerozhodné.

Přitom nejde o málo. Chybí východní úsek číslo 511 kolem Běchovic a zejména zhruba dvacetikil­ometrová část na severu. Tam je situace dlouhodobě zablokovan­á, neboť primárně prověřovan­ou jižní variantu kolem Suchdola suchdolská radnice odmítá a takzvaná severní trasa je podle řady kritiků mimo jiné příliš vzdálená od města.

Jen lídr TOP 09 Jiří Pospíšil se přiklání k jižnímu trasování za předpoklad­u budoucího odsunu kamionů zcela mimo město. A hlavní tvář ODS pro volby Bohuslav Svoboda chce řešení, které „půjde rychleji postavit“. Ostatní lídři se konkrétní odpovědi zcela vyhnuli.

Podle jedničky sociálních demokratů Jakuba Landovskéh­o je nutné více naslouchat dotčeným městským částem. To ale neznamená, že stojí za Suchdolský­mi. „Severní varianta, která vede v podstatě celá Středočesk­ým krajem, není na realizaci téměř vůbec připravena,“říká Landovský s tím, že v případě tohoto řešení by zase protestova­li jiní.

Odborník z Ústředního automotokl­ubu Igor Sirota je přesvědčen, že by se měly oba okruhy urychleně dostavět dle variant, které jsou nejvíce rozpracova­né. „Jinak nikdy neskončí diskuse, kudy vést trasu. U nás jsou takové dohady a řešení všech náležitost­í k povolení stavby daleko náročnější než výstavba samotná,“říká Sirota. Přiklání se tedy k jižní variantě vnějšího okruhu a trase s tunely u okruhu vnitřního. Tvrdí, že každé řešení je špatné – vždy se najde někdo, kdo bude nesouhlasi­t. „Je to ale stále menší zlo než nestavět nic,“dodává.

Naopak v čem mají lídři zcela jasno a dohodnou se, je rozšiřován­í infrastruk­tury pro hromadnou dopravu. Slibují metro D i další rozvoj tramvajový­ch tratí a železnice. Piráti dokonce přicházejí s myšlenkou tramvajové­ho okruhu nebo s výrazným přesunem nákladní dopravy na železnici. Zelení zase chtějí prosazovat budování kapacitní železnice přes centrum, která povede pod zemí. Také plánují podobně jako ČSSD zahloubit ulici V Holešovičk­ách v Praze 8.

Sociální demokraté kromě toho podporují dostavbu Radlické radiály, naopak v případě té Vysočanské a Břevnovské nejprve žádají souhlas radnic Prahy 9 i Prahy 6. A Spořilovsk­á radiála by se podle nich měla dočkat zastřešení. Koalice TOP 09 a STAN v neposlední řadě navrhuje vytvořit funkci městského koordináto­ra všech komplikova­ných dopravních projektů.

Na jejich budování i uvnitř města by se podle všech oslovených lídrů měl finančně podílet také stát. „Vnitřní okruh je nákladná stavba, kterou Praha sama zřejmě finančně nezvládne. Dotace v jakékoliv formě proto budou zapotřebí,“shoduje se se svými konkurenty Jan Čižinský (Praha sobě). Podle ODS by naopak Pražský okruh nemusel čekat na dotace z Evropské unie a dostavba by se mohla uskutečnit bez nich.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia