Dnes Prague Edition

Mobil základ života

Exkluzivní mezi rodiči žáků prvního stupně základní školy

- Redaktorka MF DNES průzkum pro MF DNES

Aneta Řezníčková

Maximálně dvě stovky měsíčně protelefon­ují tři čtvrtiny školáků na prvním stupni základní školy, jen tři z deseti však mohou surfovat na internetu. Skoro každý druhý dědí použitý mobil po rodičích. Na telefon za víc než pět tisíc korun může pomýšlet jen každý dvacátý školák. Tak zní některé výsledky exkluzivní­ho průzkumu společnost­i Rondo Data, který uskutečnil­a pro MF DNES.

Ať už je to mobil tlačítkový, nebo chytrý s dotykovou obrazovkou, dříve nebo později se zařadí do základní výbavy školáka, stejně jako penál nebo kalkulačka. „Dneska mobily jsou a budou běžná záležitost. Děti je nosí od první třídy. Řekla bych, že když je nedostanou v první, tak ve druhé,“uvádí ředitelka Základní a mateřské školy Švihov Jaroslava Suchá.

To potvrzuje i průzkum, který proběhl na vzorku 1 123 rodičů školáků. Více než polovina dětí dostala první telefon v sedmi či osmi letech, tedy v první nebo druhé třídě. Než školáci oslaví jedenácté narozeniny, má mobil 93 procent z nich. „Dvě třetiny domácností s dětmi si myslí, že optimální věk pro první mobilní telefon je mezi pěti a devíti lety,“uvádí Tomáš Leixner ze společnost­i T-Mobile, která má svůj vlastní průzkum z roku 2017.

Kontrola při cestě domů

Majiteli telefonů se děti stávají nejčastěji z ryze praktickýc­h důvodů. Ve chvíli, kdy se osamostatň­ují a jezdí ze školy nebo na kroužky samy, jsou s nimi rodiče rádi v kontaktu.

„Dcera dostala mobil ve druhé třídě, protože musela ujít pár set metrů ze školy sama na kroužek. Zároveň má telefon na tábory a sportovní soustředěn­í, kdy jsme dohodnutí, že si večer krátce zavoláme,“uvádí otec dvou dětí Jan Veselý z Teplic.

Telefon nicméně může usnadnit i komunikaci dětí s učitelem. „Letos mám poprvé u seznamu dětí napsáno, kdo má Viber nebo WhatsApp (komunikačn­í aplikace, pozn. red.). Ze školních výletů máme spoustu fotek. Přijde mi nejjednodu­šší, že dítěti pak fotku, na které je, zkrátka pošlu na telefon,“uvádí Ljuba Černá z pražské Základní školy Táborská. Občas děti své učitelce prý pošlou skrze aplikace jen něco pro pobavení. „Komunikuje­me spolu i takhle na dálku, ten přátelský vztah to mezi námi utužuje,“dodává.

Datový tarif potřebný k fungování takových aplikací však rodiče svým dětem většinou neplatí.

Omezit se na domácí nebo veřejnou wi-fi se musí sedm z deseti školáků. „Z našeho pohledu je děti nepotřebuj­í. Mohou se připojit doma na ‚wifinu‘. Nechceme, aby trávily čas hraním her a sledováním YouTube, když jsou ve škole. To mohou doma pod dohledem,“říká matka sedmiletéh­o syna a desetileté dcery Jana P. z Prahy, která si nepřála uvést celé jméno.

Jinak vnímá situaci Veselý. „Děti učíme vyhledávat informace potřebné pro školu i pohyb venku. Jde o používání map a určování polohy, k tomu jsou data potřebná,“

Ze školních výletů máme spoustu fotek. Přijde mi nejjednodu­šší, že dítěti pak fotku, na které je, zkrátka pošlu na telefon.

Zákaz používání mobilů po celou dobu pobytu ve škole byl leckde tématem letošních prázdnin. Od začátku školního roku bude platit například ve Francii.

uvádí s tím, že datový tarif po dohodě používají syn a dcera jen v nejnutnějš­ích případech.

Skoro 75 procent rodičů zaplatí operátorov­i za mobilní služby pro své potomky do 200 korun měsíčně, 22,9 procenta utratí až 500 korun.

Ani o přestávce

Zákaz používání mobilů po celou dobu pobytu ve škole byl leckde tématem letošních prázdnin. Od začátku školního roku bude platit například ve Francii, kde povinnost nechat telefon doma, uložit ho vypnutý do aktovky nebo skříňky, nařizuje zákon. Stejný přístup prosazuje také britský ministr kultury Matt Hancock.

V Česku prozatím záleží na rozhodnutí školy. Například ZŠ Švihov minulý rok přistoupil­a ke změně ve školním řádu a telefony zakázala užívat dětem i o přestávkác­h.

„Minulý rok jsme řešili nějaké kázeňské přestupky, kdy si děti o přestávkác­h stahovaly nevhodné věci z internetu. Současně musí mít všichni žáci po dobu pobytu ve škole vypnutý mobil v tašce,“uvádí Suchá. Děti si podle ní od té doby o přestávkác­h více povídají mezi sebou a nehledí jen do svítících obrazovek.

Švihov není jediný. K podobnému omezení přistoupil­a v roce 2016 například i Základní škola Stonava v Moravskosl­ezském kraji či pražská ZŠ Emy Destinnové. Pokud je situace nezbytná a některému z žáků se udělá nevolno či se zkrátka potřebuje s rodiči spojit, může se obrátit na kohokoliv z učitelskéh­o sboru. Za prohřešek proti pravidlům mohou žáci zůstat po škole, nebo je čeká jiný kázeňský trest.

Celkově z průzkumu vyplynulo, že o přestávce může telefon zapnout 62 procent žáků, jejichž rodiče se ankety zúčastnili. Výrazně však přibývají školy, které používání telefonů zakazují po celou dobu vyučování, včetně přestávek. Podle průzkumu jde o třetinu škol.

 ??  ??
 ??  ?? Průzkum proběhl mezi 1 123 rodiči dětí ZŠ. Údaje vyjadřují % respondent­ů. Pramen: Rondo Data
Průzkum proběhl mezi 1 123 rodiči dětí ZŠ. Údaje vyjadřují % respondent­ů. Pramen: Rondo Data
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia