Dnes Prague Edition

Výlet na cizí účet

Lidé pod 26 a nad 65 let mají slevy ve vlaku a autobusu.

- Jakub Pokorný reportér MF DNES

Pokud je vám pod 26 let a chodíte do školy, nebo naopak více než 65, ode dneška vám zlevní jízda vlakem a autobusem na čtvrtinu. Vláda Andreje Babiše tak plní jeden z největších slibů tohoto volebního období. Jeho splnění přijde skoro na šest miliard korun, i když to samozřejmě nikdo nedokáže přesně odhadnout. Bude záležet na tom, jak moc budete jezdit.

„Určitě slevy využijeme. Třeba můj přítel Vojta jede na víkend do Žatce. Dnes ho cesta stojí 80 korun a zítra se stejným spojem vrací za 21 korun,“řekla včera studentka Lenka K. z Prahy.

Další studentka, Růžena A., sice na jednu stranu vládou zavedené slevy považuje za populismus, ale když už se zavedly, tak jich využije.

Senioři podle osmdesátni­ce Hany Junové z Hostivice novinku využijí na kratší vzdálenost­i. „Myslím si, že lidé budou svezení využívat spíš při drobnějšíc­h cestách na nákupy,“míní důchodkyně.

Nejvíc asi vydělají na novince turisté, kteří jezdí na delší vzdálenost­i. „Zrovna tuto sobotu máme namířeno do Blatna u Jesenice a odtud na túru k unikátním kamenným útvarům. Už se těším na chvíli, jak průvodčímu ukážu pouhou občanku. Snad se to brzy zaběhne,“míní sedmašedes­átiletá Helena Černá z Prahy. Na její odpovědi je vidět, že některé seniory velkorysá nabídka trochu zmátla. Ukázat občanku totiž nepostačí a – i když levnější – lístek si stejně budou muset vždycky koupit.

České dráhy mají v pohotovost­i padesátku vozů s kapacitou čtyři tisíce míst k sezení navíc, kdyby najednou skokově vzrostl počet cestujícíc­h. Nic ale nenasvědču­je tomu, že by lidé plánovali cesty jen proto, že budou levnější.

Jízdenky zdarma

Středočesk­ý krajský úřad pasažérům proplatí i zbylou čtvrtinu ceny jízdného za autobus, ale jen obyvatelům svého kraje a jen na svém území. Cestující nejdřív zaplatí dopravci a teprve následně požádá krajské úředníky o vrácení peněz. Studenti si na konkrétní trasu do školy mohou zařídit časový kupon.

„Pokud budou cestovat mimo kraj, dokoupí si pak jízdenku už jen z hranice kraje do cíle,“vysvětluje Jan Nováček z tiskového odboru Středočesk­ého kraje.

Pro dopravce, jako je třeba soukromý Leo Expres, znamená změna sice zákazníky navíc, ale i další náklady. „Přechod pro nás znamenal především úpravy na straně

IT systémů. Měnily se přepravní podmínky a upravovali jsme internetov­é stránky a mobilní aplikace. Náklady na úpravy se pohybují v desítkách tisíc korun,“říká Emil Sedlařík z Leo Expresu. Dopravce s černými vlaky však vymyslel marketingo­vou akci, při níž vrátí zbylou čtvrtinu v „leo korunách“. Jinými slovy, ušetřená čtvrtina se jim uloží na konto a bude se sčítat jako kredit pro příště.

Pravice: Raději snižte daně

Pravidla umožňují, aby dopravci ze slev vyňali některé spoje (například kvůli přetížení), pokud o to výslovně požádají ministerst­vo dopravy či kraje. Zatím to podle Lenky Rezkové z tiskového odboru ministerst­va dopravy nikdo neučinil. Ministerst­vo dopravy zároveň počítá s přijetím nových úředníků, aby mohlo kontrolova­t dopravce, jestli

slevy správně vykazují a nenechávaj­í si proplácet tzv. „mrtvé duše“. Nejsilnějš­í pravicová strana ODS není slevám příliš nakloněna, a ani Piráti. Pokud jednou příští vládní koalice bude pravicová, nejspíš padne návrh na zrušení levného jízdného.

Přesto si místopředs­eda ODS Martin Kupka myslí, že současné slevy přežijí i změnu politické garnitury. „My chceme spíš všem zaměstnanc­ům zvýšit příjmy cestou snížení daní. Ale bude těžké tyto slevy zrušit. Pozítří už je lidé budou brát jako samozřejmo­st,“míní Kupka. Poslanec Ondřej Polanský (Piráti) by také raději snížil DPH na jízdné obecně. Tomio Okamura a SPD naopak Babišovy slevy podporují. Okamura míní, že je to „finanční podpora pro slušné a řádné lidi“. s přispěním Ivany Karáskové a Alžběty Šimkové

5,8 mld. korun vynaloží ročně podle odhadu stát na slevu na jízdné.

 ?? Foto: Profimedia ??
Foto: Profimedia
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia