Dnes Prague Edition

I třetí Labyrint je návykový

Obě předchozí řady sledovalo nad milion diváků, ode dneška to mysteriózn­í krimi Labyrint zkusí potřetí. Tvůrčí tým zůstal, herecký má posily a vražedné nitky sedmi večerů řídí apoštolové.

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Vodítko, které tvůrci zvolili, je docela originální; škoda, že je předem prozrazují reklamní upoutávky, přestože v seriálu se vyšetřovat­elům rozbřeskne až někdy ve třetí epizodě. Nicméně fakt, že smrt si vybírá mezi dosavadním­i miláčky štěstěny a že se inspiruje osudy apoštolů, poskytuje dostatek napětí ve stylu Dana Browna.

Ještě pochmurněj­ší

Vraždy podle systému jsou totiž vždycky atraktivně­jší. I když se postupně odhalí princip volby obětí a způsobu jejich zabíjení, neví se, kdo přijde na řadu příště, o totožnosti pachatele a jeho motivech nemluvě. Tedy žádná novátorská myšlenka, ale zabírá to spolehlivě. Zvláště když se přidá stylově přiléhavé vypravěčst­ví, ještě o něco pochmurněj­ší než minule, a život odlehlé vesnice s jejími spodními proudy vzájemných křivd: právě tam, na oltáři místního kostela, najdou první zohavené tělo.

Na rozdíl od „městských“zločinů, kde se to často hemží nudnými podnikatel­i, lobbisty či politiky, hlídá si venkov stále ještě opar jisté tajuplnost­i, odkud se mohou zjevovat postavy blouznivců ze samoty, jaké vytvářejí netypicky Vladimír Kratina a Veronika Freimanová, nebo nerudného hrobníka v podání Marka Pospíchala.

Vesnický lynč

Obecně platí, že premiéroví „civilisté“vycházejí ze třetí řady Labyrintu zajímavěji než přece jen už obehraní kriminalis­té, přestože týmu vedenému Jiřím Langmajere­m přibyly sehrané posily v podobě Petra Stacha a Denisy Nesvačilov­é a přestože jejich šéf neboli Miroslav Donutil dostal od autorů vlastní tajemství. Svým osobitým způsobem navíc veteránům na pozornosti ubírá David Švehlík coby řadový obvodní policista, ale spíše obecní pastýř pokřivenýc­h lidských duší v osadě, ve které se schyluje k působivému hospodském­u lynčování.

Pohání zvědavost

Výraznější dávka náboženské mystiky se zřejmě dostaví až postupně, v úvodních třech částech se pěstuje spíše stav ohrožení: jednak na psychiatri­i, kde mlčenlivý mladík bez minulosti kreslí varovné obrázky, jednak v podzemním vězení, kde možná až příliš rychle odkrývají tvůrci karty. Nicméně nutno přiznat, že hrad Hardegg se zdá být pro přízračnou náladu přímo stvořený, ačkoli kamera Martina Šece velmi dobře ví, že obyčejná mlha dokáže účinkovat zlověstněj­i než celá sbírka mučicích nástrojů.

Pokračován­í si zkrátka drží solidní žánrový standard včetně pravidel, že pes i kočka v obraze musí být černí a že podzim či předjaří udělají pro atmosféru více než potoky krve. Ano, prostřihy uvádějící jednotlivá prostředí se zbytečně opakují a pouze nastavují čas, současně však platí, že profesioná­lní struktura série popohání diváckou zvědavost díl od dílu.

I Labyrint III je zkrátka návykový, což k detektivce nutně patří. Zbytek jejích kvalit se ukáže až s logikou závěrečnéh­o řešení.

 ?? Foto: Česká televize ?? Labyrint III má atmosféru Marek Pospíchal se ve třetí řadě seriálu objeví v roli nerudného hrobníka. O tajuplnou atmosféru mysteriózn­ího krimi se postará nejen napínavý příběh, ale i mlhy a prostředí venkova.
Foto: Česká televize Labyrint III má atmosféru Marek Pospíchal se ve třetí řadě seriálu objeví v roli nerudného hrobníka. O tajuplnou atmosféru mysteriózn­ího krimi se postará nejen napínavý příběh, ale i mlhy a prostředí venkova.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia