Dnes Prague Edition

Sen v červeném domě vychází z lidské paměti

- — Tomáš Šťástka

PRAHA Panenka s ustřiženou řasou. Malá mořská víla. Čupr Lojzíček. Herci pražského Divadla v Dlouhé se objeví v zajímavých rolích autorského kusu Sen v červeném domě, který zde režisérské duo SKUTR uvede 11. září. V projektu vycházejí tvůrci i herci z vlastních vzpomínek; monology pro Sen v červeném domě tak vznikaly během zkoušek. „Chtěli jsme se blíže seznámit se souborem,“vysvětluje za duo SKUTR, pro které podobný styl práce není novinkou, Lukáš Trpišovský.

Jedenáct zážitků

Nezvyklé to však bylo pro zdejší herce. „Jsou zvyklí na ledacos, tady se ale občas vzájemně překvapova­li,“popisuje Trpišovský. Výsledná hodina je podle pražské scény na pomezí divadla a koncertu. „Inspiroval­i jsme se dílem Samuela Becketta a Čtyřmi kvartety T. S. Elliota. Oba přinášejí zvláštní časoprosto­r, kde se přítomnost propojuje s minulostí,“odhaluje režisér zdroje, ze kterých spolu s Martinem Kukučkou vycházeli. S herci si na začátku stanovili jedenáct největších životních zážitků. „Dotýkaly se hodně dětství. Paměť staví důležité životní okamžiky na roveň s absolutním­i detaily,“všímá si režisér.

Může tak vytanout vzpomínka na smrt otce vedle chvilky, kdy vzpomínají­cí definitivn­ě odložil plyšového medvěda. Představen­í nemá ucelený děj, jde spíše o sled silných momentů. Tvůrci chtějí, aby se i divákovi během sledování Snu v červeném domě začaly vybavovat jeho vlastní vzpomínky a zapojil se tak do hry. Scéně vévodí nemocniční pokoj jako symbol přerodu. „Zní to těžce, ale divák si užije i hodně legrace,“slibuje režisér.

Důležitou složkou je hudba. „Využili jsme toho, že soubor je hudebně nadaný, používáme hodně hudebních nástrojů,“pokračuje Trpišovský. Hudbu totiž připravova­l přímo zdejší herec Jan Vondráček. Vedle něj se na jevišti objeví třeba Klára Sedláčková-Oltová, Jan Meduna či hostující Ondřej Rychlý. SKUTR dále pro Divadlo v Dlouhé chystá na 17. listopadu Dopisy Olze.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia