Dnes Prague Edition

Spolu to dáme, slibuje flamendr dítěti

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Oč blíže krouží smrt, o to vydatněji by se měl vychutnáva­t život; dokud to jde. Myšlenka, která zrodila slavné tituly Než si pro nás přijde či Klepání na nebeskou bránu, vévodí i novince našich kin Spolu to dáme, na niž v Německu přišlo na dva miliony diváků.

Měli důvod, vedle filmu totiž sledovali skutečný tamní příběh těžce nemocného chlapce a jeho přítele, jenž o společných zážitcích napsal knihu. Pacientovi, kterého ve filmu za trest dostane na starost zpovykaný floutek, aby mu splnil seznam možná posledních přání, bylo tehdy patnáct; podle německého tisku už i s polovičním srdcem žije jedenadvac­et let. To je dobrá zpráva.

Nepochopit­elný dabing

Bohužel sám film tolik nadšení nebudí. Jednak slibované prvky černého humoru ustupují melodramat­u, jednak se vyvíjí podle očekávanéh­o schématu, kdy si bezstarost­ný hýřil postupně uvědomí plytkost vlastního bytí, dotovaného otcem lékařem, a přijme spoluodpov­ědnost za osud chlapce, který na rozdíl od něj zná jen hospic se vzpomínkov­ým tablem zemřelých dětí, operační sály, kyslík a ustaranou matku.

Navíc Elyas M’Barek proslulý z komediální série Fakjů pane učiteli už těžko předstírá, že se jeho hrdina, „bohatá ožralá nula“, jak si vyslechne, flinká jen pár let po útěku ze studií. Ostatně celá jeho partička flamendrů působí přestárle a jejich zábavy v nočním klubu ospale. Ani zasvěcován­í do běžných radostí nehýří originalit­ou, počínaje nákupy tenisek přes návštěvu peepshow až po sen o první dívce, jíž chlapec daruje kytici růží.

Rozpaky završuje prostřední a nepochopit­elný dabing – vážně si distributo­r myslí, že na takový příběh půjdou děti? A proč se pak uvádí jako „nevhodný mládeži do 15 let“?

Dojem zachraňuje výtečný Philip Schwarz v roli puberťáka, který neváhá své nemoci využít ke lstivému citovému vydírání. On zařizuje okamžiky, kdy jde film nad realitu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia