Dnes Prague Edition

Prý zabíjím pohledem

Čtyři roky pískal v KHL. Nyní se Antonín Jeřábek vrací do extraligy, která zítra startuje

- Jan Daněk hokejový reportér MF DNES

Je jedním z nejvýrazně­jších jmen, která se vrací do hokejové extraligy. Jen považte: zúčastnil se dvou olympiád, třikrát pískal finále mistrovstv­í světa, jako první Čech nakoukl do KHL, kde vydržel čtyři roky. A pořád je v nejlepších letech! Antonín Jeřábek by byl posilou, kterou by před zítřejším startem nejvyšší soutěže uvítal snad každý mančaft.

Jenže má to zádrhel, on je rozhodčí. „Takže ovace žádné nečekám. Spíš naopak,“pousměje se 36letý arbitr, jenž se vrací kvůli rodině. „Rusko partnerské­mu vztahu neprospívá. A taky jsem trošku ztrácel motivaci,“vysvětluje.

Jak se to projevuje?

Není to o tom, že bych při utkání polevil v koncentrac­i, ale jde o pocit po zápasu. Třeba jsem odpískal finálový zápas v KHL, při kterém vše dopadlo dobře, ale vnitřně jsem cítil, jako kdyby to byl jeden zápas z mnoha. Necítil jsem radost a nadšení, že se něco povedlo. V ten moment jsem si uvědomil, že to není dobré. Už to dělám nějaký rok a vím, jaké pocity se dostavují, když pískáte první finále extraligy, mistrovstv­í světa nebo KHL. Koncem čtvrté sezony mě tohle opouštělo a bral jsem to jako jeden z ukazatelů, že už mi to stačilo.

Změnily vás čtyři roky v Rusku?

Určitě jsem se posunul dál. Působil jsem v nejlepší evropské lize, musel jsem se postarat sám o sebe. Po návratu mi lidé říkají, že jsem se stal trošku víc odtažitý.

Jak to?

Možná jsem méně komunikati­vní a přístupný. Lidem možná víc odsekávám. Jednoduše jsem víc ruskej. Prý dokážu zabíjet pohledem, ale vnitřně cítím, že jsem se nezměnil. Jen jsem si vytvořil nový výraz. Asi jsem přivykl ruským pohledům nebo mě donutily okolnosti, nevím. Kolegové rozhodčí na extraligov­ém semináři mi říkali, že působím jinak, vypadám přísně a moc se s nimi nebavím. Možná je to nějaký pozůstatek, který časem zmizí.

Čeští hokejisté mnohdy popisují, jak na ně v Rusku zprvu koukají domácí hráči jako na vetřelce, kteří jim kradou práci. Zažil jste to i vy mezi sudími?

Zpočátku to tak skutečně bylo. Když jsem tam přijel, neznal jsem jazyk, což bylo velké minus. Anglicky mluvilo jen pár kluků, ale během sezony se potkáváte s kolegy na ledě, posedíte, trávíte společně čas v kabině. Když jsem teď odcházel, chodila mi jedna zpráva za druhou. Kluci volali, co se stalo, mile mě to překvapilo. Za čtyři roky jsem si vytvořil přátelská pouta, i když na začátku ve vás vidí cizince, který jim přišel vzít práci. Ale na začátku mě zkoušeli.

Jak vypadá takové zkoušení?

Nebudu zastírat, že bylo pár večerů s lahví vodky. Sedíte spolu, ale oni nemají snahu se s vámi bavit. Šuškají si mezi sebou. Ale byla to otázka dvou tří měsíců a už to problém nebyl.

Jsou ruští rozhodčí přátelštěj­ší?

Těžko se mi to posuzuje. Je to dané hlavně tím, že spolu tráví hodně času. Letíte třeba do Vladivosto­ku na dva zápasy a jste tam pět šest dní. Jdete spolu na snídani, oběd a večeři. Jste spolu na stadionech, v hotelech. A co tam dělat? Sbalíte se, jdete

Byl to taktický kousek – bek vystřídal na kraji střídačky a na druhé straně naskočil útočník, na kterého hned mířila přihrávka. Teď je to zakázané. Mužstvo nesmí díky střídaní získat územní (nefér) výhodu.

Podrážení. Žádné výmluvy, že hráč nejdříve zasáhl puk a pak až soupeře. I když mu kotouč – tzv. „rybičkou“– vypíchne a následně způsobí jeho pád, bude mu dvouminuto­vý trest uložen. „Bude to ale poměrně složitá věc především na akceptaci diváků,“tuší Šindler. ven, pokecáte. Lidi poznáte mnohem víc než u nás. V extralize jedete na utkání, někdo vás čtyři hodiny před utkáním nabere, sednete do auta, po cestě někdo třeba usne. Odpískáte zápas, jedete domů a měsíc se nemusíte vidět.

Pocítil jste, že po v KHL pískáte jinak? angažmá

Zatím ne, přípravná utkání jsou specifická, nehraje se naplno. Změnou je to, že nemám možnost používat komunikáto­ry s dalšími rozhodčími, na což se dalo rychle zvyknout. Jinak v Rusku jsou striktnějš­í na posuzování zákroků u hrazení nebo obecně hry do těla. Tady v Česku je to benevolent­nější. Ruský hokej je víc technický a o bruslení, český je zase víc fyzický a kontaktní. V tom by mohl být při pískání největší rozdíl, ale pravidla až na výjimky stále zůstávají stejná.

Změnou také bude, že se budete pohybovat v prostředí, kde dokonale znáte řeč.

Mám ohlasy, že se prostředí na stadionech moc neposunulo. Mám na mysli nadávky rozhodčím.

Jak se fandilo v KHL?

Stane se, že si lidé zakřičí jako v Česku, kde máme klasickou pruhovanou svini. Ale není to tak časté. Fanoušci se tam jdou spíš dívat, prostředí nebývá tak bouřlivé. Krásná atmosféra je v Petrohradu, kde je pořád vyprodáno. Ale necítil jsem nevraživos­t vůči rozhodčím, v Rusku nejsou zvyklí se vyjadřovat a prezentova­t názory. Tady se negativní emoce projevují daleko víc.

Nejsou nadávky a vulgarismy v Česku až za hranou? Discipliná­rka je loni pokutovala.

Když bude rozhodčí pořád považován za někoho, kdo hokeji škodí, ubližuje a je tam zbytečný, nikam se neposuneme. Kdyby to bylo jako v Kanadě nebo Americe, lidé si zabučí, ale bez další osobní invektivy. Fanoušci jsou tam mnohem vyspělejší a rozhodčí mají jiné postavení.

Letos budete kvůli upraveným pravidlům v extralize (viz box) ještě sledovaněj­ší. Je vaše profese náročnější?

Jsme čím dál pod větším drobnohled­em. Když jsem před 12 lety začínal, natáčely se zápasy jednou kamerou umístěnou někde u stropu. Dostali jste DVD, abyste se mohl podívat, ale rozlišení bylo šílené. Vypadalo to jako akvárium, kde někdo jezdí, ale puk nebyl ani vidět. Dnes máte streamy, záběry v HD kvalitě, kluby jsou vybavené. Každý zápas a zákrok si může tým rozebrat a může si stěžovat. Ale tyhle věci mohou pomoct i nám.

Ruský hokej je technický, český je zase víc fyzický. V tom by mohl být při pískání největší rozdíl.

Zpětně se koukáte, jak jste pískal?

Nejsem workoholik, že bych si celý zápas sjížděl znova. Ale když se něco stane, něco jste neviděl a delegát vám nedá okamžitě zpětnou vazbu nebo se ujišťujete, že jste se rozhodl správně, pustíte si konkrétní moment. Většinou jde o složitá nebo diskutabil­ní rozhodnutí.

Takže když se nepodíváte na záznam, znamená to, že jste utkání zvládl?

Dá se říct, že ano. Když to skončí 6:1, na vyloučení je to 2:3, není důvod se koukat. Ale zápas se vám může povést, a přesto se podíváte. Třeba když dáte dvě trestná střílení, dva borce vyloučíte do konce zápasu a trenéra vyhodíte ze střídačky. To se raději ujistíte.

 ?? Foto: Profimedia.cz ?? Špatné střídání.
Foto: Profimedia.cz Špatné střídání.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia