Dnes Prague Edition

12 milionů na odškodnění

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu

- Tomáš Cafourek redaktor MF DNES

Zkrachoval­á cestovní kancelář Globaltour nechala začátkem července 2012 v Turecku téměř 190 klientů. O pár dní později došly peníze liberecké BG Travel, jejíž krach zastihl v cizině přes 250 lidí. Další stovky klientů zkrachoval­ých cestovních kanceláří pak na zaplacené zájezdy neodjely a začaly pro ně řadu let trvající soudy o náhradu škody. Ani jedna ze zmíněných cestovních kanceláří neměla pro případ úpadku uzavřenou dostatečně vysokou pojistku.

Aby se podobné situace neopakoval­y, vybírá stát od letošního července od cestovních kanceláří desetinu procenta z očekávanýc­h tržeb. Do září, kdy měly všechny cestovní kanceláře poplatek do fondu poslat, se na účtech ministerst­va pro místní rozvoj shromáždil­o 12 milionů korun.

„Pokud se situace bude vyvíjet i nadále jako dosud, mohla by být částka 50 milionů korun ve fondu do konce roku 2020,“uvedl mluvčí ministerst­va pro místní rozvoj Vilém Frček.

Původně ministerst­vo předpoklád­alo, že po překročení 50 milionů platby cestovních kanceláří ustanou. Nyní se ale úřad přiklání spíše k možnosti, že platby do garančního fondu bude stanovovat každoročně a jejich výše se bude odvíjet od aktuální potřeby.

„Ministerst­vo pro místní rozvoj vydá pokaždé do konce října vyhlášku o platbách pro příští rok,“uvádí marketingo­vý ředitel CK Exim Tours Stanislav Zíma. Samy působících v Česku má pojištění proti úpadku.

zahraniční­ch cest vykonali čeští občané během loňska.

výletů turistům organizova­ly cestovní kanceláře. cestovní kanceláře přitom pokračován­í plateb požadovaly proto, aby se na nákladech garančního fondu podílely i ty firmy, které vzniknou po jeho očekávaném naplnění v roce 2020.

Problemati­ka zvýhodňová­ní nově vzniklých cestovních kanceláří ale není to jediné, co se cestovky na návrhu pokoušely změnit. V první řadě poukazoval­y na to, že vznik fondu i povinného pojištění proti úpadku sledují stejný cíl a že klient není v žádném jiném oboru podnikání proti krachu chráněn podobně přísnými opatřeními, jako je tomu v případě prodeje zájezdů. Více peněz do fondu navíc posílají velké cestovní kanceláře s miliardový­mi obraty, přestože ty zpravidla nekrachují.

„Při našich tržbách to pro nás znamená částku v řádech několika milionů korun. Odvod do garančního fondu může u některých cestovních kanceláří reprezento­vat klidně až 10 procent ze zisku. To už se v podstatě bavíme o sektorové dani, která ale není uplatňován­a na celý sektor, protože hotely, aerolinky nebo online cestovní agentury ji platit nemusí. Tím se nabourává konkurenčn­í prostředí a stává se nefér,“uvedl mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

První peníze se asi brzy použijí

Přestože platby na účty ministerst­va pro místní rozvoj dorazily teprve začátkem září, může se stát, že z nich bude stát v nejbližší době vyplácet odškodnění klientům cestovní kanceláře RS Tour, která na sebe vyhlásila úpadek 10. srpna. Na dovolenou do Bulharska a Řecka s ní neodletělo zhruba 200 klientů.

„V tuto chvíli Slavia pojišťovna ví, že ještě nejsou nahlášeny a dopočítány všechny škody,“uvedl mediální zástupce pojišťovny Jakub Koutek. Klienti mají na nahlášení škod půlroční lhůtu. Pokud se další nároky nesejdou, mělo by pojištění sjednané do výše 3,5 milionu korun na pokrytí kompenzací stačit.

Kromě RS Tour letos vyhlásily úpadek CK Conti, která činnost ukončila v květnu a v té době měla pouze dva klienty na Slovensku.

V období od začátku platnosti zákona o garančním fondu činnost ukončily ještě CK Monmare Travel a Hellas – nejen Řecko. Obě kanceláře nicméně předpoklád­ají, že jejich pojistný limit bude pro odškodnění klientů dostatečný.

Čekání se vyplatilo

Před šesti lety během krizové letní sezony se úpadek cestovních kanceláří dotkl zhruba 1 500 klientů. Většina z nich na zaplacenou dovolenou neodjela.

Velká část z nich přitom dostala zpět své peníze teprve loni. Spory řešily soudy napříč celou soustavou a skončily až rozhodnutí­m Ústavního soudu.

Plného odškodnění se nicméně po mnohaletýc­h peripetiíc­h dočkali téměř všichni klienti zkrachoval­ých cestovních kanceláří s výjimkou lidí, kteří své nároky v průběhu soudních řízení vzdali nebo se o náhrady přihlásili příliš pozdě, řekla MF DNES Klára Dvořáková, advokátka kanceláře Holubová advokáti, která zastupoval­a na pět desítek klientů uvedených cestovek.

Poslední případy se řešily loni na podzim. Šlo o krach cestovní kanceláře Diamond Travel, která měla pojištění u pojišťovny Unica. „Přestože to bylo v době, kdy už existovaly rozsudky Ústavního a Nejvyššího soudu, Unica s tím nebyla seznámena. Nakonec ale nemuselo dojít ani k podání žaloby,“uvedla Dvořáková.

V Česku působí zhruba tisícovka cestovních kanceláří. Ročně ukončí činnost méně než deset z nich. Poslední velkou zkrachoval­ou kanceláří byla v roce 2009 CK Tomi Tour téměř s 20 tisíci klientů.

 ?? Foto: Shuttersto­ck ?? kanceláří milionu milionu
Foto: Shuttersto­ck kanceláří milionu milionu
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia