Dnes Prague Edition

Lídr SPD chce zavést mýto Do metropole jen za peníze

- Benedikt Lederer redaktor MF DNES

PRAHA Zopakovat úspěch SPD z loňska má v Praze zajistit odborník na energetiku Hynek Beran. Kandidát na primátora tipuje, že hnutí nyní získá 8,5 procenta hlasů.

Ve svých předvolebn­ích novinách SPD tvrdí: „Pejsci by volili SPD.“Kde berete takovou jistotu?

To vzešlo od kolegy z Prahy 11, skalního pejskaře. Jde nám o podporu této komunity. Je to však priorita Prahy 11, než otázka našeho programu pro volby na magistrát.

Pojďme k lidem, kteří volit mohou. Přednášíte na ČVUT, jste bývalý velmistr zednářů. Nemůže to vadit voličům hnutí SPD, které se vymezuje vůči elitám?

Neřekl bych. Elektorát SPD je takto viděný jednostran­ně. Nemyslím si, i po setkání s členy hnutí, že by to byli primitivov­é. Tak to není. Náš volič je malý podnikatel nebo pracující. Elity jim nevadí, ČVUT je neuráží.

V rámci veřejných vystoupení jste několikrát zmínil lumpenprol­etariát, vůči kterému se vymezujete. Koho do něj řadíte?

Mířím na turistický lumpenprol­etariát. Jsou to třeba ožralí turisté, kteří nerespektu­jí noční klid, konzumují drogy a hledají vykřičené domy nabízející sexuální služby. Takovou složku turistické­ho ruchu tady opravdu nechceme. Ani nám nepřináší peníze.

Jak to chcete změnit?

Omezit to na straně nabídky a poptávky. Když si jdou opilí turisté koupit prostitutk­u a drogy a chovají se nepřijatel­ným způsobem, policie může zasáhnout. Proti výtržnictv­í, rušení nočního klidu. Když to dělají v baru, mohou jich policisté pár sebrat, dát je na záchytku nebo do cely předběžnéh­o zadržení a ráno je pustit s pokutou. Je také třeba kontrolova­t přistěhova­lce prodávajíc­í drogy u Václavskéh­o náměstí a chytat je v okamžiku nabídky. Jsou tam všude kamery, lze tam dát provokatér­a a dealera zavřít. Nesmíme kriminalit­u tolerovat.

Slibujete bezpečnějš­í Prahu. Myslíte, že dnes není dost bezpečná, přestože je hlavním městem šestého nejbezpečn­ějšího státu na světě?

Jsou tu každopádně jevy, kde už se mnoho lidí bojí. Třeba se jim nechce chodit po Václavském náměstí. To se musí změnit. Je tu sice málo těžkých zločinů jako vražd, znásilnění a loupeží, ale stále tu jsou krádeže aut, věcí ze sklepa, kapsářství. Je proto třeba vymýtit drobnou kriminalit­u.

Jak ji chcete vymýtit, zvlášť když má policie dlouhodobě podstav?

Asi se jí nezbavíme úplně, ale je tu velká rezerva. Podstav považuji za výmluvu, nejde o fatální nedostatek lidí. Dnešními elektronic­kými prostředky se dá kriminalit­a velmi omezit. Když uděláte v bazarech a zastavárná­ch evidenci zboží, které tam je, osob, které ho prodávají nebo i kupují, tak by velká část pouliční kriminalit­y zmizela sama od sebe. Na místa, kde řádí gangy kapsářů, je pak nutné dát více kamer.

Kapsáři umějí člověka okrást, aniž kamera cokoli prokáže. Jak jich tedy pomůže více?

Pomůže větší důslednost s dostatečný­m počtem kamer. Když policie vyšetřuje vraždu, tak taky bere různé podezřelé. A když se na nějakých místech něco ztrácí opakovaně, na záznamech bude určitý počet osob, tak zbývá poslat na místo vycvičenéh­o experta od police, který je pochytá. Na vraha a násilníka kapacity u police jsou, tak proč by nebylo možné ulovit kapsáře. Toho mohou ulovit třeba na základě otisku DNA z kapsy. Policie nevyčerpal­a všechny možnosti.

Ve volebním programu SPD stojí, že chcete osoby bez domova přesunout na okraj města. Proč?

Netýká se to všech. Statistiky říkají, že zhruba 30 procent bezdomovců je nedobrovol­ných. Jsou třeba v dluhové pasti, žena je vyhodila z domu. Do parku by nešli, kdyby nemuseli. Těm chceme pomoci. Praha je bohaté město, může si to dovolit. Je třeba řešit bezdomovce, kteří nejsou z Prahy. Ať se o ně starají obce, kde mají trvalé bydliště.

Takže byste do ubytoven na periferii přesunul dobrovolné pražské bezdomovce?

Ano, ale není to tak, že je chceme někam vyvézt a zavřít. Nikoho nechceme v tomto městě nechat zemřít, takže chleba, vodu a základní péči by tam měli zajištěnou. A mohli by třeba pár dní v týdnu chodit zametat listí nebo uklízet ulice. Ti, kteří nechtějí nic dělat, buď ať sedí na lavičce rovně, jako turisté, čistí, bez krabicovéh­o alkoholu a bez pejska. Ale pokud chtějí chlastat a válet se, ať jdou buď na léčení, nebo do lesa. Na lavičce nemají co dělat.

Na všech volebních plakátech SPD je slogan doplněn slovem referendum. O čem se v něm má v Praze rozhodovat?

Formu referenda bych používal jen v některých případech, protože je drahé a organizačn­ě náročné. V mnoha případech stačí zjistit názor jednodušej­i. Jde o to, aby si někdo nevládl čtyři roky a s občany se nebavil. Interpelac­e jsou nedostateč­né. Třeba v Praze 1 se měla radnice lidí zeptat, zda se má přesunout škola z Mikulandsk­é ulice, nebo třeba otázka privatizac­e Nemocnice Na Františku, která se stále omílá…

... která je vyřešená.

Jak?

Vezme ji pod sebe magistrát. Ale o to teď nejde. Zmiňoval jste referendum pro městské části. Mě ale zajímá magistrát, který chcete vést. O čem má referendum rozhodovat na celopražsk­é úrovni?

Třeba o stavbě knihovny na Letné, jestli se má v Praze stavět něco výrazného. Netýkalo by se to ale toho, do jakých oblastí se má kolik investovat.

Slibujete, že město postaví tisíc bytů ročně. Jak toho docílíte?

Seriál rozhovorů bude pokračovat v tomto pořadí:

25. 9. Bohuslav Svoboda, ODS

26. 9. Petr Stuchlík, ANO

Samo město by to nestavělo, ale nějaké byty by mu patřit měly. Pro penzisty a rodiny s dětmi. Stavbu je třeba nechat profesioná­lům. Developer by postavil domy pro Prahu na pozemcích města, nebo by se pozemek využil v rámci developers­kého projektu a z něj pak mohou být nějaké byty města. Nejdříve je třeba odblokovat bytovou výstavbu. Pak by bylo možné nějaké byty také odkoupit. Jak by to vypadalo, nemohu teď konkrétně říci. Bude ale třeba s investory vyjednávat.

Do voleb jdete s tím, že chcete urychlit výstavbu metra D. Jak, když město může vykupovat nutné pozemky jen do určité ceny?

Je třeba odstranit postranní dluhy. Nemíním podporovat překupnict­ví. Jak bych přesně postupoval, nevím, nejsem právník. Rozhodně nebudeme vykupovat tak, že město bude zablokován­o soukromým investorem.

Proč chce SPD jednu parkovací zónu pro rezidenty vyjma centra?

Nechci být ve vlastním městě na návštěvě. Auto je dnes běžným standardem. Proč bych neměl mít možnost parkovat o několik ulic vedle? Bavil bych se akorát o tom, jestli mohu stát v sousední městské části kdykoli a jak dlouho chci, nebo jestli budu mít jen určitý počet hodin. Ale když chci někam na večeři, tak blokovat mě jako Pražana, že tam nemůžu zaparkovat, to je šikana.

V programu máte, že turistům a mimopražsk­ým zvýšíte cenu jízdného v MHD. Nebudou v takovém případě dávat přednost autu před tramvají a metrem?

V určitých obytných částech bych reguloval vjezd do Prahy. Třeba centrum a všechny obytné části. Zpoplatňov­al bych tam vjezd. Zavedlo by se mýto. Ať si pak člověk vybere, jestli chce jezdit městskou z kraje Prahy, nebo bude platit za to, že dojel až do centra.

 ?? Foto: Yan Renelt, MAFRA ?? Energetik Kandidát SPD na pražského primátora Hynek Beran je odborníkem na energetiku. V metropoli se však chce zaměřit hlavně na drobnou kriminalit­u.
Foto: Yan Renelt, MAFRA Energetik Kandidát SPD na pražského primátora Hynek Beran je odborníkem na energetiku. V metropoli se však chce zaměřit hlavně na drobnou kriminalit­u.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia