Úplatky boří radu Prahy 22

Kvůli obžalobě radního Petra Semeniuka svolá Praha 22 mimořádné zastupitelstvo.

Dnes Prague Edition - - Praha - Martin Bajtler redaktor MF DNES

UHŘÍNĚVES Těsně před volbami se hroutí vláda Prahy 22 poté, co byl ze zmanipulování veřejné zakázky na konci srpna obžalován radní pro oblast investic a infrastruktury Petr Semeniuk (bezpp./Sousedé).

Korupce se měla odehrát při přípravě rekonstrukce areálu Kuks na Trutnovsku, případem se ale bude zabývat Městský soud v Praze. Do kauzy vytrvale tepe opozice, na její nátlak bude svoláno mimořádné zastupitelstvo a starosta je na vážkách, jak se k události postavit.

Městské státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na čtyři osoby, které jsou podezřelé z trestných činů sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie. Hrozí jim až deset let vězení. „Můžeme potvrdit, že jedním z obžalovaných je i pan Petr Semeniuk,“sdělil MF DNES mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Padělaná směnka

Rekonstrukce zámku Kuks vyšla na 322 milionů korun. Podle informací kriminalistů, které na počátku září zveřejnila ČTK, poskytoval místopředseda hodnotící komise Dalibor Dubový interní informace z tvorby zadávacích podmínek Semeniukovi, který je přeposílal lidem z firmy Gema Art Group.

Semeniuk si navíc podle vyšetřovatelů jako zprostředkovatel za své služby předem sjednal odměnu zhruba 12 milionů korun. Z vyplacení odměny ale nakonec sešlo, a proto údajně Semeniuk padělal směnku, podle níž mu firma Gema danou částku dlužila.

Ta ve sdružení se společností Hochtief nakonec zakázku získala. Firma totiž podle policie informace využila k vypracování nabídky, kterou nakonec komise vybrala jako vítěznou.

Směnku podle policie udal jako pravou jiné firmě, která poté na Gemu jako na dlužníka podala směnečnou žalobu. Radní proto čelí obžalobě také z padělání platebního prostředku, za což ho soud může poslat za mříže až na dvanáct let.

„Obžaloba z korupční kauzy je závažná věc. Rozhodli jsme se proto svolat mimořádné zastupitelstvo, na kterém budeme požadovat okamžité odvolání pana Semeniuka z funkce uvolněného radního a vyzveme ho, aby složil zastupitelský mandát,“řekl opoziční zastupitel Vojtěch Zelenka (STAN).

Podle starosty Prahy 22 Martina Turnovského (Pro Prahu) je v současnosti obžalovaný radní na dovolené. „Rád bych si s ním o všem nejprve promluvil. Potřebuji znát podrobnosti, takže to takto dopředu nemohu říct,“reagoval starosta na otázku, zda bude na mimořádném zastupitelstvu hlasovat pro Semeniukovo odvolání.

„Myslím si ale, že člověk, který je obžalován, má jiné starosti než vykonávat činnost ve veřejných funkcích,“dodal Turnovský s tím, že radního vyzval, aby ze své funkce sám odstoupil.

Opozice chce na mimořádném zastupitelstvu, které musí radnice svolat nejpozději na 2. října, navrhnout i přezkoumání všech zakázek městské části za poslední tři roky v hodnotě nad půl milionu, které se týkaly stavebních prací. „Chceme také předložit usnesení na zadání forenzního auditu na tři největší veřejné zakázky, které měl Semeniuk v gesci,“dodal Zelenka.

Podle něj se navíc policie o Semeniuka zajímala už před dvěma lety, kdy zabavila jeho počítač, který patřil úřadu. To potvrdil i starosta. „Nějaké šetření tady proběhlo s tím, že se to netýkalo městské části, ale pana Semeniuka v jeho soukromé věci. Byli jsme informováni panem radním, že v nějaké kauze figuruje jako svědek,“uvedl.

Moc ušpiněných lidí

Kromě toho, že v nadcházejících volbách kandiduje Semeniuk z druhého místa za sdružení Rozumní sousedé v Praze 22, je také sedmičkou na kandidátce Rozumných na magistrát. Předseda Rozumných a lídr magistrátní kandidátky Petr Hannig v obžalobě Semeniuka problém nevidí.

„Nikoho odvolávat nebudu. Soud ještě neproběhl a musíme respektovat presumpci neviny,“uvedl Hannig s tím, že o kauze doposud nevěděl. „Zjišťoval jsem si informace kolem obvinění Aleše Hušáka (bývalý šéf Sazky, č. na kandidátce, pozn. red.), tam je už všechno v pořádku, a vy mi teď říkáte, že má problémy zas někdo jiný? Jak má člověk sehnat na kandidátku někoho čistého,“dodal Hannig.

Policejní stíhání komunálních politiků v Praze není neobvyklé. Před rokem poslal soud na dva roky za mříže zastupitele Prahy 11 Petra Hrabala z ČSSD. Na jeho místo usedl spolustraník Josef Belaník, kterého policie obvinila v dřívější kauze.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.