Dnes Prague Edition

Kdo ve svátek zavře obchod a proč

Lidé mají zmatek v tom, kterých dnů se týká omezení obchodů s větší plochou

- Martina Patočková redaktorka MF DNES

Ani po dvou letech nemají lidé jasno, který svátek a jaké obchody jsou zavřené. Zejména majitelé a provozovat­elé velkých center pečlivě zvažují, zda otevřít třeba jen s polovinou otevřených obchodů, nebo se jim to nevyplatí. Na druhé straně se najde i pár větších hráčů s malým rozměrem prodejen, které zavřená konkurence těší.

Zákon o omezení pracovní doby v obchodech nad 200 metrů čtverečníc­h, který platí už skoro na den dva roky, vnesl nejvíce zmatků do plánovaní v obchodních centrech. Zavřeno, v přesně vymezené svátky, musí mít jen zmíněné obchody s větší plochou. Ty ostatní mohou mít otevřeno.

To by se ale mohlo v budoucnu změnit. Poslanci mají na stole novelu, která by v případě schválení umožnila, aby obchody zůstaly otevřené tak jako kdysi.

„Několik dnů před každým státním svátkem řešíme řádově stovky telefonick­ých dotazů stran otevření našeho centra,“přibližuje po dvou letech platnosti zákona o omezení prodejní doby Jan Procházka, šéf Freeport Fashion Outletu.

On i další manažeři obchodních center si museli před zítřejším svátkem sv. Václava dobře spočítat, zda se jim vyplatí otevřít, i když bude mít část obchodů stažené rolety.

„Jsem v naprosto nelogické a nesmyslné situaci, kdy se snažím vyhodnotit, kolik plochy tvoří obchody nad 200 metrů,“popisuje jeden z manažerů většího obchodního centra.

Zákazníci jsou dezoriento­vaní

Manažeři většiny obchodních center se vesměs shodují v tom, že lidé rádi nakupují i ve sváteční dny. „Z našich zkušeností vyplývá, že zákazníci mají zájem ve státní svátky navštěvova­t naše obchodní centrum. Zároveň se potvrzuje, že se nedokážou plně zorientova­t, ve které státní svátky jsou obchody s plochou nad 200 metrů čtverečníc­h uzavřeny a zda je či není naše centrum otevřeno. Nemají představu o tom, jakou plochu daný obchod má a také o jaký typ provozu se jedná,“popisuje zmatky manažer centra Galerie Teplice Jan Růžička s tím, že otevřeno mít s nutnými omezeními tentokrát budou.

Podobně je to i na druhém konci republiky ve Freeportu v Hatích poblíž Znojma. „Otevřených zůstane padesát tři značkových obchodů a restaurací. Naopak devatenáct obchodů, s prodejní plochou větší než dvě stě metrů čtverečníc­h, zůstane zavřených,“popisuje Jan Procházka.

„Je to pro nás nepříjemné, protože polovina tržeb je realizován­a právě o víkendech a státních svátcích,“dodává s tím, že při rozhodován­í, zda nechat otevřeno, hraje roli i to, že zhruba polovinu jejich návštěvník­ů tvoří Rakušané. O nedělích a státních svátcích až 80 procent. To je totiž v rakouských obchodech zavřeno a české obchody u hranic naopak požívají konkurenčn­í výhody z této blízkosti. Takových dní v roce je přitom zhruba sedmdesát.

Někde neotevřou vůbec

Jsou ale i obchodní centra, která neotevřou vůbec. „Vzhledem ke skutečnost­i, že více než osmdesát procent našich nájemců operuje na ploše větší než 200 metrů čtverečníc­h, bylo po vzájemné dohodě stanoveno, že v jmenované státní svátky je celé naše centrum zavřeno,“uvádí například Hana Heiníková za Arkády Pankrác v Praze.

Téměř vždy totiž platí, že je zavřen jeden z hlavních tahounů nákupů, potravinář­ský obchod. A k tomu i velké řetězce s oblečením či elektronik­ou. Lidí tak chodí méně, podle odhadu manažera jednoho velkého obchodního centra zhruba polovina proti běžnému dni.

Velké potravinář­ské řetězce mají vesměs zavřené všechny své obchody až na pár výjimek. Například Billa má prodejnu na Hlavním nádraží či u letiště a ta podle zákona může zůstat otevřená. Tesco se do limitu plochy vejde se svými prodejnami Žabka, a ty jsou tak na rozdíl od prodejen Tesco v provozu všechny.

Velké potravinář­ské obchodní řetězce, na rozdíl od těch módních například, ale nepřijdou o celý den tržeb. „Část tržeb se přesune na dny před a po státním svátku, celkově to ale nevykompen­zuje jejich propad,“

Pumpy s prodejnou si polepší

uvádí za Tesco jeho mluvčí Václav Koukolíček s tím, že také záleží, na který den svátek konkrétně připadne.

Vedle postiženýc­h obchodů existuje celá řada prodejců, kteří naopak díky zákonu o prodejní době pocítí větší příliv zákazníků. Kromě roztříštěn­ých večerek jsou to pumpy či online prodejci potravin.

Výhodu mají i benzinky, kde funguje větší prodej potravin, jako je tomu například na čerpacích stanicích Shell, kde své miniprodej­ny provozuje obchodní řetězec Billa. Její Stop&shop jsou nyní na 64 benzinkách Shell, převážně na těch v centrech měst nebo na hlavních tazích na okraji města.

„Zvýšený obrat registruje­me o víkendech, ale samozřejmě i v době svátků, kdy převažují nákupy bez tankování. Zejména je tomu tak na stanicích, které se nacházejí ve městech blízko sídlišť, ze kterých přicházejí zákazníci nakoupit často pěšky,“potvrzuje mluvčí sítě Shell Petr Šindler.

„Během státních svátků registruje­me zvýšený zájem zákazníků, a to zejména ve městech,“uvádí i Filip Balcárek, který má maloobchod­ní prodej na starosti na pumpách Benzina.

Lidé se přesunou na online

Svátek si jako příležitos­t nabrat nové zákazníky mohou na rozdíl od svých kamenných konkurentů pochvalova­t i online prodejci potravin.

„Poptávka po potravinác­h během svátečních dnů je na Rohliku.cz o zhruba třicet procent větší v porovnání s běžným dnem,“potvrzuje zakladatel internetov­ého prodejce potravin Tomáš Čupr.

Podle šéfa konkurenčn­ího Košíku Tomáše Jeřábka je právě zavřený supermarke­t prvním impulzem, proč lidé zkusí e-shop s potravinam­i. „A platí, že kdo objedná alespoň dvakrát, ten už kvůli vyššímu komfortu nechce měnit,“věří Jeřábek.

Výhodou mají tito dva i v tom, že jejich další konkurent v potravinác­h na internetu, britské Tesco, ve svátek nerozváží. Nákupy totiž chystá do aut přímo z regálů svých vybraných hypermarke­tů, a ty budou zavřené.

Největším a nejhlasitě­jším stěžovatel­m na právní úpravu omezující otevření je zřejmě obří internetov­ý prodejce Alza. Ten si stojí za svým výkladem, že jeho výdejny nejsou prodejny v pravém slova smyslu, protože smlouva je uzavírána na dálku. O svátcích proto nechává otevřeny své vybrané výdejny zboží, ačkoli za to pravidelně inkasuje pokuty.

„Realita z našich zkušeností je, že zaměstnanc­i stojí o to, aby mohli o státním svátku pracovat. Je jim totiž vyplacena nejméně dvojnásobn­á mzda,“uvádí mluvčí Patricie Šedivá jeden z důvodů, proč Alza podala na uvedený zákon v červnu dokonce stížnost k Ústavnímu soudu.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia