Investoři se lekli, akcie ztrácejí

Obavy z obchodních válek i prudkého růstu úroků v USA děsí investory. Ztrácejí akcie firem ze všech sektorů, nejvíce technologie a luxusní zboží.

Dnes Prague Edition - - Přední strana - Martin Petříček redaktor MF DNES

PRAHA Světové burzy v posledních dvou dnech zachvátila panika. Investoři na všech hlavních parketech se ve velkém zbavovali akcií, zejména technologických firem či luxusních značek.

Výprodej zasáhl i pražskou burzu, byť v menší míře než vyspělejší trhy.

Obavy investorů vyvolává možná eskalace obchodních válek mezi Spojenými státy a Čínou či příliš rychlý růst úrokových sazeb v USA. To může naznačovat, že současný růst ekonomiky se chýlí ke konci. Mírné zpomalení očekává například i Mezinárodní měnový fond, který navíc varuje před rostoucími riziky – kombinací vysoké zadluženosti a příliš drahých aktiv, včetně akcií a nemovitostí.

Akciové trhy mají za sebou – až na krátkodobé výkyvy jako letos na začátku roku – mnohaleté období růstu, které začalo před devíti lety, kdy se investoři oklepali z finanční krize. Otázkou zůstává, zda je nyní čeká delší propad, či zda jde o krátkodobou záležitost. (mp)

Světové burzy od New Yorku přes Tokio a Londýn až po Prahu mají za sebou špatné dny. Vše začalo ve středu, kdy Wall Street zaznamenala největší propad od letošního února. Ztrácely především akcie technologických firem. Propad se postupně přelil také na asijské a evropské parkety. Většina burz rychle přišla o veškerý zisk, který si připsala od začátku jara, kdy akciové trhy zažily podobný výplach.

Pokles o 1,2 procenta včera zaznamenala také pražská burza. Ztrácela většina hlavních titulů burzy. Jde však o mírnější pohyb, než který zaznamenaly trhy v západní Evropě, Americe či Asii. Navíc – na rozdíl od Frankfurtu či Londýna – nezaznamenal ztráty. Index PX je nyní téměř na stejné úrovni jako na začátku ledna.

Série propadů ukazuje na nejistotu investorů ohledně dalšího vývoje ekonomiky. Mnozí analytici upozorňují, že obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou povede k nižším ziskům amerických korporací, což se musí odrazit na ceně akcií. Ztrácely i akcie výrobců luxusních doplňků, které jdou v Číně dobře na odbyt. Například cenné papíry společnosti Louis Vuitton přišly během dvou dnů o osm procent.

USA už od léta uvalily cla zhruba na polovinu čínských exportů, na což Říše středu reagovala odvetnými opatřeními. Prezident Donald Trump ve čtvrtek varoval, že válka s Čínou není u konce. „Má to velký dopad. Jejich ekonomika jde významně dolů a já toho mohu udělat ještě mnohem víc, pokud budu chtít. Nechci to udělat, ale musejí přijít k jednacímu stolu,“prohlásil pro televizi Fox News.

Trump tvrdí, že investoři nereagují na jeho obchodní sváry s Čínou, ale na rychlé utahování šroubů ze strany americké centrální banky Fed. Růst úrokových sazeb, který má dle teorie negativní vliv na poptávku po akciích, je prý příliš rychlý. „Myslím, že se Fed zbláznil,“prohlásil Trump.

Inflace je podle Trumpa pod kontrolou a není třeba postupovat tak rychle. Naposledy Fed zvýšil úroky v září a hodlá v tom pokračovat.

Nejistotu investorů prohloubilo také varování Mezinárodního měnového fondu před zhoršením finančních podmínek ve světě. Fond již podruhé v řadě varuje před kombinací vysoké zadluženosti a příliš drahých aktiv, tedy především akcií a nemovitostí.

Korekce mohou být častější

„Napětí na finančních trzích a dostupnost peněz se budou spíše zhoršovat. Doposud zhoršování finančních podmínek nebylo nijak hrozivé. To se ale může z řady důvodů změnit,“říká hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Otázkou je, zda propad může trvat déle, nebo jde o jednorázovou záležitost a příležitost pro investory vybrat dosavadní zisky. Až na krátkodobé výkyvy, jako například letos na začátku roku, za sebou mají akciové trhy mnohaleté období růstu, které začalo před devíti lety, kdy se investoři oklepali z finanční krize.

„V situaci, kdy je americká i globální ekonomika na vrcholu růstu a zároveň rostou geopolitická a hospodářská rizika, lze obdobné korekce trhu očekávat daleko častěji než v minulých letech klidu a prosperity. Hovořit o konci býčího trhu je ale předčasné,“tvrdí analytik Raiffeisenbank František Táborský.

Část analytiků však považuje zejména technologické akcie za předražené a čeká jejich propad. „Je to jen začátek. Americké technologické bublině může chvíli trvat, než praskne,“domnívá se šéf výzkumu v CEB International Investment Banny Lam. Někteří odborníci dokonce přirovnávají současnou situaci k dot com bublině z přelomu století.

Foto: Reuters

burzovní specialista Makléři na newyorské burze předevčírem se znepokojením sledovali zahájení velkého propadu akcií, který se nezastavil ani včera. Stojí za ním přesun investorů od akcií ke dluhopisům.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.